$
שווקי חו"ל

פרשת "הלווייתן מלונדון": בוטלה תביעה נגד שני סוחרים לשעבר מג'יי.פי מורגן

חוויאר מרטין-ארטאחו וג'וליאן גרו הואשמו שניסו להסתיר חלק מהפסד בסך 6.2 מיליארד דולר של הבנק

שירות כלכליסט 16:2219.08.17

רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) ביטלה ביום שישי תביעה אזרחית נגד שני סוחרים לשעבר בג'יי.פי. מורגן, שהואשמו שניסו להסתיר חלק מההפסדים בגובה 6.2 מיליארד דולר של הבנק שהיו קשורים לשערוריית "הלוויתן מלונדון" ב-2012.

 

החלטת רשות ני"ע לבטל את האישומים נגד חוויאר מרטין-ארטאחו וג'וליאן גרו התקבלה ארבעה שבועות לאחר שמשרד המשפטים האמריקאי ביטל חקירה פלילית נגדם. לדברי התובעים, התיק נגד החשודים נקלע לבעיות לאחר שעדותו של ברונו איקסיל, שכונה הלוויתן מלונדון, התבררה כלא אמינה.

 

איקסיל העדיף להטיל את האשמה להפסדים על מנהלים בכירים יותר בבנק, ביניהם המנכ"ל ג'יימי דיימון. איקסיל צבר פוזיציות רבות על מדד CDS, הימור שעלה בסופו של דבר לבנק מיליארדים ולאיקסיל במקום העבודה שלו.

מנכ"ל הבנק ג'יימי דיימון מנכ"ל הבנק ג'יימי דיימון צילוםם: בלומברג

 

 

בבנק נאלצו לשלם מעל מיליארד דולר ולהודות באשמה כדי ליישב חקירות בארה"ב ובבריטניה. עד כה לא הורשע אף אדם בגרימת ההפסדים, זאת על אף שאיקסיל הסכים לשתף פעולה עם התובעים נגד מרטין-ארטאחו, שהיה הממונה עליו וגרו שהיה כפוף לו.

 

"הממשלה עשתה את הדבר הנכון", הגיב ביל לאון, עורך הדין שמייצג את מרטין-ארטאחו. "הראיות בתיק הזה היו די ברורות, והלקוח שלי לא הונה איש או פעל שלא כשורה". אדוארד ליטל, עורך הדין של גרו העביר הודעה דומה: "בסופו של יום, לא היו שום ראיות להצדיק את התביעות הללו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x