סגור

מייסד וויקס גיורא קפלן רכש את בית הרב קוק בכ־30 מיליון שקל

מדובר במבנה לשימור בנווה צדק ששימש את הרב קוק כבית מגורים בעת שהיה הרב של יפו והמושבות. קפלן יצטרך להשקיע בשימור המבנה ושיפוצו כ־30 מיליון שקל נוספים

בית הרב קוק בנווה צדק נרכש על ידי מייסד וויקס (WIX) גיורא קפלן בכ־30 מיליון שקל, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר במגרש הכולל שני מבנים וממוקם בין הרחובות אלרואי, נווה שלום ואחווה.

הרב אברהם יצחק הכהן קוק היה הרב האשכנזי הראשי הראשון בארץ ישראל ומאבות הציונות הדתית. הוא עלה לישראל בשנת 1904 והתמנה לרב של יפו והמושבות. בתקופה זו התגורר בבית בנווה צדק ואף הקים את מתחם שערי תורה שממוקם גם הוא בשכונת נווה צדק, ונרכש בשנת 2014 על ידי איש העסקים פטריק דרהי בתמורה ל־128 מיליון שקל. ביתו של הרב קוק בירושלים, ברחוב הרב קוק 9, משמש כיום כמוזיאון.
הבית שנרכש בתל אביב כולל שני מבנים מחוברים עם חצר פנימית ביניהם. למרות שמו, הוא לא היה מעולם בבעלותו של הרב קוק או צאצאיו והוחזק על ידי בעלים פרטיים. בשנת 1993 הקים בעל המבנה, נכה צה"ל, מעלית בחצר הפנימית, אותה יצטרך קפלן להסיר אם ירצה לקדם תוכנית בנייה במקום.
קפלן מחזיק בדירה במגדל רוטשילד 17 בתל אביב
בשנת 2015 הוגשה בקשה לוועדה המקומית להקמת מלונית בת 14 חדרים במקום, אך בקשה זו נדחתה בגלל תוכנית השימור. לפי הנתונים, שטח המבנים הקיימים משתרע על כ־600 מ"ר המחולקים למבנה בן שתי קומות ו־416 מ"ר, ומבנה נוסף של קומה אחת המשתרע על כ־190 מ"ר. בנוסף, קיימת קומת גלריה בשטח של 120 מ"ר. כשליש מהמבנים התווספו למבנה המקורי במהלך השנים. על פי הערכות, בשל מצב המבנים ודרישת השימור, עלות השימור והשיפוץ עשויים להגיע לסכום של כ־30 מיליון שקל בנוסף למחיר הרכישה. קפלן מחזיק בנוסף בדירה במגדל רוטשילד 17 בתל אביב.
קפלן נמנה עם ארבעת מייסדי חברת וויקס המפתחת פלטפורמה לבניית אתרי אינטרנט. יחד עמו נמנו על המייסדים אבישי אברהמי המנכ"ל הנוכחי, נדב אברהמי — סמנכ"ל מחקר ופיתוח, וד"ר אורית מוסינזון ז"ל. בשנת 2013 הונפקה וויקס בנאסד"ק ובשנת 2020 זכתה לתואר החברה הישראלית הרביעית בגודלה וחברת ההייטק השלישית בגודלה בישראל. שנת הקורונה היתה מהשנים הטובות של החברה אשר הציגה בדו"חות השנתיים אשר פורסמו בחודש פברואר הכנסות שנשקו למיליארד דולר וצמיחה של 30% לעומת 2019.
מטעמו של גיורא קפלן לא נמסרה תגובה.

1 צפייה בגלריה
גיורא קפלן מייסד וויקס על רקע בית נווה צדק
גיורא קפלן מייסד וויקס על רקע בית נווה צדק
מייסד וויקס גיורא קפלן, על רקע הבית בנווה צדק. 2 מבנים מחוברים עם חצר ביניהם
(צילום: שאול גולן, אריאל בשור)