$
בורסת ת"א

אלביט מערכות מציגה שיא בצבר ההזמנות, לצד צלילה ברווחים

הרווח הנקי ירד ברבעון ה-3 ב-77% עקב הפגיעה בעסקי התעופה מהשלכות הקורונה; לעומת זאת, צבר ההזמנות של החברה גדל ב-11% ל-10.858 מיליארד דולר, כשהרוב מיועד ללקוחות מחו"ל; המנכ"ל מכליס אופטימי לגבי ההמשך: "אי הוודאות בשוק הביטחוני יורדת - מדינות שאנחנו פועלים בהן מגדילות את תקציב הביטחון כדי לסייע בהתאוששות הכלכלה"

אודי עציון 10:5724.11.20
שבוע אחרי דוחות התעשייה האווירית שהפתיעו לטובה, מפרסמת גם אלביט מערכות את דוח הרבעון השלישי, שמציג עלייה בהכנסות ובצבר ההזמנות שהגיע לשיא של כל הזמנים - לצד ירידה גדולה ברווח הנקי.

 

בצד החדשות הטובות: הכנסות החברה ברבעון השלישי של 2020 הסתכמו ב-1.134 מיליארד דולר, עלייה של 3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. צבר ההזמנות של החברה גדל ב-11% ל-10.858 מיליארד דולר, כאשר שני שלישים ממנו מיועד ללקוחות מחוץ לישראל.

 

 

רחפן של אלביט מערכות רחפן של אלביט מערכות צילום: אלביט

 

במקביל רושמת אלביט ירידה ברווח הגולמי מ-286.2 מיליון דולר ל-237.4 מיליון דולר, וברווח הנקי מ-72 מיליון דולר ל-17 מיליון דולר, ירידה של 77%. זאת, בעיקר על רקע מחיקה שעליה כבר הכריזה החברה בסך 60 מיליון דולק בשל הירידה הגדולה בפעילות התעופה האזרחית, והחברה הבת של אלביט בארה"ב, יוניברסל. עם זאת, בנתוני הרווח לפי Non Gaap המנוכים מהפרשות חד פעמיות, הגדילה אלביט את הרווח הגולמי מ-290 ל-302.3 מיליון דולר ואת הרווח הנקי מ-58.7 מיליון דולר (5.3% מההכנסות) ל 72.7 מיליון דולר (6.4% מההכנסות).

 

כפי שנחשף אתמול בכלכליסט, אלביט מבצעת ארגון מחדש, שיכלול מעבר למבנה של ארבע במקום חמש חטיבות, עם פירוק חטיבת המודיעין והמל"טים. פעילות המל"טים תועבר לאחריות חטיבת כלי הטיסה, פעילות אל אופ תאוחד ניהולית עם אלישרא, וייצור הרקטות וערכות ההנחייה לפצצות יועבר מחטיבת כלי הטיס לחטיבת היבשה/תעש.

 

"אני מרוצה מאוד מהדוח, אלביט ממשיך להגדיל את ההזמנות ואת הצבר, וגם את הרווחיות בניכוי הפרשות חד פעמיות", אומר מנכ"ל אלביט, בצלאל (בוצי) מכליס. "אי הוודאות בשוק הביטחוני יורדת, עם הכרזות בשווקים שאנחנו פועלים בהם כמו בריטניה, גרמניה, אוסטרליה ושבדיה, על הגדלת תקציבי הביטחון, בין השאר כדי לסייע לכלכלות המקומיות. גם בקורונה כבר רואים את האור בקצה המנהרה עם החיסונים שמתקרבים לשוק, צוותים של החברה כבר טסים לחו"ל תוך שמירה על מגבלות הבטיחות. הארגון מחדש סייע לנו להיות ממוקדים ולהיות מוכנים לשינויים בשוק כפי שאנחנו מצפים להם".

 

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה, הכריז בשבוע שעבר על הגדלת תקציב הביטחון המקומי ב-16 מיליארד ליש"ט בארבע השנים הקרובות לצרכי התעצמות, ואלביט עשויה לזכות בשל כך לחוזים חדשים בתחום המל"טים ומערכות ההגנה לרכב משוריין.

 

 

x