$
בורסת ת"א

פז: שווי בית הזיקוק באשדוד יופחת ב-190-210 מיליון שקל

ברקע, הירידה בביקוש למוצרי בית הזיקוק עקב משבר הקורונה לצד הנסיגה בהכנסות; האינדיקציה התקבלה מבודק חיצוני שהכין עבודה כלכלית בנושא; אך בפז מבהירים כי מדובר במצב הפיך, ואם תוצאות בית הזיקוק ברבעונים הבאים יעקפו את התחזיות, חלק מהשווי לפחות יוחזר, ויתכן שאף כולו; בסוף השבוע נחשף בכלכליסט כי היו"ר ביגר מתפטר

גולן חזני 18:3523.11.20
הפחתה נוספת בשווי בית הזיקוק באשדוד של חברת פז: חברת האנרגיה מדווחת כי בשל הירידה בביקוש למוצרי בית הזיקוק עקב משבר הקורונה והירידה בהכנסות, היא צפויה להפחית כ-190-210 מיליון שקל בשווי בית הזיקוק בדוחות הרבעון השלישי.

 

פז מציינת כי האינדיקציה התקבלה מבודק חיצוני שהכין עבודה כלכלית בנושא. העבודה הכלכלית טרם הושלמה וטרם בוקרה בידי רואי החשבון של החברה.

 

 

בית הזיקוק של פז באשדוד בית הזיקוק של פז באשדוד צילום: עמית שעל

 

פז מבהירה עוד כי מדובר במצב הפיך, ואם תוצאות בית הזיקוק ברבעונים הבאים יעקפו את התחזיות, חלק מהשווי לפחות יוחזר, ויתכן שאף כולו. שלא בדומה להפחתת מוניטין, שהינה חד כיוונית, פה מדובר בהפחתה ברכוש הקבוע שרשום בספרי פז - ובאם התוצאות בפועל יתעלו על התחזיות, הסכום יכול לחזור עד גובה שווי ההפחתה כרווח.

 

בית הזיקוק באשדוד נחשב לאחד המשקולות לשווי השוק של החברה, משום שמאז נרכשה השליטה בו בידי פז ב-2006, הוא הניב תשואה ממוצעת של 3.5% על ההון שהושקע בו.

 

משרד רואי החשבון והייעוץ BDO העריך במחצית חודש מאי את השווי בר ההשבה של בית הזיקוק ב-805 מיליון דולר, לעומת ערך מאזני של 803 מיליון דולר. שוויו הופחת ב-567 מיליון שקל בדו"חות ל-2019. בעוד שאז דובר בהפחתת מוניטין, הפעם זו הפחתה חשבונאית הפיכה.

 

בסוף השבוע שעבר נחשף בכלכליסט כי יו"ר פז אברהם ביגר פורש במפתיע מתפקידו, כשברקע מחלוקת מתמשכת עם חלק מחברי הדירקטוריון. "לא היססתי לעשות מה שצריך על מנת להציל את פז. אני מותיר את פז בידיים טובות ועם דרך ברורה", כתב ביגר במכתב הפרישה.

 

x