סגור

בלעדי
נצבא נכנסת לכיכר אתרים בתל אביב: תרכוש 50% מהחניון

החברה, שבשליטת קובי מימון וחיים צוף, צפויה להצטרף כשותפה שווה לספי צביאלי, שזכה במכרז על החניון התת־קרקעי לאחר שהציע עליו 257 מיליון שקל. בסוף השבוע העביר צביאלי 200 מיליון שקל, ועל פי הערכות, נצבא היא שנתנה את הכסף

חברת הנדל"ן נצבא, שבשליטת קובי מימון וחיים צוף, תצטרף לספי צביאלי בעסקת רכישת החניון בכיכר אתרים בתל אביב. ל"כלכליסט" נודע כי נצבא צפויה לרכוש 50% מהחניון, וצביאלי יחזיק ב־50% הנותרים.


צביאלי זכה לפני כשלושה שבועות במכרז על מכירת החניון. במכרז התמודדו גם שלום פישר, מתיו ברונפמן וקרן JTLV2, וצביאלי זכה לאחר שהציע סכום גבוה יותר: 257 מיליון שקל לעיריית תל אביב, בנוסף ל־84 מיליון שקל שישלם לקרן JTLV על חלקה בחניון, 27%. ברונפמן, פישר והקרן הפסידו בהליך לאחר שהצעתם היתה נמוכה בכמיליון שקל מההצעה הזוכה. בסכך הכל יצטרך צביאלי להעביר 341 מיליון שקל לפני מע"מ.
ביום חמישי העביר צביאלי 200 מיליון שקל עבור הזכייה, וסכום דומה הוא אמור להעביר בעוד 90 יום. על פי הערכות, נצבא עומדת מאחורי הסכום שהועבר בסוף השבוע ואשר מהווה 50% מהעסקה.


2 צפייה בגלריה
חניון כיכר אתרים ב תל אביב
חניון כיכר אתרים ב תל אביב
חניון כיכר אתרים בתל אביב
(צילום: יאיר שגיא)

צביאלי שילם במכרז כמעט 160 מיליון שקל יותר מהמינימום שקבעה העירייה, 184.5 מיליון שקל. זאת לאחר שהעירייה כבר הכשירה ב־2017 מהלך למכירת החניון ב־150 מיליון שקל בלבד, בפטור ממכרז. אז המהלך סוכל בעקבות התנגדות ציבורית, שבראשה עמד צביאלי.
ערכו של החניון לא נגזר ממקומות החניה שבו, אלא מכך שהוא מהווה 37.5% מהרכוש המשותף בכיכר אתרים.
כיכר אתרים על קו החוף של תל אביב משתרעת על כ־27 דונם, וכוללת מבנים וכיכר ציבורית שהוקמו באמצע שנות ה־70 כמבנה רב־תכליתי בן מספר מפלסים, לרבות קומת חניה תת־קרקעית, תחנת דלק, מפלסי חנויות מקורים ורחבה ציבורית להולכי רגל. הולכי הרגל מגיעים לרחבת הכיכר העליונה דרך שדרות בן־גוריון, ברמפה שחוסמת את המבט לים מכיוון השדרה. בעלי הזכויות במתחם היו עיריית תל אביב, חברת אתרים בע"מ וכמה קניינים פרטיים.
לפני עשר שנים רכשה את הכיכר חברת נכסי עידית, הבעלים של כלל הנכסים במתחם, למעט החניון שמצוי גם בשותפות של JTLV, מתיו ברונפמן ושלום פישר. השותפים קידמו את העסקה מתוך מטרה להוביל פרויקט מגורי יוקרה, מסחר ומלונאות. ב־2017 רכשה הקרן גם את חלקו של דובי שיף, הבעלים של מלון מרינה, בחניון שמתחת לכיכר אתרים, ונכנסה לנעליו של המלון בהליך פירוק השיתוף.

2 צפייה בגלריה
מימין קובי מימון ו חיים צוף
מימין קובי מימון ו חיים צוף
מימין: קובי מימון וחיים צוף. נכנסים כשותפים עם מי שמתנגד לתוכנית המגדלים בכיכר
(צילום: אוראל כהן)
צביאלי ידוע כאחד המתנגדים הבולטים ביותר לתוכנית בניית המגדלים בכיכר אתרים, והזכייה שלו גרמה לכך שתוכנית שקודמה במשך שנים רבות, בעלות של מאות מיליוני שקלים ובשיתוף פעולה של העירייה ושל מנהל התכנון, ירדה ככל הנראה מהפרק. עדיין לא ברור מה תהיה ההשפעה של הכניסה של נצבא על התוכניות של צביאלי בנוגע למתחם.
צביאלי הוא הבעלים של מלון אולימפיה, שנמצא ליד הכיכר ומושכר כיום לרשת בראון. הוא הגיש לפני כחצי שנה עתירה מינהלית, שבה דרש לבטל את התוכניות המקודמות לכיכר אתרים, שמכוחה עתידים לקום שני מגדלים המיועדים למלונאות ולמגורי יוקרה, בגובה של 25 קומות - מול קו המים. התוכנית כוללת הריסה של הכיכר לטובת שיקוע הכביש והרחוב והקמת כיכר עירונית חדשה במפלס החוף. ברונפמן ופישר מחזיקים ברוב הזכויות במתחם כיכר אתרים, וכל ניסיון של צביאלי לקדם תוכנית יהיה חייב להיות בשיתוף פעולה של השניים שלחם בהם.
תגובתו של צביאלי לא התקבלה עד סגירת הגיליון.