$
בורסת ת"א

רבעון אחרון של לפידות כמנכ"ל שיכון ובינוי - הפסד תפעולי וירידה בפעילות הבינלאומית

שיכון ובינוי רשמה ברבעון עלייה קלה של 1.4% בההכנסות ל-1.64 מיליארד שקל; הוצאות ההנהלה קוצצו ב-37% ל-94 מיליון שקל; ההפסד בשורה התחתונה העמיק ל-37.8 מיליון שקל, מול הפסד של 33 מיליון שקל ברבעון המקביל; נקודת האור - הרווח התפעלי של סולל בונה טיפס ב-25% ל-55 מיליון שקל; אייל לפידות פרש מתפקיד המנכ"ל במהלך חודש יוני

חזי שטרנליכט 09:4027.08.20

רבעון שני חלש לשיכון ובינוי: החברה חתמה את חודשי אפריל-יוני עם נפילה בשיעור הרווח הגולמי, הפסד תפעולי והעמקת ההפסד בשורה התחתונה - היה זה רבעון סוער עבור חברת עבודות הביצוע בתחומי הנדל"ן והתשתיות שכן במהלכו, באמצע חודש יוני, הודח המנכ"ל אייל לפידות, ובעקבות זאת קרסה המניה בבורסה. גם אם בהמשך התאוששה.

 

שיכון ובינוי רשמה ברבעון עלייה קלה של 1.4% בהכנסות ל-1.64 מיליארד שקל, אך שיעור הרווח הגולמי נפל מ-14% ל-10%. פעולותיו של לפידות ברבעון האחרון לכהונתו כמנכ"ל החברה לוו בחיתוך בהוצאות ההנהלה של החברה מ-149.5 מיליון שקל ברבעון השני אשתקד ל-93.8 מיליון שקל כעת - צמצום של 37%. הוצאות השיווק ירדו ב-36% ל-5.9 מיליון שקל.

 

אך במדיניות הקיצוצים לא היה די בכדי לצמצם את ההפסדים של שיכון ובינוי שהגיעו מחברות מוחזקות, ויחד עם הוצאות אחרות, הובילו אותה לרשום הפסד תפעולי של 15.7 מיליון שקל. בשורה התחתונה רשמה שיכון ובינוי הפסד של 37.8 מיליון שקל, מול הפסד של 33 מיליון שקל ברבעון המקביל.

 

החברה הציגה הפסדים תפעוליים, שנבעו משורה של גורמים, רובם נוגעים לפעילות בחו"ל - חברת התשתיות הבינלאומית SBI שפועלת בתחום התשתיות באפריקה הושפעה קשות ממשבר הקורונה, ופרויקטים שלה בקניה ובחוף השנהב הופסקו. כמו כן ציינה החברה שנרשמה השפעה שלילית גם בניגריה ובאוגנדה. גם בתחום עבודות הקבלנות בארה"ב נרשמה נסיגה בתוצאות התפעולית. אחת מנקודת האור היחידות בדו"ח הגיעה מסולל בונה, חברת הבת של שיכון ובינוי המנוהלת על ידי אהוד דנוך, שרשמה עלייה בהכנסות וברווח התפעולי

 

ההכנסות של SBI ברבעון השני הסתכמו ב-157 מיליון שקל, ירידה של 55.5% ביחס לתקופה המקבילה. הפסקת העבודות בקניה ובחוף השנהב גררכה ירידה של 115 מיליון שקל בהכנסות.

 

 סולל בונה שרשמה צמיחה של 19% בהכנסות ברבעון השני ל-918 מיליון שקל  - הרווח התפעולי של סולל בונ עלה ב-25% ברבעון השני ל-55 מיליון שקל. סולל בונה הצליחה גם להגדיל מאוד את צבר העבודות שלה, אשר למועד הדוח עלה ל-6.4 מיליארד שקל. לאחר שהסתיים הרבעון השני, זכתה החברה בפרויקט קריית המודיעין אשר הייקפו מוערך בכ-4.6 מיליארד שקל (עלות הקמת הפרוייקט)  ושטרם נכלל בצבר.

 

תמיר כהן, יו״ר שיכון ובינוי מסר על רקע פרסום הדו"חות כי "ביצועי הקבוצה הוסיפו להיות יציבים גם בתקופה זו עם הכנסות משמעותיות ורווחים במחצית הראשונה של השנה, למרות התקופה המאתגרת. במקביל, שוק התשתיות ממשיך לצמוח אף ביתר שאת בתקופת הקורונה ואנו ממשיכים ביישום האסטרטגיה שתאפשר לנו לקצור את הפירות. את תחילתה ניתן לראות בצבר העבודות הקבלניות שלנו שהגיע לשיא של כל הזמנים, ובזכיות האחרונות שלנו בפרויקטי דגל לאומיים כמו קרית המודיעין בנגב ותחנת הכח רמת חובב". 

 

 

תמיר כהן יו"ר שיכון ובינוי תמיר כהן יו"ר שיכון ובינוי צילום: עמית שעל

 

x