שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

אלשטיין ובן משה ביקשו לשפר הלוואה ממנורה - ונדחו

בעלי השליטה ביקשו לשחרר חלק מהביטחונות כנגד הלוואה לאי.די.בי פתוח, אך מנורה דרשה תוספת ריבית של 2%. הכנ"ר ורשות ני"ע התנגדו לבקשתו של הבעלים לשעבר נוחי דנקנר לדיון מחודש בעניין החברה

גולן חזני 08:5917.02.14

מוטי בן־משה ואדוארדו אלשטיין, בעלי השליטה החדשים באי.די.בי, מנסים לשחרר חלק מהביטחונות שמחזיקה מנורה כנגד הלוואה של 150 מיליון שקל שהעניקה לאי.די.בי פתוח. הניסיונות של השניים לא עלו יפה והמגעים בין הצדדים הופסקו בשלב זה. 

חברת הביטוח הודיעה כי היא מוכנה לשחרר חלק מהביטחונות שקיבלה בתמורה לתוספת ריבית של 2% לשנה. הדרישה הרגיזה את בן־משה, שבשיחות פנימיות גרס כי הדרישה גובלת בסחיטה.

 

לקחה הלוואה כדי להימנע מהערת עסק חי

במאי 2012 קיבלה אי.די.בי את ההלוואה, הנושאת ריבית לא זניחה של 6.9% לשנה, כדי לנסות להימנע מהערת עסק חי בדו"חותיה. בנוסף שועבדו למנורה מניות בחברות־הבנות דיסקונט השקעות (22.3%), כלל ביטוח (4%) וכור (1.2%), וכן שיעבדו לטובתה 50 מיליון שקל במזומן מקופת החברה. מו"מ מקביל נערך אז מול קרן המנוף בראשית, אך זה לא הבשיל לכדי עסקה.

 

הקרן של ההלוואה שנתנה מנורה אמורה להיפרע בשני תשלומים - 50 מיליון שקל במרץ 2017 ו־100 מיליון שקל במרץ 2018. ביולי האחרון גבתה מגדל 220 מיליון שקל מאי.די.בי תוך מימוש נכסים משועבדים לה. מנורה פנתה אז במכתב לאי.די.בי שבו טענה כי קיימות לה עילות להעמדת יתרת החוב כלפיה לפירעון מיידי. בנוסף דרשה מנורה לקבל עמלת פירעון מוקדם והוצאות הקשורות בהלוואה בגובה של 44.5 מיליון שקל - כ־200 מיליון שקל בסך הכל. אי.די.בי פיתוח התנגדה לדרישת מנורה וקיבלה את תמיכת בית המשפט.

 

מאז זינק שווי הביטחונות של מנורה לפי ארבעה ויותר מהיקף ההלוואה. מניית דסק"ש נסחרה בעת החתימה ב־8.5 שקל למניה וכיום נסחרת ב־28 שקל למניה.

מקבוצת אקסטרה־אלשטיין סירבו להגיב על הדברים.

 

אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה צילום: אוראל כהן, אניה בוכמן

 

דנקנר דורש: לזמן את בן־משה לעדות בביהמ"ש

בתוך כך נמשכת המערכה שמנהל בעל השליטה לשעבר באי.די.בי נוחי דנקנר נגד בן־משה. דנקנר, שביקש לקיים דיון מחודש בסוגיית אי.די.בי, מבקש למחוק חלק מהטענות העובדתיות של בן־משה בתגובה שהגיש לבית המשפט. לדברי דנקנר, הטענות הללו שהציגה חברת אקסטרה של בן־משה לא נתמכו בתצהיר. בין היתר טוען משרד רואי החשבון של אקסטרה בגרמניה כי הרגולטור הגרמני מסר לו כי לא מתנהלת חקירה לגבי החברה.

 

דנקנר דורש לזמן את בן משה לעדות בבית המשפט, שבה ייבחנו השאלות והחשדות שצצו לכאורה סביב אקסטרה - הלבנת הון והחקירה המתנהלת לכאורה מולה בגרמניה.

בינתיים הגיבו רשות ני"ע והכנ"ר לבקשתו של דנקנר לדיון חוזר. רשות ני"ע הביעה התנגדות לחקירה של מי מבין עורכי דו"ח הבדיקה שהכינו רשות ני"ע, הכנ"ר וחגי אולמן. כמו כן היא מתנגדת לחשיפת נספח 17 בדו"ח, המכיל פרטים חסויים שעלולים להביא לפגיעה לא נחוצה בפרטיות של בן־משה.

 

הכנ"ר מציין בתגובה כי אינו מתנגד לפרסום הדו"ח, למעט אותו סעיף. בנוסף הוא מתנגד לקיום דיון חוזר וטוען כי הדרך היחידה היא ערעור לבית המשפט העליון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x