$
בורסת ת"א

"הדו"ח שקרי, כל מטרתו היא להפיק רווחים ממכירה בחסר"

קרן הגידור של בן אקסלר פרסמה דו"ח שלילי על חברת השבבים טאואר והמניה הגיבה בצניחה של 10%. בעל מניות בטאואר איים בתביעה ייצוגית, והמנכ"ל ראסל אלוואנגר השיב אש: "הדו"ח מפגין חוסר הבנה בסיסי של עקרונות חשבונאיים מקובלים"

רעות שפיגלמן 19:2125.01.16

בעל מניות בטאואר־ג'אז מאיים עליה בתביעה ייצוגית, כך הודיעה היום (ב') יצרנית השבבים. זאת בעקבות צלילה של 10% במחיר המניה בעקבות דו"ח סקירה שלילי שפורסם בארה"ב לקראת סוף השבוע שעבר. לאחר אותה ירידה הגיע שווי השוק של טאואר, שבניהול ראסל אלוואנגר, ל־983 מיליון דולר, ומחיר המניה צנח ל־12 דולר.

 

ביום חמישי שעבר פרסמה קרן הגידור ספראוס פוינט (SPRUCE POINT) שבניהול בן אקסלר דו"ח על טאואר. זאת לאחר שורה של דו"חות שליליים על חברות ישראליות כמו אבן קיסר ועל אירסה, החברה הארגנטינאית שבאמצעותה שולט אדוארדו אלשטיין בקונצרן אי.די.בי. בדו"ח של קרן הגידור נטען, בין היתר, ששווי מפעלי פנסוניק שאליה חברה טאואר היה מנופח, ואמור להסתכם ב־100 מיליון דולר במקום 360 מיליון דולר. לטענת הקרן, ניפוח זה גרם לעליית מחיר המניה ולעדכון שווי האג"ח להמרה שנכנס לכסף, וכך סייע לטאואר להקטין את החוב הפיננסי שלה.

מה דעתך על מניית טאואר (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

עוד מצוין בדו"ח כי מחיר היעד הראוי למניה, 6 דולר, נמוך בעד 75% מכפי שהציגה החברה. כן נטען כי הרכישות האחרונות של מפעלי ייצור שבבים מעידות על אסטרטגיה של ניפוח הכנסות, שלא בטוח שרמתן תישמר בעתיד, וכי המפעלים מיושנים עם מערכות ייצור לא מתקדמות.

 

קרן הגידור נמצאת בפוזיציה של מכירה בחסר של מניות (עסקאות שורט). השורטיסט שואל מניה תמורת עמלה ומוכר אותה בשוק. אחרי פרסום הדו"ח השלילי מחיר המניה יורד — והשורטיסט רוכש אותה בחזרה וגוזר קופון. הוא כאמור מוכר את המניה במחיר מסוים ורוכש אותה לאחר מכן במחיר נמוך יותר — כדי להחזיר את המניה למי שהשאיל לו אותה.

ראסל אלוואנגר ראסל אלוואנגר

 

האנליסטים מתייצבים לצדה של טאואר

בתגובה לדו"ח של ספראוס פוינט פרסמו כמה אנליסטים — בהם בתי ההשקעות אופנהיימר, דרקסל־המילטון ונידהם — סקירות משלהם, אשר תומכות בטאואר.

 

האנליסט שי זיגלמן מיחידת המחקר של הפועלים פרסם סקירה מפורטת התוקפת את טענותיה של קרן הגידור. לגבי טענתה כי השווי הנכסי של מפעלי פנסוניק נופח, טוען זיגלמן כי השווי של 100 מיליון דולר שמציגה ספראוס פוינט הוא שווי היסטורי, וכי השווי בעת הרכישה עמד על 360 מיליון דולר וזהו השווי הראוי למפעלים. עוד נכתב כי את הערכות השווי ביצע שמאי חיצוני ולא החברה עצמה.

 

בנוגע למחיר היעד של המניה גורס זיגלמן כי קרן הגידור גזרה את מחיר היעד של המניה ממכפיל מכירות שבוסס על תחזית הכנסות ל־2016 שטאואר טרם פרסמה בכלל.

 

ראסל אלוואנגר: "הטענות חסרות אחיזה במציאות"

גם תגובתה של טאואר לאיום התביעה ולטענותיה של קרן הגידור לא איחרה לבוא. בהודעה לבורסה בעניין התביעה ציינה טאואר כי "התובע החזיק במניות החברה ערב פרסום דו"ח שקרי ומסולף על ידי עובד של מוסד פיננסי שכל מטרתו הפקת רווחים ממכירת בחסר (שורט). הדו"ח כולל מידע כוזב ומטעה בהתייחס לאסטרטגיית החברה".

 

לגבי הטענות שהועלו הסבירה טאואר כי מכפיל ממוצע של חברות דומות ל־2016 גבוה פי כמה מהמכפיל שלו טוענת קרן הגידור, וזה גוזר לטאואר מחיר יעד של 16.5 דולר ולא 6 דולר. ביחס לטענה שרכישותיה נועדו לנפח את ההכנסות מסבירה החברה כי הן מעידות על יכולתה לרכוש בזול מפעלים בעלי ניצולת ייצור נמוכה.

 

ראסל אלוואנגר, מנכ"ל טאואר, אמר כי "בדקנו את כל הטענות שהועלו בדו"ח עם רואי החשבון ועורכי הדין שלנו. המסקנה היא כי מדובר בדו"ח שגוי ומטעה המפגין חוסר הבנה בסיסי של עקרונות חשבונאיים מקובלים ושל האסטרטגיה והמודל העסקי של החברה. הטענות שהועלו חסרות אחיזה במציאות, ואנו נפעל ללא הרף עד לסילוקן המלא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x