$
בורסת ת"א

השורה התחתונה

נובמבר המשיך את הקו של קודמיו: הגאות בשווקים דחפה את התיקים למעלה

מדד ת"א־100, שעלה בחודש שעבר ב־4.9%, סייע לתיק עם חשיפה של עד 30% מניות לרשום בנובמבר תשואה של 1.3%

עינב אביסרור ויובל קורן 08:5525.12.13

המגמה החיובית שאפיינה את אוקטובר נמשכה גם בנובמבר. מדדי ת"א־25 ות"א־100 עלו בחודש שעבר ב־5.4% וב־4.9% בהתאמה לעומת עלייה של 2.8% שרשם מדד S&P 500. בנוסף, הנפקות האג"ח הקונצרניות בישראל רשמו ביקושים גבוהים, ומדד אג"ח קונצרני כללי עלה בנובמבר ב־1.3%.

 

על פי מדד מנהלי התיקים של קלי שוקי הון, המציג את ביצועי מנהלי ההשקעות במסלולים הפופולריים ביותר בקרב המשקיעים הפרטיים, המסלול של עד 10% מניות עלה בנובמבר ב־0.9% בממוצע.

 

חשיפה לאג"ח ממשלתיות וקונצרניות צמודות השתלמה ויצרה תשואה כמעט כפולה מזו שיצרה החשיפה לאפיק השקלי.  

 

התיקים במסלול של עד 20% מניות הציגו בנובמבר עלייה ממוצעת של 1.1%, כשהתשואה העודפת הושגה כתוצאה משילוב של מניות ואג"ח קונצרניות בדירוגים נמוכים.

 

 

 

מדד תל בונד־תשואות, שרשם בחודש שעבר עלייה של 1.7%, מעניק למנהלי ההשקעות פיזור רחב, ובהיעדר אלטרנטיבות נותן פיצוי תשואה הולם ללקוחות.

 

התיקים במסלול של עד 30% מניות עלו בנובמבר ב־1.3% בממוצע, כשהחשיפה למניות המדדים הגדולים הובילה לתשואות עודפות, שעה שדווקא מניות היתר רשמו ירידה של 1.9%.

 

ניתוח תיקים (אילוסטרציה) ניתוח תיקים (אילוסטרציה) צילום: shutterstock

 

במבט מעמיק יותר על התיק הפופולרי ביותר - עד 20% מניות - נראה כי מתחילת השנה הסיכון השתלם למנהלים היצירתיים יותר שהעזו והגדילו את שיעור החשיפה למניות או לאג"ח קונצרניות.

 

עם זאת, יש יתרון בפיזור בין מנהלי השקעות שמרניים לאוהבי סיכון כדי לייצר פיזור סיכונים אמיתי. מבחינת מגמות ההשקעה בתיק, מנהלי השקעות רבים מגדילים את החלק הממשלתי שקלי ששיעורו מהתיק עלה בנובמבר ב־2.7% לעומת אוקטובר לרמה של 27.7%, והוא משמש כאלטרנטיבה לנזילות בתיק.

 

השורה התחתונה: מומלץ ללקוח לשלב בין מנהלי השקעות שמרניים ויצירתיים כדי לפזר את הסיכון בתיק.

 

עינב אביסרור היא אנליסטית בקבוצת קלי. יובל קורן הוא מנכ"ל קלי שוקי הון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x