סגור

אחרי שני עשורים של עיכובים: אושר אזור תעסוקה משותף לרמלה, גזר וחבל מודיעין

התוכנית, שהוגשה על ידי רמ"י אחרי שנים של מחלוקות בין ראשי הרשויות, משתרעת על שטח כולל של כ־1,500 דונם, וממוקמת מצפון למפעל נשר וממערב לכביש 1

אחרי כשני עשורים של מחלוקות בין ראשי הרשויות, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז פרסמה להפקדה את התוכנית החדשה להקמת אזור תעסוקה מטרופוליני משותף לרשויות רמלה, גזר וחבל מודיעין. התוכנית, שהוגשה על ידי רשות מקרקעי ישראל, משתרעת על שטח כולל של כ־1,500 דונם, וממוקמת מצפון למפעל נשר וממערב לכביש 1.
התוכנית כוללת כמיליון מ"ר עבור שטחי תעסוקה, 75,000 מ"ר עבור שטחי מסחר וכן מאפשרת הקמת 250 חדרי מלון. כמו כן התוכנית מקצה 378 דונם שטחים פתוחים, שבהם יוקם פארק ציבורי גדול על 195 דונם, הצמוד לנחל גזר. גובה הבינוי במתחם הוא 4 עד 6 קומות. בהיבט התחבורתי, התוכנית תתבסס על תחבורה ציבורית וכוללת הקמת תחנת רכבת חדשה. בנוסף יוקמו שבילי אופניים ושבילים ייעודיים להולכי רגל.
1 צפייה בגלריה
שטח ליד רמלה אשר מיועד ל הקמת אזור תעסוקה
שטח ליד רמלה אשר מיועד ל הקמת אזור תעסוקה
שטח אזור התעסוקה. מיליון מ"ר יוקצו לתעסוקה, 75 אלף מ"ר מסחר
(צילום: אבי מועלם)
לאורך השנים התוכנית סבלה משני מכשולים משמעותיים שעיכבו אותה: מתווה חלוקת הכנסות בין המועצות והקמת דיפו. בעבר ראשי הרשויות היו חלוקים על מתווה ננכנסות מאזור התעסוקה, ורק השנה התקבלה הסכמה שרמלה תקבל 50% מההכנסות, גזר 40%, וחבל מודיעין 10%. תוכנית הדיפו (מתחם תחזוקה וטיפול ברכבות), שאושרה בוועדה לתשתיות לאומיות, גזלה כמחצית משטח התוכנית, וקידומה התאפשר לאחר שבוועדה המחוזית החליטו לצופף את שטחי הבנייה בשטח הנותר.