$
בורסת ת"א

תסריט האימים של יוטרייד: הקופה ריקה והבעלים בחו"ל

המשקיעים שהפקידו בבית השקעות האלגו־טריידינג של אביב טלמור 46 מיליון שקל גילו לאחר צו להקפאת פעילותו כי ייתכן שכספם אבד. בחשבון רק 300 אלף שקל, ואת טלמור אפשר יהיה לחקור רק בשובו מחו"ל

תומר גנון וזוהר שחר לוי 09:4123.12.15

נניח שיש לכם 40 אלף דולר פנויים להשקעה. ונניח ששמעתם כי רובוט המסחר המדהים של בית ההשקעות יוטרייד, בשליטת אביב טלמור, עושה יופי של תשואות. ונניח שהחלטתם להשקיע את הכסף שם בחודשים האחרונים. אז כנראה — כך על פי החשד העולה מדו"ח ביקורת חריף שערכה בשבוע שעבר היחידה לפיקוח על בעלי רישיונות ייעוץ וניהול תיקים ברשות ני"ע — שחלק מהנתונים שהוצגו בחשבונותיכם היו פיקטיביים. ונראה גם שלא תראו את הכסף שלכם בטווח הנראה לעין.

 

בשעות הערב של יום שני, בעקבות בקשה חריגה במעמד צד אחד שהוגשה לעיון השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בתל אביב, קיבלה הרשות צו הקפאה לפעילותה של יוטרייד, שאוסר עליו גם להמשיך לגייס כספים חדשים. משרדי בית ההשקעות, בקומה ה־33 במגדלי עזריאלי בתל אביב, היו סגורים אתמול. בעל השליטה טלמור, שמחזיק גם בחברות נוספות בקפריסין, שוהה בחו"ל. הרשות צפויה לחקור אותו כשיחזור לישראל.

 

"יש חשד כי כספי משקיעי יוטרייד, שהועברו לחשבון בית ההשקעות למטרות השקעה עבורם, הוברחו ושימשו למטרות אחרות מהמוסכם איתם", נכתב בדו"ח הביקורת שהוגש לכבוב, ואשר ממצאיו נחשפו אתמול באתר "כלכליסט". "פעילות ההשקעה, כפי שהיא מוצגת להם, נערכת מבלי שקיימת לחברה יכולת לעמוד בהתחייבויותיה מול המשקיעים בעת רצון לממש את השקעתם".

 

 

עוד עלה מדו"ח הרשות, במה שצפוי להוביל לחקירתה את טלמור בשובו מחו"ל, כי יוטרייד גייסה 46 מיליון שקל (12 מיליון דולר) מ־350 משקיעים, אולם בחשבונה יש כיום 300 אלף שקל בלבד. 40 מתוך משקיעיה פנו בחודשים האחרונים לבקש את כספם בחזרה, ונחתם מולם הסדר לפריסת תשלומים. "עולה החשד כי יוטרייד מגייסת משקיעים חדשים, אף שידוע לה כי היא נמצאת בחדלות פירעון, ולא תוכל להחזיר את כספי המשקיעים", נכתב בדו"ח.

 

בנוסף נקבע בדו"ח כי "יוטרייד אינה יכולה לעמוד בהסדרי הפריסה של התשלומים שכבר התחייבה להם בפני המשקיעים שביקשו את כספם בחזרה. היא גם עושה שימוש בכספים של המשקיעים החדשים, כדי לסלק חובות למשקיעים קודמים שביקשו לקבל את כספם חזרה".

   

אביב טלמור אביב טלמור צילום: יריב כץ

 

"הפעולות בחשבון שלי לא נראו לי פיקטיביות"

משקיעים ביוטרייד, שגילו כי ייתכן שהשקעתם ירדה לטמיון, הגיבו אתמול בתדהמה. "אני לא ממש יודע מה לעשות עכשיו", אמר ת"ק שביקש להישאר בעילום שם. "התחלתי להשקיע שם קצת לפני חודש מאי. לפני חודשיים בערך, אחרי שנצברו הפסדים, ביקשתי למשוך את הכסף, ואמרו לי שלא כדאי לי למשוך עכשיו. שאתן לזה עוד חצי שנה. הבטיחו לי שאקבל בכל מצב את מה שנשאר".

 

"אם היו שואלים אותי, הייתי אומר למי ששם שם כסף שלא יתקרב לחברה הזאת פחות מעשרה מטר", אמר אתמול דוד ברגמן מרמת השרון, שהפסיד לדבריו 20 אלף דולר ביוטרייד. ברגמן אומר כי השקיע בחברה 50 אלף דולר לפני כשנתיים, כדי לסחור במט"ח באמצעות רובוט המסחר. לאחר ההפסדים שצבר ביקש וקיבל בחזרה 30 אלף דולר. "הצורה שבה הם השקיעו היתה דפוקה", הוא אומר, "אבל הפעולות בחשבון שלי לא נראו לי פיקטיביות".

 

התחייבה במאי להפסיק לגייס משקיעים חדשים

הרומן הלא מוצלח של יוטרייד עם רשות ני"ע החל כבר במאי השנה. על פי הבקשה שהוגשה לבית המשפט, יוטרייד התחייבה אז להפסיק לגייס לקוחות חדשים ולפרסם את עצמה, משום שהיא פועלת, לשיטת הרשות, ללא רישיון לניהול תיקים. עם זאת, הרשות טוענת כי מאז היא גייסה 44 משקיעים נוספים שהזרימו לחשבונותיה 3.5 מיליון דולר.

 

"עד שיוכח אחרת", כתבה הרשות לבית המשפט, "חלק ניכר מכספם של המשקיעים הרבים, שהפקידו את מיטב כספם ביוטרייד, ירד לטמיון. קיים ספק אם אלה יוחזרו להם אי פעם. ככל הנראה, משקיעים אלה עדיין אינם מודעים למצבם הקשה, שכן מוצג להם כי חשבונם עדיין מצוי ב'יתרה' חיובית, בעוד למעשה — על פי ממצאי הבדיקה — לחברה אין יכולת להשיב להם את כספם".

 

עדות במהלך הביקורת של סמנכ"ל הכספים ביוטרייד, סמי ששון, חושפת עד כמה עמוק הבוץ שבו נמצאים עכשיו המשקיעים. מאז נכנס לתפקידו בספטמבר, כך העיד, לא היתה תנועה בחשבונות הלקוחות שקשורות בדרך כלשהי למסחר ולכך שהפסידו או הרוויחו בו. במילים אחרות, הרשות טוענת כי ייתכן שדברי ששון מעידים כי הנתונים שהוצגו בחשבונות המשקיעים היו פיקטיביים.

 

דו"ח הביקורת כולל גם תכתובת מייל לפני כשבועיים בין ששון לטלמור. "לא נוכל לשלם את התחייבויות דצמבר אפילו בסוף החודש", כתב ששון. "אנחנו ממשיכים לקחת כספים מלקוחות חדשים, כדי לשלם על הסדרים לקודמים. מסקנתי היא שחייבים להפסיק את פעילות יוטרייד".

 

מרשות ני"ע נמסר כי "אינה יכולה להתייחס לפעולות אכיפה ספציפיות. הרשות שבה ומפנה לאזהרות שפרסמה בדבר השקעות בגורמים לא מפוקחים, על הסיכונים הכרוכים בהן". את תגובת טלמור השוהה בחו"ל לא ניתן היה להשיג.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x