סגור

בלעדי לכלכליסט
מהפך בכיכר אתרים בת"א: איש העסקים שהתנגד לפרויקט רוכש את החניון

ספי צביאלי זכה במכרז לרכישת החניון תמורת 341 מיליון שקל. הצעתו האחרונה של מתיו ברונפמן היתה נמוכה בכמיליון שקל, והוא הפסיד. ערכו של החניון לא נגזר ממקומות החניה שבו אלא מחלקו ברכוש המשותף וזכויות הבניה העתידיות שחלק זה מקנה

דרמה: איש העסקים ספי צביאלי זכה במכרז לרכישת חניון כיכר אתרים בתל אביב וישלם עבורו 341 מיליון שקל.

במכרז שנערך במסגרת הליכי פירוק שיתוף השתתפו גם בעלי הזכויות בחניון - עיריית תל אביב שלה 75% מהזכויות וחברה בשליטת מתיו ומשולם ברונפמן, שבעבר גם קרן JTLV היתה שותפה בה, ולה יתרת הזכויות. ברונפמן הפסיד בהליך התמחרות לאחר שהצעתו האחרונה הייתה נמוכה בכמיליון שקל מההצעה הזוכה.
נראה כי ערכו של החניון לא נגזר ממקומות החניה שבו אלא מכך שהוא מהווה 37.5% מהרכוש המשותף בכיכר אתרים.
2 צפייה בגלריה
כיכר אתרים חניון אתרים תל אביב
כיכר אתרים חניון אתרים תל אביב
כיכר אתרים
(אוראל כהן)
תיאורטית צביאלי יכול לגרוף רווח מהעסקה אם יממש את מדיניות העירייה, כפי שאושרה בנובמבר 2020, ויקדם תוכנית בניין עיר חדשה שמאפשרת להרוס את הכיכר ולבנות במקומה שני בניינים בני 24 קומות, ובניין שלישי נמוך יותר. במקרה כזה הוא יוכל לקבל נתח משמעותי מזכויות הבנייה החדשות (על פי פרשנות שמאית - כ-12%). אלא שהוא יוכל לקדם את התוכנית רק אם ישתף פעולה עם בעלי הזכויות האחרים בכיכר אתרים - בעיקר ברונפמן עצמו שמחזיק במלון מרינה שמושכר כיום לרשת פתאל ופועל תחת המותג לאונרדו.
העובדה שברונפמן בחר לפרוש מהמרוץ לרכישת החניון מרמזת על כך כי אין בכוונתו לקדם את פרויקט הבנייה. בענף מעריכים, כי כעת נכון לו ליהנות מהתשואה שהשכרת המלון לפתאל מניבה לו. כך שנראה כי ההתפתחות הערב תגרום לעיכוב ואולי אף גניזת התוכנית להריסת הכיכר.
מאבק משפטי ממושך
צביאלי הוביל מאבק משפטי ממושך ועיקש בתוכניות של עיריית תל אביב והיזמים (ברונפמן ו-JTLV). ב-2018, בעקבות עתירה שהגיש, בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל עסקה שחתמה העירייה עם היזמים למכירת חלקה בחניון. בעקבות זאת נולד ההליך המכרזי לפירוק השותפות שבו הוא זכה כאמור היום.
2 צפייה בגלריה
תוכנית כיכר אתרים מאושרת 2
תוכנית כיכר אתרים מאושרת 2
תוכנית כיכר אתרים
(הדמיה: עיריית תל אביב)
בפברואר השנה עתר צביאלי לבית המשפט המחוזי בתל אביב כנגד מסמך מדיניות העירייה לכיכר אתרים בטענה כי מדיניות זו מעדיפה את האינטרס הכלכלי הפרטי של היזמים על פני האינטרס הציבורי.
בין הנכסים של צביאלי גם מלון אולימפיה ברחוב הירקון 164 שמושכר כעת לרשת מלונות בראון וממוקם בעורף כיכר אתרים. היו שסברו כי התנגדותו למיזם בכיכר אתרים נובעת מכך שהמגדלים עלולים היו לחסום את הנוף הנשקף מהמלון לכיוון הים ולפגוע בשוויו.