$
בורסת ת"א

מכרה הזהב של לוקסי: רווח של 400 מיליון שקל על הנייר מהעסקה לרכישת אפריקה השקעות

יעקב לוקסנבורג רכש את השליטה באפריקה השקעות לפני שנה באמצעות לפידות קפיטל, ועכשיו מממש אופציות של האחרונה. לידר שוקי הון: "מסתמן כי הרכישה גילמה אפסייד משמעותי ללפידות קפיטל, שטרם בא לידי ביטוי בתמחור המניה"

חזי שטרנליכט 08:5310.11.20

יעקב (לוקסי) לוקסנבורג רכש את השליטה באפריקה השקעות, מה שנותר מהאימפריה של לב לבייב, לפני שנה בדיוק, וכבר עתה העסקה השתלמה לו מאוד. עד כה ניתן לייחס לה רווח של 400 מיליון שקל על הנייר שנזקף ללוקסנבורג באופן אישי.

 

לוקסנבורג, בעל השליטה בלפידות קפיטל (84.9%), שמחזיקה ב־80% מאפריקה השקעות (ביתרה מחזיק בית ההשקעות אלטשולר שחם), הודיע אתמול כי הוא מממש אופציות לרכישת 2.5 מיליון מניות של לפידות קפיטל. זאת במסגרת פקיעת מועד המימוש של אופציות שהונפקו לציבור בעת הרכישה, בנובמבר 2019, ונסחרות בבורסה. לפי ההערכות, משום שהאופציות נמצאות עמוק בתוך הכסף, מרבית המחזיקים יממשו אותן, כך שהנתח של לוקסנבורג בחברה לא יגדל.

 

 

יעקב לוקסנבורג יעקב לוקסנבורג צילום: אוראל כהן

 

אם כל האופציות ימומשו, יוזרמו לקופת החברה 51.5 מיליון שקל, מתוכן יזרים לוקסנבורג 44.2 מיליון שקל. נכון לאתמול, שווי השוק של המניות שיקבל לוקסנבורג הוא 80 מיליון שקל. בניכוי מחיר המימוש של כתבי האופציה, לוקסי ירוויח על הנייר 35.8 מיליון שקל ממימושן.

 

מאז שלפידות קפיטל הפכה לבעלת השליטה באפריקה ב־21 בינואר, שווי השוק שלה זינק ב־43.6% והגיע ל־1.41 מיליארד שקל. שווי זה גוזר לאחזקות של לוקסנבורג שווי של 1.28 מיליארד שקל, והוא מרווח על הנייר 364 מיליון שקל. עם הרווח על הנייר ממימוש האופציות, הרווח של לוקסי בלפידות קפיטל השנה, על הנייר, עומד על 400 מיליון שקל.

 

לפידות קפיטל עצמה רשמה רווח של כמעט 121 מיליון שקל ביום שהפכה לבעלת השליטה באפריקה השקעות. החברה ואלטשולר שחם שילמו 676 מיליון שקל, מתוך זה חלקה של לפידות היה 541 מיליון שקל. הרכישה הכניסה למאזן החברה נכסים בשווי 1.3 מיליארד שקל, עם זכויות שאינן מקנות שליטה של 660 מיליון שקל; כך רשמה לפידות קפיטל רווח של 120.6 מיליון שקל מרכישה במחיר הזדמנות.

 

אתמול פרסם בית ההשקעות לידר שוקי הון סקירה על לפידות קפיטל, ובה מעניק אנליסט הנדל"ן רז דומב למנייתה מחיר יעד של 50 שקל, הגבוה ב־56% מהמחיר בבורסה. עיקר פעילות החברה הוא בקבלנות, באמצעות החברות שבשליטת אפריקה ישראל, דניה סיבוס (100%) ששולטת באפריקה מגורים (56%). מדניה סיבוס צפויה הצפת ערך נוכח כוונת לפידות להנפיקה בבורסה עם יעד לשווי של 2 מיליארד שקל. לדברי דומב, "מסתמן כי רכישת השליטה באפריקה השקעות גילמה בתוכה אפסייד משמעותי עבור לפידות. זה טרם בא לידי ביטוי בתמחור המניה".

 

מימוש האופציות מצמצם את סחירות המניה, שלה מחזור יומי ממוצע של 264 אלף שקל בלבד. גורמים בשוק העריכו אתמול כי לוקסי יכניס גופים מוסדיים לחברה, להגדלת הסחירות.

  

x