$
שוק ההון

הליש"ט ממשיכה לאבד גובה

החלטת הברקזיט ממשיכה להשפיע על כלכלת בריטניה. לראשונה ב-20 שנה יש תחזיות לשיוויון בין הליש"ט לדולר

שירות כלכליסט 13:4902.11.16

סקטור הייצור הבריטי רשם צמיחה יציבה באוקטובר הודות להיחלשות הליש"ט, שעודדה עלייה במספר ההזמנות החדשות. זאת בעוד שההערכה היא כי הליש"ט תיחלש אף יותר לאחר תחילת הדיונים הרשמיים על עזיבת האיחוד האירופי. לפי סקר שנערך לאחרונה, צפויה הלישט לצנוח עד לרמה של 1.15 דולר.

 

"אני חושב שיש סיכון ממשי לצניחה (בשער הליש"ט) אם המו"מ יתגלה כבעייתי", אומר סימון פרנץ', הכלכלן הראשי בחברת פנמור גורדון. "יש גם הרבה דיבורים על כך שלקראת הבחירות בצרפת ובגרמניה, שתי המדינות החשובות הללו באיחוד האירופי יקשיחו את העמדות כלפי בריטניה".

 


 

מאז משאל העם ביוני שבו הוחלט לעזוב את האיחוד האירופי, הליש"ט נחלשה בקרוב ל-20% מול הדולר. לפי סקר שערכו בסוכנות רויטרס, המטבע הבריטי צפוי להיחלש ב-5% לאחר שתהליך העזיבה הרשמי ייצא לדרך. אולם זהו רק השיעור החציוני. חלק מהכלכלנים מעריכים כי הליש"ט תגיע לשווייון מול הדולר, זו תחזית ראשונה מסוגה מזה למעלה מ-20 שנים. "חייבים לקבל את העובדה שייתכנו ירידות ככל שמתקדמים בתהליך, והן יימשכו ככל הנראה עד סוף העשור הנוכחי", הוסיף פרנץ'.

 

בעוד שהייצור התאים עצמו למציאות החדשה, סקטור השירותים עלול להתקשות יותר. עם זאת, הנבואות כי הברקזיט יוביל לקיצוץ של 60% בייצוא קרוב לוודאי שהיו מוגזמות. "ההחלטות האם לייצא שירותים מבריטניה והבחירה של חברות מסוימות שמעניקות שירותים להתמקם או לצאת מבריטניה עלולות להיות מושפעות מהברקזיט, אך טווח רחב יותר של גורמים משפיע על החלטות רכש והשקעות", טוען פרנץ'.

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x