$
מט"ח וסחורות

פרנק זאפטה: היורו יורד ל-1.15 דולרים - לראשונה מזה 11 שנים

הפרנק השוויצרי שזינק אתמול ביותר מ-15% מול הדולר והיורו מאבד כ-2% מערכו. אנליסט בכיר ב- Hantec Markets: "הבנק המרכזי בשוויץ ויתר על המלחמה ביורו החלש כי הבין שהיא אבודה"

שי סלינס 18:2216.01.15

התנודיות החריפה בשוק המט"ח העולמי ממשיכה גם היום (ו') אחרי ההודעה המפתיעה של הבנק המרכזי בשוויץ אתמול.

 

במסחר היום, הפרנק השוויצרי נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם בשיעור של כ-2% וזאת אחרי הזינוק של כ-15% אתמול. היורו נחלש ב-1.1% ויורד ל-1.15 דולרים - שפל שלא נראה מאז סוף 2003. 

 

עם זאת, בניגוד למגמת ההיחלשות של הפרנק מול המטבעות המרכזיים בעולם - מול המטבעות בשווקים המתפתחים ממשיך הפרנק להתחזק גם היום. במסחר מול הרופי ההודי מזנק הפרנק ב-18% ומול המטבע של הפיליפינים עולה בכ-15%.

 

הטלטלה בפרנק החלה אתמול כאשר הבנק המרכזי של שוויץ החליט בצעד דרמטי לבטל את שער התקרה לפרנק השוויצרי, ולהנהיג ריבית שלילית של 0.75%. הריבית השלילית לא תחול על הלקוחות בשוויץ, אלא רק על פקדונות בבנק המרכזי של הבנקים המסחריים, חברות ביטוח, בתי השקעות, סוחרי מטבעות, וארגונים פיננסיים בינלאומיים.  
ריצ'ארד פרי, אנליסט בכיר ב- Hantec Markets אמר היום כי הבנק המרכזי של שוויץ ויתר על המלחמה ביורו החלש כי הבין שהיא אבודה מראש. "הבנק המרכזי בשוויץ ראה לנגד עיניו את תוכנית ההקלה של אירופה כעניין מוגמר ולמעשה ויתר למעשה על המלחמה שלו ביורו החלש".

 

אורי גרינפלד הכלכלן הראשי של פסגות התייחס להחלטה של הבנק המרכזי בשוויץ וכתב כי "ייתכן והרקע להודעה זו היה העובדה שהתשואה על אג"ח שוויצרי ל-10 שנים היא הנמוכה בעולם מה שעשוי להיתפס ע"י הבנק המרכזי כהתפתחות של בועה בשוק האג"ח הממשלתי. הפסקת הדפסת הכסף על מנת לגונן על שער המטבע עשויה להפחית את הביקוש לאג"ח שוויצרי".

 

"לטענת הבנק", המשיך גרינפלד, "שער התקרה של הפרנק נועד הגן על הכלכלה ואפשר לחברות במשק להתאים את עצמן למצב בו הפרנק הוא מטבע חזק יותר. להערכתם, תהליך ההתאמה של המשק עבר בהצלחה והצורך בתמיכת הבנק המרכזי פחת. יחד עם זאת, לא בטוח שהם התכוונו לפרנק חזק יותר ב-27%".

 

 

שוויץ שוויץ צילום: שאטרסטוק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x