$
בורסת ת"א

קורונה? רווחי אלביט מערכות זינקו ב-65%

יצרנית המל"טים והמערכות לתעשיות ביטחוניות רשמה ברבעון השני של 2020 רווח נקי של 89.3 מיליון דולר ועלייה של 1.3% בהכנסות ל-1.08 מיליארד דולר; הפסקת הטיסות של אנשי המכירות הובילה לירידה של 6 מיליון דולר בהוצאות השיווק; המנכ"ל בוצי מכליס: "הממשלות מזרימות הזמנות כדי לשמר מקומות עבודה כעת, אבל בטווח הארוך גדל אי הוודאות"

אודי עציון 12:1313.08.20

אחרי התעשייה האווירית, מציגה גם אלביט מערכות דוחות רבעוניים חזקים, שרומזים כי התעשיות הביטחוניות לא מושפעות בינתיים ממשבר הקורונה. 

החברה רשמה ברבעון השני של 2020 רווח נקי של 89.3 מיליון דולר, זינוק של 65%. במחצית הראשונה של השנה רשמה אלביט רווח נקי של 152.9 מיליון דולר, עלייה חדה של 47%. הפסקת הטיסות לחו"ל של אנשי מכירות הייתה הגורם העיקרי לירידה של כ-6 מיליון דולר בהוצאות השיווק ברבעון האחרון וכ-12 מיליון דולר מתחילת השנה.

 

הכנסות החברה, שמייצרת מל"טים, מערכות מודיעין, תצפית וקשר וחימוש ומערכות הגנה לרכבים משוריינים, עלו ברבעון השני השנה ב-1.3%, ל-1.08 מיליארד דולר, וצבר ההזמנות שלה עלה ב-10% ל-10.8 מיליארד דולר. 

מל"ט סטארליינר של אלביט מל"ט סטארליינר של אלביט

 

 

"אני מאוד מרוצה מהתוצאות שהשגנו למרות הקורונה", אמר לכלכליסט מנכ"ל אלביט בצלאל (בוצי) מכליס. "אנחנו נעזרים בחברות הבנות שלנו ברחבי העולם כדי לשמור על הקשר עם הלקוחות בחו"ל, והלקוחות, בעיקר בארה"ב, בריטניה ואוסטרליה, ממשיכים להזרים הזמנות כדי לשמר מקומות עבודה בתקופה של משבר. גם בישראל אנחנו מספקים עבודה ל-20 אלף איש בנוסף לעובדים הישירים של החברה. אבל לטווח הרחוק יותר קשה לזהות לאן דברים הולכים, ויש רמת אי ודאות גדולה מבעבר.

 

"יש הרבה כוחות מנוגדים שפועלים, תקופת משבר גם מלבה מתיחויות וסכסוכים מדיניים ברחבי העולם, ואנחנו נמצאים בפריסה רחבה בשוק הביטחוני מבחינת המוצרים שלנו. רבים מהם, כמו בתחום התחמושת ומערכות הקשר, הם כאלה שנצרכים באופן קבוע, לפי חוזים ארוכי טווח".

 

 

מנכ"ל אלביט מערכות בצלאל מכליס מנכ"ל אלביט מערכות בצלאל מכליס

 

 

בהתייחסות ראשונה להתרסקות מל"ט הרמס 900 HPE "סטארליינר" בשבוע שעבר בדרום, לפני מסירתו לצבא השוויצרי, אמר מכליס כי "הייתה לנו תאונה במסגרת תהליך ההערכה של הפלטפורמה השוויצרית, ששונה מזו שאנחנו מספקים בארץ. אנחנו נלמד מה קרה, ונתקן, תהליך שייארך כמה שבועות. הפלטפורמה שהתרסקה הייתה מבוטחת, כך שהנזק הכספי שספגנו קטן".

 

עם זאת, מכליס הודה שההתרסקות תעכב את הליך הרישוי של המל"ט בשוויץ, שעד לסיומו לא יוכל הצבא המקומי להכניס את המערכת לשימוש. "זה הכלי הראשון שתוכנן כך שיוכל לטוס בנתיבי טיסה אזרחיים, וגם השוויצרים מחכים לדעת מה קרה. אבל זה פרויקט של שבע שנים, והוא ממשיך".

 

למרות היעדר תקציב ביטחון ממשיכה אלביט לקבל הזמנות חדשות ממשרד הביטחון, וכעת רק 63% מצבר ההזמנות שלה מיועד ללקוחות בחו"ל, לעומת קרוב ל-80% בדוחות קודמים. "יש קושי בכך שעדיין אין תקציב מדינה, מה שמשפיע על תקציב הביטחון ועל היכולת לקדם פרויקטים חדשים. אבל משרד הביטחון משלם את חובותיו, מה שסייע לנו להשיג תזרים מזומנים חיובי של 175 מיליון דולר".

 

בין העסקאות החדשות הבולטות שעליהן דיווחה החברה ברבעון האחרון, היו חוזה בהיקף של 53 מיליון דולר למכירת מערכת מודיעין לספינות של חיל ים באסיה, וחוזה בהיקף 38 מיליון דולר עם משרד הביטחון, לתפעול, אחזקה ומתן שירותים לוגיסטיים למטוסי האימון של חיל האוויר הישראלי מדגם T-6 "עפרוני".

x