$
בורסת ת"א

רשות ני"ע פשטה על משרדי וילי פוד, אמבלייז ו-BGI

הרשות מנסה להתחקות אחר גורלם של פיקדונות בהיקף של עשרות מיליוני דולרים שהפקידו החברות שבשליטת גרגורי גרטובוי בבנקים באזרבייג'ן ובאוסטריה. גורטובוי רכש את החברות ביולי 2015 מידי אלכסנדר גרנובסקי

גולן חזני 14:4217.02.16

חוקרי רשות ניירות ערך פשטו היום (ד') על וילי פוד, אמבלייז וחברת האחזקות BGI. מדובר בחברות שנשלטות כיום על ידי גרגורי גורטובוי, אחרי שרכש אותם מידי אלכסנדר גרנובסקי. וילי פוד נוסדה על ידי האחים ויליגר.

 

גורטובוי רכש ביולי 2015 את כל החברות הציבוריות של גרנובסקי - כאשר תמורת העסקה לא פורסמה. ככל הנראה בודקת הרשות את הקשרים בין גורטובוי לבעל השליטה הקודם אלכסנדר גרנובסקי, ופעולות השקעה שונות שנעשו בחברה.

 

למרות חילופי הבעלות, היו כאלה שטענו כי גרנובסקי נותר בעל השליטה האמיתי בקבוצה, טענות שהוכחשו על ידי גורטובוי במסיבת עיתונאים שקיים בישראל.

 

הרשות מנסה להתחקות אחר גורלם של פיקדונות בהיקף של עשרות מיליוני דולרים שהפקידו החברות בבנקים באזרבייג'ן ובאוסטריה. מדובר בפקדונות בסכום של 46 מיליון דולר, שהפקידה BSD קראון (אמבלייז לשעבר), החברה האם של וילי פוד, הנסחרת בלונדון.

 

פקדון נוסף הוא סכום של 11 מיליון דולר, שהפקידה BGI בבנק אוסטרי ושהיה משועבד למחזיקי האג"ח, אבל אלה לא הצליחו למשוך את הכספים. עוד פקדון הוא של 5 מיליון דולר שהופקד על ידי וילי פוד אינטרנשיונל (החברה הבת של וילי פוד השקעות) בבנק באזרבייג'ן, ששוחרר בסופו של דבר.

 

במקביל, על החברות מאיימות פניות של נושים לבית המשפט - שטוענים כי בחברה בוצעו מהלכים תמוהים כמו סיום ההתקשורת עם האחים ויליגר ללא הבטחת אי תחרות.

 

גרנובסקי נכנס לעסקים בישראל ב־2007. הוא בנה פירמידה באמצעות בי.ג'י.איי, שדרכה רכש 25% מאמבלייז, כשעוד 20% רכש באופן פרטי. במרץ 2014 רכש גרנובסקי את השליטה בווילי פוד מידי האחים צבי ויוסי ויליגר באמצעות חברת אמבלייז תמורת כ־268 מיליון שקל.

 

גורטובוי מחזיק בחברת יעוץ באוקראינה בשם GHP GROUP UKRANE ובעבר שימש כיו"ר ומנכ"ל קרן רנסאנס קפיטל אוקראינה. גורטבוי מחזיק בדירה בצפון תל אביב ורכישת החברות של גרנובסקי היתה ההשקעה הראשונה שלו בארץ.

 

 

גרגורי גורטובוי גרגורי גורטובוי צילום: נמרוד גליקמן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x