סגור
תכנית רכס לבן הרי ירושלים
תכנית רכס לבן הרי ירושלים (דב גרינבלט החברה להגנת הטבע)

ינקי קוינט הסיר את התנגדותו: רמ"י מצטרפת לעיריית ירושלים ב"רכס לבן"

מנכ”ל רמ”י שינה את עמדתו ויתמוך בחלופה של עיריית ירושלים לגבי השטח המיוער ליד המושבים אורה ועמינב. העיקרון: יותר דירות על פחות שטח

מפנה דרמטי בתוכנית הבנייה באזור רכס לבן, הממוקמת בין המושבים אורה ועמינדב לבין שכונת קריית מנחם בירושלים. בחודש מרץ האחרון הציג ראש עיריית ירושלים תוכנית חלופית לרכס לבן, שמציעה הגדלה של מספר יחידות הדיור שייבנו, תוך צמצום הבנייה לשליש מהיקף השטח המקורי. התוכנית נתקלה בהתנגדות תקיפה של מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ינקי קוינט, שתמך בתוכנית המקורית. היום הודיעה עיריית ירושלים שרמ"י מצטרפת לעמדתה ותתמוך בקידום תוכנית חלופית, בתנאי שניתן יהיה להתחיל לשווק מגרשים בתחום התוכנית.
כיום האזור מיוער בחורשות שניטעו על ידי הקרן הקיימת לישראל והוא שייך מוניציפלית בחלקו לעיר ירושלים ובחלקו האחר למועצה האזורית מטה יהודה. התוכנית מתגלגלת במוסדות התכנון מאז שנת 2015. היא נידונה בוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור), גרסה מתוקנת שלה אושרה על ידי המועצה הארצית לתכנון, היא עברה אפילו את ועדת ערר של המועצה הארצית ולמעשה היא לקראת מתן תוקף.
התוכנית החלופית של עיריית ירושלים שהוצגה בחודש מרץ ומותגה תחת השם "הבשורה בלבן", מציעה תוכנית מהודקת יותר מהתוכנית המקורית וכוללת בנייה של כ־6,000 יח"ד על שטח יותר מצומצם, כ־300 דונם בלבד. הבנייה בתוכנית תהיה מרקמית ורק בקו הרכס, באזור צומת אורה, יהיו מגדלים בגובה של כ־20 קומות. זאת לעומת התוכנית המקודמת במוסדות התכנון, ששטחה כ־1,045 דונם, והיא כוללת הקמת שכונת מגורים ובה כ־5,250 יחידות דיור, 66 אלף מ"ר שטחי תעסוקה, 25 אלף מ"ר שטחי מסחר ו־300 חדרי מלון. התוכנית החלופית מתוכננת על ידי צוות בראשותו של מתכנן הערים מוטי קפלן.
על פי ההודעה של עיריית ירושלים, פרוצדורת קידום התוכנית החלופית תהיה קצת מסורבלת: העירייה תאפשר את אישור התוכנית המקורית, אך היא תוקפא לתקופה של 18 חודשים. במקביל תקודם בוותמ"ל, בשיתוף פעולה של רמ"י ומשרד הבינוי והשיכון, התוכנית החלופית.
ראש עיריית ירושלים, משה ליאון אמר: "אני מעריך את רמ"י על הנכונות ללמוד את תוכנית הבשורה בלבן לעומקה ומודה להם על ההחלטה לאמץ את התוכנית ולהגיש אותה במשותף עם עיריית ירושלים לוותמ'ל. התוכנית תוסיף יחידות דיור לירושלים, לצד שמירה והגנה על הטבע והסביבה".
מנהל רמ"י ינקי קווינט אמר: ״אנו מבינים את חשיבות השמירה על השטחים הפתוחים ולכן נקדם את המתווה המוצע המאפשר שיווק מיידי של מאות יחידות דיור בשטח מצומצם יותר. מדובר בבשורה משמעותית שתאפשר הקמת שכונה חדשה, תוך שמירה על הסביבה והריאות הירוקות של האזור".