$
בורסת ת"א

צרות בצרורות: שני בעלי מניות מאיימים על BGI בתביעה נגזרת

בעלי המניות חושדים: כ-40 מיליון דולר שהיו אמורים להגיע למחזיקי האג"ח שועבדו למטרות אחרות בבנקים באזרבייג'אן ואוסטריה

רעות שפיגלמן 18:2804.01.16

הצרות לא מפסיקות להידפק על דלתה של BGI - פירמידת האחזקות של גרגורי גורטובוי. שני בעלי מניות מיעוט בבי.ג'י.איי ובחברת הבת שלה BSD קראון (אמבלייז לשעבר), הגישו שלשום לבית המשפט המחוזי בת"א בקשה לעיון במסמכים לקראת תביעת נגזרת.

 

אלדד לוי, המחזיק במניות ב-BSD קראון, הגיש את הבקשה באמצעות באי כוחו עו"ד עמית מנור ויוקי שמש. דן אירם, המחזיק במניות ב-BGI, הגיש את הבקשה באמצעות באי כוחו עו"ד רם דקל, אוהד אנטמן ומיכאל פטרמן.

 

אירם ולוי דורשים לקבל פירוט מלא של הסכומים של החברות המופקדים בחשבונות הבנקים הזרים שנאמדים בכ-30 מיליון דולר בבנק האוסטרי מיינל, וכ-11 מיליון דולר בבנק באזרבייג'אן.

 

בבקשות שהגישו מצטיירת תמונה לפיה בעלי מניות המיעוט חושדים ש-BGI ביצעה צעדים אסורים ושיעבדה את כספי הפיקדונות לטובת מטרות שלא קשורות לתשלום לבעלי האג"ח. סוגיית שחרור כספי הפקדונות לטובת תשלום לבעלי האג"ח היא סאגה שנמשכת כבר מעל לחצי שנה, כאשר מחזיקי האג"ח אמורים לקבל את תשלום הקרן והריבית האחרונים בסוף מרץ הקרוב בסכום של 10 מיליון דולר לערך - והם חוששים שלא יקבלו את כספים בגלל שהבנקים לא משחררים את כספי הפקדונות.

 

גרגורי גורטובוי גרגורי גורטובוי צילום: business.dk

 

צעד זה מגיע יום אחד אחרי שבית המשפט המחוזי בתל אביב אישר את מינויו של עו"ד גיא גיסין כבעל תפקיד מטעם BGI שיהיה נוכח בכל הישיבות ויקבל מידע על הפעולות המתוכננות בנכסי החברה כחמישה ימים מראש. בית המשפט גם קבע שהחלטת מחזיקי האג"ח להעמיד את יתרת החוב כלפיהם לפרעון היתה מוצדקת כי החברה לא הצליחה לשחרר את כספי הפיקדון מהבנק האוסטרי והסיבות לכך לא ברורות עד היום.

 

גורטובוי רכש את השליטה בפירמידה מידי איש העסקים אלכסנדר גרנובסקי בקיץ האחרון תמורת סכום לא ידוע. גורטובוי לקח על עצמו גם את החובות של הקבוצה. BSD קראון, לשעבר אמבלייז, נרכשה על ידי גרנובסקי מידי קרן ההשקעות פורטיסימו ומאחד ממייסדיה נפתלי שני בשנת 2013. המוכרים לא קיבלו את כל הסכומים המגיעים להם ושלשום (יום א') שיגר שני מכתב ל-BGI שבו הודיע על הפרת ההתחייבויות כלפיו ועל העברת 67% ממניות BGI לידי שני - מניות משועבדות שעברו מידיו של גורטובוי המחזיק ב-BGI באמצעות חברה פרטית שבבעלותו - בשם ישראל 18.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x