סגור
להשכרה דירה להשכרה דירות להשכרה שכר דירה
דירה להשכרה (צילום: דוד הכהן)

באוצר שוב מבקשים להטיל חובת דיווח על הכנסות מהשכרת דירה

כיום, מי שהכנסתו מהשכרת דירה נמוכה מתקרת הפטור - 5,654 שקל - אינו נדרש לדווח עליה לרשויות, ולפי הערכות ישנם משכירים המנצלים זאת כדי להעלים מס. באוצר מבקשים גם להקפיא את גובה הפטור - כך שלא יהיה צמוד לשיעור האינפלציה; לפי ההערכות, תיקונים אלה יתרמו 240 מיליון שקל להכנסות המדינה בשנתיים הקרובות

במשרד האוצר מתכננים לקדם שוב את חובת הדיווח לרשות המסים על מי שנהנים מפטור ממס על השכרת דירה. כמו כן, באוצר מבקשים להקפיא את גובה הפטור ממס על הכנסות משכירות כך שהוא יישאר על 5,654 שקל, ללא קשר לשיעור האינפלציה. כיום, מי שהכנסתו מהשכרת דירה נמוכה מתקרת הפטור לא נדרש לדווח עליה, ולפי הערכות משכירים רבים מנצלים זאת ולא מדווחים גם על הכנסות הגבוהות מהפטור.
על פי הערכת האוצר, תיקונים אלו צפויים להגדיל את הכנסות המדינה ב-60 מיליון שקל כבר ב-2024, ב-180 מיליון שקל ב-2025, וב-300 מיליון שקל ב-2026. שני צעדים אלו נועדו לצמצם את אובדן ההכנסות שנגרם למדינה מהטבת המס בגין השכרת דירה למגורים, ובגין ניצול לרעה של הטבת המס הזו. בסך הכל, אובדן ההכנסות מפטור זה הוערך על ידי האוצר בכ-3 מיליארד שקל ב-2023.
שני הצעדים הללו עברו בקריאה ראשונה בכנסת במאי האחרון, כחלק מחוק ההסדרים המקורי לתקציב 2024-2023; ואולם מאחר שמדובר בצעדים לא פופולריים, ועדת הכספים החליטה להוציא אותם מחוק ההסדרים.
לצד שני התיקונים הללו שנועדו להגדיל את ההכנסות ממסים, האוצר הביא בזמנו צעד נוסף שדווקא הגדיל את ההטבה. לפי צעד זה, מי שמחזיק בבעלות רק על דירה אחת, ייהנה מפטור מוגדל ממס עד ל-7,500 שקל. חברי הכנסת אישרו רק את הגדלת ההטבה, אך סירבו לאשר את שני הצעדים שמצמצמים את הטבת המס.
האוצר ורשות המסים מעוניינים להקטין את פטור המס על הכנסת משכירות כבר זמן רב, אך ללא הצלחה רבה. ההצעה לכל הפחות להטיל חובת דיווח על ההכנסות משכירות הופיעה גם בטיוטה מוקדמת של חוק ההסדרים לשנים 2021-2022, אך שרי המשפטים והשיכון אז, גדעון סער וזאב אלקין, פעלו להוצאת הסעיף עוד לפני שחוק ההסדרים הונח על שולחן הכנסת. גם כיום, ישנה סקפטיות רבה לגבי היכולת של האוצר להעביר את המהלכים הללו בממשלה.