בורסת ת"א

אפריקה קרובה להסדר חוב: המחזיקים דורשים להפקיע את השליטה מלבייב

חברת האחזקות של לב לבייב מכנסת אסיפה למחזיקי האג"ח כדי "לדווח על נושאים הרלבנטיים לאג"ח". בינתיים, המחזיקים נחלקו לשני מחנות: האגרסיביים דורשים לקחת מלבייב את השליטה אם לא יזרים הון, והמתונים טוענים שיש לתת לו זמן נוסף

גולן חזני 07:1516.12.15

הסדר חוב שני הופך לאפשרות מוחשית באפריקה ישראל. החברה, בשליטתו של לב לבייב, דיווחה אתמול על כינוס אסיפות לשלוש סדרות האג"ח שלה ביום חמישי הבא, 24 בדצמבר.

 

סדר היום של האסיפה לא יכלול הצבעות אלא רק "דיווח מצד החברה בנושאים הרלבנטיים לאיגרות החוב ודיון של מחזיקי האג"ח". אם יידרשו הצבעות לפי התנהלות האסיפה, אזי יכונסו אסיפות נוספות.

 

המחזיקים הגדולים של החברה מחזיקים בשתי דעות שונות. האגרסיביים שבהם דורשים לקחת את החברה מידי בעל השליטה אם לא יזרים לה הון. לעמות זאת המתונים יותר גורסים כי לבייב השקיע בעבר מיליארדים בחיזוק החברה ויש להתנהל מולו בזהירות לאור היותו כנראה הישראלי שמכיר הכי טוב את הכלכלה הרוסית, שם מרוכזת מרבית פעילות החברה.

 

אפריקה חייבת למחזיקים 3.5 מיליארד שקל. התשלום הקרוב של החברה הנו במאי והיקפו עומד על 400 מיליון שקל. בסך הכל, לפי דו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי של השנה, אפריקה ישראל צפויה לפרוע בשנתיים הקרובות אג"ח בהיקף של כ־1.1 מיליארד שקל.

 

הכלכלה הרוסית מצויה במשבר חריף על רקע הירידה במחירי הנפט בנובמבר 2014. מניית אפריקה ישראל שבשיאה נסחרה בשווי של 28 מיליארד שקל, נסחרת כיום בשווי של חצי מיליארד שקל בלבד. מתחילת השנה נפלה מניית החברה ב־33.3%, ומתחילת השבוע צנחה מניית החברה ב־16%. האג"ח של אפריקה ישראל נסחרות בתשואות זבל של עד 32%, שמשקפות את חוסר אמון המשקיעים ביכולת החברה לעמוד בהתחייבויותיה.

 

הסדר החוב שנחתם באפריקה ישראל לפני כחמש שנים היה אחד מהגדולים בשוק ההון מאז ומעולם, ועמד על היקף של כ־7.5 מיליארד שקל. אז במסגרת ההסדר הזרים לבייב כ־750 מיליון שקל, אולם כיום, על פי הערכות, אין בכוונתו להזרים הון משמעותי לחברה.

 

לבייב לבייב צילום: אריאל שרוסטר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x