$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רעידת אדמה בפז: היו"ר אברהם ביגר מתפטר

חשיפה: יו"ר פז אברהם ביגר פורש במפתיע מתפקידו, כשברקע מחלוקת מתמשכת עם חלק מחברי הדירקטוריון; "לא היססתי לעשות מה שצריך על מנת להציל את פז. אני מותיר את פז בידיים טובות ועם דרך ברורה", כתב ביגר במכתב הפרישה; המועמד המוביל להחלפתו: יו"ר התעשייה האווירית הראל לוקר

גולן חזני 08:5019.11.20

רעידת אדמה בפז: יו"ר החברה אברהם ביגר החליט לפרוש מתפקידו. כך נודע לכלכליסט. ביגר יפרוש מתפקידו בפועל בעוד קצת יותר מחודש, בסוף שנת 2020.

 

ברקע להחלטת הפרישה של ביגר עומדים חיכוכים בלתי פוסקים בין ביגר לבין חלק מחברי הדירקטוריון. במכתב הפרישה ששלח הבוקר (ה') ביגר לחברי הדירקטוריון, ושהגיע לידי כלכליסט, כתב ביגר: "מוניתי לתפקידי במרץ 2019. הובלתי שינוי והחלפה של רבים מחברי ההנהלה בהם מינוי מנכ"ל הקבוצה המצוין ניר שטרן. ההנהלה הנוכחית היא צעירה, מוכשרת ונמרצת.

 

"במקביל לכך הובלנו שורת מהלכים בהם גיבוש אסטרטגיה חדשה לחברה; הפנמה של הצורך להיפרד מבית הזיקוק של החברה (דבר המצוי בשלב מתקדם כידוע לכם); הסדרה ופריסת המימון של החברה בצורה נוחה יותר; יציאה למהלך גדול של השבחת הנדל"ן ועוד. בה בעת ביצענו מספר עסקאות אסטרטגיות בהם השקעה בחדשנות, כגון בחברת evedge וג'נסל וכן רכישת סופר יודה. מהלכים נוספים שלא ניתן לפרטם נמצאים בתהליכי העבודה". 

 

אברהם ביגר, יו"ר פז אברהם ביגר, יו"ר פז

 

 

ביגר, שמונה לתפקיד ע"י הגופים המוסדיים אשר לא שבעו נחת מהחברה בתקופת המנכ"ל הקודם יונה פוגל הוסיף במכתבו: "פז התעוררה בשנתיים האחרונות. החברה היום אקטיבית, מתמודדת עם השאלות הקשות ויש לה דרך מסודרת להשביח את ערכה לטובת הלקוחות, העובדים ומעל הכל – לטובת הבעלים – בעלי המניות".

 

העימות המרכזי בין ביגר לבין לחלק מהחברים בדירקטוריון היה סביב רצונו של ביגר למכור את בית הזיקוק של החברה אשר מסב לה הפסדים משמעותיים. המהלך למכירת בית הזיקוק לא זכה להתלהבות מצד האופוזיציה של ביגר שכללה את הדירקטורים החיצוניים אשר גם הצביעו במקור נגד המינוי שלו לתפקיד היו"ר.

 

לבד מסוגיית בית הזיקוק - מאחורי הקלעים היו עימותים נוספים אשר נחשפו בכלכליסט. כך למשל ניתן למנות את ניסיונו של ביגר לשנות את היתר השליטה של החברה על מנת לדלל את כוחה של ועדת המינויים של הדירקטוריון אשר מורכבת מהדירקטורים שהיוו את האופוזיציה בחברה. ביגר נסוג ברגע האחרון מהבאת הנושא להצבעה בדירקטוריון לאחר שהדירקטורים כעסו כי פנה לרשות החברות בעניין ללא ידיעתם.

 

בשבוע שעבר חשף כלכליסט כי גורמים בדריקטוריון הופתעו שביגר שלא עידכן אותם כי במסגרת מינויו לתפקיד דירקטור בחברת ג'נסל (חברה בה זכאית פז למושב בדירקטוריון לאחר שהשקיעה בה 10 מיליון דולר), נרשמו אופציות על שמו כמו גם על כל חברי הדירקטוריון האחרים שאינם קשורים לפז.

 

ביגר אמנם פנה מבעוד מועד למשרד עורכי הדין החיצוני המלווה את פז על מנת שימצאו דרך לרשום את האופציות על שם פז, אולם לא עדכן בכך את הדירקטוריון. פרסום הטענות נגדו בכלכליסט היה - כך נראה - הקש ששבר את גב הגמל. ביגר חש כי נעשה לו עוול ע"י חברים בדירקטוריון שהעלו נגדו טענות אף שלא הייתה לו כל כוונה להינות מהאופציות המדוברות.

 

במכתבו מתייחס ביגר במרומז ליחסים בתוך הדירקטוריון וכותב: "אני נאמן לדרכי. אני יודע שאני לא המנהל הנוח מכולם. אני יודע שלעיתים אני רץ מהר מידי ומשתף פחות מידי, אך לא היססתי לעשות מה שצריך על מנת להציל את פז. אני מותיר את פז בידיים טובות ועם דרך ברורה ובטוח שכולכם יחד תביאו את פז לשיאים חדשים".

 

כעת יצטרך דירקטוריון פז לבחור יו"ר חדש לחברה. ההערכה היא כי המועמד הטבעי והמוביל לתפקיד הוא יו"ר התעשייה האווירית הראל לוקר אשר משמש כדירקטור בפז.
x