סגור

הוכרזו החברות שייבנו 10,000 דירות חדשות בקריית משה ברחובות

פורסמו תוצאות מכרז של רשות מקרקעי ישראל, הכולל הריסה של 1,400 יחידות דיור. כל ההכנסות ממכירת הקרקע יופנו להתחדשות השכונה

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) הודיעה היום (ד') על הזוכים במכרז לבניית 1,017 יחידות דיור בשבעה מגרשים בשכונת קריית משה ברחובות. בין הזוכים - חברת אלמוג שתשלם 232.5 מיליון שקל על מגרש בגודל 7 דונם; חברת אמפא ישראל, שתשלם 133.5 מיליון שקל על מגרש בגודל 4.5 דונם; וחברת בסט, שתשלם 102.5 מיליון שקל על מגרש בגודל 3.4 דונם. לפי רמ"י, זו הפעם הראשונה שבה מועברות כל הכנסות מכירת הקרקע לקרן ייחודית שתתמוך בפרויקטי התחדשות עירונית בשכונה.
שכונת קריית משה ברחובות הפכה עם השנים לסמל לשכונת מצוקה ובעבר היא התפרסמה כמוקד של עוני, אלימות ופשע. השכונה שנבנתה בשנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת כוללת דירות במבני שיכון בני שלוש וארבע קומות. בשולי השכונה יש גם בתים צמודי קרקע. יותר מ-55% מתושבי השכונה הם בני העדה האתיופית ורבים מהם מטופלים בשירותי הרווחה.
בחודש אוקטובר 2019 הוותמ"ל אישרה את תוכנית ההתחדשות של השכונה, תמל/1086. התוכנית כוללת הריסה של 1,400 יח"ד קיימות, ובנייה של 10,000 יח"ד חדשות. 40% מהן על קרקע בשכונה והיתר, כ-6,000 יח"ד, על קרקע משלימה שרשות מקרקעי ישראל הקצתה לפרויקט. הדירות בשכונה החדשה שתקום ייבנו במבנים בני 20-7 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור, 2,000 יוקצו עבור דירות קטנות. 300 יח"ד יוקצו עבור דיור לסטודנטים.
התוכנית כוללת גם שטחי מסחר ותעסוקה בהיקף של כ-470 אלף מ"ר, כ-120 דונם של שטחים פתוחים וכ-350 אלף מ"ר שטחים למבנים ומוסדות ציבור. בהיבט התחבורתי, התוכנית כוללת הקמת מחלף על כבישים 411/410 ומסוף תחבורה ציבורית בהיקף של 14 דונם.

1 צפייה בגלריה
קריית משה פינוי־בינוי
קריית משה פינוי־בינוי
קריית משה
(צילום: עמית שעל)

יעקב (ינקי) קוינט, מנהל רשות מקרקעי ישראל: "אני מברך על הצלחת המכרז. זוהי בשורה גדולה להתחדשות העירונית ויציאה לדרך חדשה אחרי שנים של עיכובים. המהלך אותו יזמה רשות מקרקעי ישראל יחד עם הרשות להתחדשות עירונית לשיווק פומבי של מגרשי ההשלמה, ממקסם את התועלות ויתמוך בהליכי התחדשות העירונית".
אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית פועלת שנים רבות בשיתוף עם עיריית רחובות בכדי לקדם את חידוש שכונת קריית משה, שהתקדם היום עוד צעד משמעותי למימושו. מדובר בתוכנית שתהווה מודל לתוכניות נוספות, בהן תקבולים ממכירת קרקעות מדינה ישמשו מנוף כלכלי לחידוש מתחמים ותיקים באותה עיר".