בורסת ת"א

האיש השנוי במחלוקת שמסתתר מאחורי TCI

ג'ין פיליפס, הרוח החיה מאחורי חברת הנדל"ן מארה"ב שמתכוונת לגייס חוב של 100 מיליון דולר בת"א: חבר של הנשיא גורג' בוש ובעל היסטוריה ארוכה של חובות והסתבכויות עם החוק

אורן פרוינד 16:4328.09.16
לא פחות מ־17 יזמים אמריקאים הגיעו לישראל בכדי לגייס כסף לעסקי הנדל"ן שלהם בארה"ב בחמש השנים האחרונות, אולם נראה כי הבעלים של החברה הבאה בגל ההנפקות האמריקאי הוא הצבעוני ביותר ומי שהוגדר על ידי הוול סטריט ג'ורנל "כדמות הציבורית השנויה ביותר במחלוקת בעולם הנדל"ן האמריקאי".

כפי שנחשף אתמול בכלכליסט, חברת הנדל"ן TCI שנסחרת בבורסת ניו יורק בשווי של 101 מיליון דולר צפויה לצאת בקרוב לגיוס חוב של 100 מיליון דולר בתל אביב. למרות שמדובר בחברה ציבורית, זהות בעל השליטה בחברה היא עלומה ובעל המניות הגדול ביותר בה (80%) רשומה כחברת נאמנות. תחקיר "כלכליסט" מגלה כי מי שעומד מאחורי אותה חברת נאמנות הוא ג'ין פיליפס, יליד צפון קרוליינה בן 79, ותושב טקסס בהווה, שכנו וחברו הקרוב של נשיא ארה"ב לשעבר גורג' בוש. פיליפס הוא גם הבעלים של חברת הביטוח האמריקאית הפרטית ליברטי שמוערכת בשווי של 250 מיליון דולר.

 

פיליפס כבר לא מחזיק בתפקיד רשמי ב־TCI ומניותיו בחברת הנאמנות אף עברו במלואן לששת ילדיו, אולם הוא הרוח החיה מאחורי החברה והוא אף משמש לה כיועץ. העיתונות האמריקאית הגדירה אותו כאיש המשפיע ביותר בטקסס ומקורביו מתגאים בעובדה שחברת הנאמנות שלו היא הבעלים של חברת ביטוח אמריקאית שכפופה לרגולציה קפדנית ביותר. אבל מבט בקורות החיים של פיליפס מגלה היסטוריה ארוכה של הסתבכויות עם החוק. בשנת 2002 נחקר פיליפס על ידי הרשות ני"ע האמריקאית (SEC) בחשד להרצת מניות וביצוע עבירות מרמה לחוק ני"ע. פיליפס לא הודה במעשים וסגר את הפרשה בתשלום קנס מינהלי של 850 אלף דולר.

 

ג'ין פיליפ ואשתו רוקסן מככבים באתרי הרכילות, במסיבה של עשירי טקסס ג'ין פיליפ ואשתו רוקסן מככבים באתרי הרכילות, במסיבה של עשירי טקסס

 

כנראה שפיליפס לא רצה לקחת צ'אנס לאחר שבשנת 2000 הוא נעצר ונחקר על ידי רשויות החוק האמריקאיות בלב פרשת שחיתות שהאשימה אותו בסחיטה באיומים ובלקיחת שוחד. בתום הפרשה הזו פיליפס זוכה מכל אשמה. פרשה נוספת שלא זכורה לטובתו של פיליפס היא חברת הנדל"ן הקודמת שהייתה בבעלותו — The Southmark Corporation — שקרסה והגיעה לחדלות פירעון קצת אחרי שעזב אותה. פיליפס השאיר את Southmark עם שורה של תביעות, ויש הטוענים שהוא הודח ממנה רגע לפני שקרסה.

 

לפיליפס יש אתר אינטרנט משלו שבו הוא מתגאה בפעילות הפילנתרופית שלו. בין השאר הוא מוגדר כאחד התורמים הגדולים לאיי הבתולה. חברת הנאמנות של ילדיו של פיליפס היא הבעלים של חברת פילאר, שהינה חברת הניהול של הנכסים של TCI. פיליפס העביר את כל הסמכויות שלו בחברת הנאמנות לילדיו והם אלו שממנים את הדירקטוריון של TCI, שבו יש חמישה דירקטורים, ארבעה מהם הם דירקטורים בלתי תלויים. הוול סטריט ג'ורנל פרסם בשנות האלפיים המוקדמות ידיעה שעל פיה פיליפס תכנן את מבנה הבעלות על TCI כדי להתחמק מתביעות נגדו. פרשה נוספת הסעירה את העיתונות האמריקאית עסקה בעובדה שפיליפס היא אינו משלם מיסים על האחוזה שלו בדאלאס טקסס. פיליפס אומנם אינו עובר על החוק שמתיר לתושבים מעל גיל מסוים לא לשלם מיסים על ביתם, אולם זכה לביקורת ציבורית נוקבת על כך שניצל את הפרצה הזו למרות היותו איש עשיר מאוד.

 

 

 

מי שמנהל מאז שנת 2006 את החברה עבור פיליפס הוא המנכל דניאל מוס שצמצם את הפעילות של החברה לתחום של מקבצי דיור בארה"ב. נכון להיום החברה מחזיקה ב־7500 יח"ד קלאס A. יש לה עוד 2500 יח"ד בפיתוח. בנוסף היא מחזיקה ארבעה בנייני משרדים בשווי של 250 מיליון דולר וכמה קרקעות. ל"כלכליסט" נודע כי לחברה מנפיקה בישראל הוא יביא מקבצים של מולטי פאמילי עם 2400 יח"ד בשווי של כ־500 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x