בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דיסקונט רוצה לרכוש 20% ממחשבון הביטוח Wobi

הבנק מנהל מו"מ מול בעלי וובי על רכישה לפי שווי של 350 מיליון שקל. העסקה תיתן לדיסקונט גישה למאגר עצום של לקוחות כל הבנקים וחברות הביטוח

גולן חזני 06:4609.03.16

בשעה ששני הבנקים הגדולים — בנק הפועלים ובנק לאומי — מנהלים מירוץ צמוד בפיתוח בנקאות דיגיטלית, מנסה בנק דיסקונט — השלישי בגודלו במערכת — לאגף אותם מכיוון שונה לחלוטין. ל”כלכליסט” נודע כי דיסקונט מנהל מגעים לרכישת 20% מחברת Wobi, שמפעילה מחשבון להשוואת מחירי ביטוח. המגעים מתנהלים מול חברות ההחזקות White Mountain שמחזיקה ב־90% מוובי, לפי שווי של 350 מיליון שקל, כך שאם העסקה תצא לפועל, דיסקונט צפוי לשלם 70 מיליון שקל עבור המניות.

 

אורי לוין, סמנכ”ל בכיר וראש חטיבת אסטרטגיה ותכנון כספים בדיסקונט, נפגש אתמול בלונדון עם בכירי ווייט מאונטיין כדי לקדם את העסקה.

 

האינטרס של דיסקונט: אינטגרציית מידע

 

וובי מפעילה אתר אגרגטורים — מנועי חיפוש והשוואה בין שחקנים בשוק — בתחום הביטוח. האתר התמקד בשנים הראשונות לפעילותו בעסקי הביטוח הכלליים (ביטוחי רכב, דירה, נסיעות לחו”ל וכו’), וב־2015 הוא החל לפעול גם בתחום הפנסיוני.

 

ככל הנראה דיסקונט מגלה עניין בחברה בשל התוכניות העתידיות שלה: בעוד שלושה חודשים תחל וובי להפעיל מנוע חיפוש חדש למערכת הבנקאית. התוכנית הזו של החברה עולה בקנה אחד עם המלצות ועדת שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאית, שלפיהן יש להקים מנוע חיפוש שיאפשר לצרכן הישראלי להשוות את המוצרים הפיננסיים בטרם הוא רוכש אותם.

 

מנכ"לי שלושת הבנקים הגדולים ציון קינן (מימין), רקפת רוסק עמינח ולילך אשר טופילסקי. דיסקונט מאגף מכיוון אחר מנכ"לי שלושת הבנקים הגדולים ציון קינן (מימין), רקפת רוסק עמינח ולילך אשר טופילסקי. דיסקונט מאגף מכיוון אחר צילומים: אוראל כהן

 

וובי פיתחה אפליקציה חכמה לניהול כל חשבונות הבנק וכרטיסי האשראי של הלקוח, שתאפשר לו לנהל את הוצאותיו הפיננסיות באופן מושכל וכך לחסוך עשרות אחוזים בהוצאותיו.

 

דיסקונט מעוניין להשתלב בפעילות הזאת. בעקבות המהלך הזה דיסקונט צפוי לקבל גישה למאגר עצום של לקוחות כל הבנקים וחברות הביטוח, שייכנסו לאתר של וובי כדי לבצע השוואות, ועל כן הבנק יצטרך לקבל את אישור הפיקוח על הבנקים כדי לבצע את העסקה.

 

אמיר ברמלי. זיהה את הפוטנציאל אמיר ברמלי. זיהה את הפוטנציאל צילום: אריאל שרוסטר

 

משווי של 10 מיליון שקל ל־350 מיליון שקל ב־3 שנים

 

מה דעתך על מניית דיסקונט:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

מבחינת דיסקונט, מדובר בעסקה ריאלית שתכניס אותו לתחום צומח. שוויה של וובי עלה בעקביות לאורך השנים. מי שזיהה את הפוטנציאל של וובי הוא איש העסקים אמיר ברמלי, שרכש 51% מוובי ב־2013 לפי שווי של 8—10 מיליון שקל. זמן קצר לאחר מכן ברמלי הגדיל את אחזקותיו בחברה ל־75% תוך שהוא מתחייב להזרים לה 15 מיליון שקל נוספים לצרכי שיווק ופיתוח עסקי.

 

בפברואר 2014 מכרה רוביקון של ברמלי 50% מהחברה לווייט מאונטיין לפי שווי של 68 מיליון שקל. מאז הגדילה ווייט מאונטיין את חלקה בוובי ל־65%, ובמאי 2015 היא רכשה את יתר האחזקות של רוביקון בחברה לפי שווי של 280 מיליון והגיעה לאחזקה של 90% בחברה.

 

מבנק דיסקונט ומוובי לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x