סגור

עיריית ירושלים נתנה אור ירוק לתוכנית מידטאון של קנדה ישראל

המתחם יכלול ארבעה מגדלים של 42 קומות, ובהם אלף יחידות דיור לצד מסחר, מלונאות ומשרדים; המבנה הישן של בית החולים שערי צדק יהפוך לבית מלון

התקדמות בתוכנית מידטאון של חברת קנדה ישראל. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של עיריית ירושלים אישרה להפקדה את התוכנית - מגה-פרויקט שיוקם בכניסה לעיר ויהיה חלק מרובע העסקים שמוקם באזור זה. המתחם מחויב כעת גם באישור של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, אך לאישורה על ידי הוועדה המקומית יש משמעות רבה שכן בדרך כלל הוועדות המחוזיות מייחסות חשיבות לעמדת הרשויות המקומיות ולתפיסתן בנוגע לפיתוח העיר.
מדובר בקרקע של 17 דונם שהיא חלק ממתחם בשטח 200 דונם, הנחשב משמעותי ביותר לעיר וממוקם בכניסה אליה, בסמוך לקריית הלאום ומשרדי הממשלה, צמוד לאולם הכנסים של בנייני האומה ולמרכז התחבורה. המתחם כולו צפוי לכלול מעל 1.2 מיליון מ"ר של עירוב שימושים, הכולל תעסוקה, מסחר, ממשל, כנסים, תרבות ופנאי, וכ-1,100 יחידות דיור למגורים. התוכנית למתחם שייבנה על קרקע מדינה גובשה בשנת 2017 על ידי הרשות לפיתוח ירושלים. הקרקע שווקה בשנת 2020, וחברת קנדה-ישראל זכתה בה בתמורה ל-512 מיליון שקל מתוך מטרה להפוך אותה למתחם של עירוב שימושים בדומה למידטאון תל אביב.
1 צפייה בגלריה
ברק רוזן
ברק רוזן
ברק רוזן, מבעלי קנדה ישראל
(צילום: חן גלילי )
התכנון כולל ארבעה מגדלים שיתנשאו עד לגובה של 42 קומות, ויכללו אלף יחידות דיור, מלונאות, מסחר, משרדים, דיור מוגן ושטחים לצורכי ציבור. התוכנית כוללת כ-170 אלף מ"ר בנייה, מעל חניון תת-קרקעי ענק של כ-1,400 כלי רכב וכ-1,700 מקומות חניה לאופניים ואופנועים. בנוסף לכך הבינוי בתוכנית ישולב עם גינות והקמת רשת רחובות חדשה להולכי רגל, שלאורכם תהיה פעילות מסחרית. כמו כן הפרויקט ממוקם לאורך ציר הרכבת הקלה, בסמוך לתחנת "הטורים" ותחום בין הרחובות יפו, שערי צדק והרב שמואל ברוך. ממערב לפרויקט ממוקם בית עלמין קטן ששימש את היישוב היהודי בימי מלחמת העצמאות.
התוכנית כוללת גם את מבנה בית החולים שערי צדק הישן, אשר יהפוך למלון יוקרתי. במהלך התכנון התגלה כי מתחת לחצרות האחוריות של המבנה קיימים שני בורות מים ענקיים – כ-800 קוב כל אחד מהם, עם תקרת קמרונות צולבים שנשמרה בשלמותה. בורות אלו, שהכניסה אליהם כיום היא רק מהפתח הקטן המשמש להחדרת מי הגשמים, ייחשפו לציבור במסגרת פתיחת רחוב מסחרי חדש שמפלסו נמוך ממפלס רחוב יפו. בנוסף, על הקרקע ייבנה גם בית ספר תיכון בזיקה תרבותית-אמנותית, אולם ספורט ברמה בינלאומית, אודיטוריום, גלריה, ספרייה, בית כנסת, כיתות וסטודיו לאמנות, גני ילדים ומעונות יום.
השימושים המסחריים ישלבו גם אטרקציות כמו אולם הופעות ומתחם של קירות טיפוס. ראש העיר ירושלים משה ליאון: "מידטאון הוא פרויקט משמעותי ברובע הכניסה לעיר, אשר הולך וקורם עור וגידים. קידום הפרויקט, המשלב בנייה פרטית וציבורית, יהפוך את המתחם למקום חי ותוסס, מודרני וחדשני".
הפרויקט מתוכנן על ידי האדריכל רפאל דה לה פונטיין, בשיתוף סטודיו יגאל לוי.