שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הבורסה בת"א ננעלה בירידות; בריינסווי זינקה ב-23% במחזור ענק

מדד ת"א 25 ירד ב-0.9% בהובלת אופקו שצללה ב-7.9%. מדד ת"א 100 השיל 0.5% ומדד הבנקים ירד ב-1.1%; ברקע למסחר: היציבות שנרשמה בוול סטריט בסוף השבוע - וההמתנה להחלטת הפד בעניין ההרחבה הכמותית

מיקי גרינפלד 16:2815.12.13
בורסת ת"א ננעלה היום (א') בירידות עם הרכב מדדים חדש, לאחר העדכון התקופתי. ברקע למסחר: סופת סוף השבוע, שנזקיה מוערכים במאות מיליוני שקלים, ובחזית הבינלאומית - היציבות שנרשמה ביום שישי בבורסות של ניו יורק ועמדת ההמתנה של המשקיעים לקראת הכרעות הפד בהמשך השבוע.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

כבר יותר מ-48 שעות מנסות הרשויות השונות בישראל - בהצלחה דלה בלבד - להתמודד עם נזקי סערת החורף שפגעה בישראל בעוצמה בלילה שבין חמישי לשישי. חרף המאמצים, עדיין נשארו 16 אלף משפחות ללא חשמל, לעיתים בלי יכולת לחמם את הבית, להדליק מחשב או להטעין את הטלפון הנייד. הצירים המרכזיים לירושלים עדיין מוגבלים - כביש 443 סגור לחלוטין, וכביש 1 נפתח לתחבורה ציבורית ולתושבי האזור בלבד. התחבורה הציבורית בתוך ירושלים אינה פועלת לעתה עתה.

 

 

 

ועידת השוק הפתוח של הפד שתיערך השבוע (ימים שלישי-רביעי) תהיה האחרונה של בן ברננקי כיו"ר הבנק המרכזי האמריקאי - שיוחלף בינואר על ידי ג'נט ילן, סגניתו בבנק. הוועידה תכריע האם להקטין כבר כעת את רכישות האג"ח החודשיות (העומדות על 85 מיליארד דולר לחודש) או להמשיך בקו הנוכחי עוד כמה שבועות, על מנת לקבל חיזוק נוסף להתאוששות שוקי העבודה והדיור. עד ההכרעה נוקטים המשקיעים משנה זהירות.

  

בישראל, כלכלני בנק לאומי מתייחסים בסקירתם השבועית לייסוף הבעייתי של השקל: "ההשקעות הישירות במשק, אשר הסתכמו ב-8 השנים האחרונות בכ-78 מיליארד דולר, ממשיכות להוות מרכיב דומיננטי בכוחות לתיסוף השקל, זאת לצד העודף ההולך וגדל בחשבון השוטף במאזן התשלומים. 

 

"שערו הריאלי האפקטיבי של השקל מול סל המטבעות ירד, מבחינת מידת התחרותיות שלו, לשפל של 12 שנים, לאחר שבשנה האחרונה יוסף בשיעור של כ-7% (בדומה לייסוף של שער החליפין שקל-דולר). המשך מגמת הגידול בהשקעות הישירות, לצד הירידה הצפויה בגירעון המסחרי במהלך 2014, עשויים לתמוך בהמשך לחצי הייסוף של השקל, דבר אשר מגדיל את הסיכונים הנוגעים לצמיחה של המשק", אמרו בלאומי.

 

עובדי חברת החשמל מתקנים נזקים עובדי חברת החשמל מתקנים נזקים צילום: חברת חשמל

 

שוק האג"ח

התקוות של מנהלי צים והחברה לישראל להגיע להסדר חוב במרתון שיחות הנושים שקיימה בשבוע שעבר בלונדון, יותר מהתבדו. יתרה מכך, אם עד כה היה נדמה שבעלי האג"ח הם אולי הדבר היחיד שעומד בין החברה להסדר חוב, הרי שבלונדון נפתחה חזית חדשה נגדה - של בעלי האוניות.

 

מעלות עידכנה בחמישי על דירוג –A לסדרת האג"ח שתנפיק אלקו החזקות. על פי העדכון, היקף ההנפקה הצפויה יעמוד על 600 מיליון שקל, ולא על 200 מיליון שקל כפי שדווח בדירוג שפורסם ב-1 בדצמבר. תמורת ההנפקה תשמש למיחזור חוב פיננסי קיים ולפעילותה השוטפת של החברה.

 

ההכרעה של מחזיקי האג"ח באי.די.בי לטובת הצעת אלשטיין-אקסטרה במאבק על השליטה בתאגיד, תגיע היום לדיון בבית המשפט המחוזי, בפני השופט איתן בורנשטיין. במסגרת הדיון יידרש מוטי בן משה להציג את מקורות ההון שהתחייב להזרים לאי.די.בי ולהשיב לטענות בדבר חוסר השקיפות של החברה שבשליטתו.

 

במקביל, בית ההשקעות פסגות, שאי.די.בי טענה בבית המשפט כי הצבעתו באסיפת המחזיקים נעשתה בניגוד עניינים, השיב לבית המשפט במתקפה חריפה נגד קבוצת גרנובסקי-דנקנר. לצד דחייה נחרצת של טענת אי.די.בי בדבר ניגוד עניינים, האשים פסגות את קבוצת גרנובסקי-דנקנר בניצול פסול של כספי החברה ומשאביה, השייכים לנושים מתוקף חובותיה, לצורך המאבק המשפטי האישי של הקבוצה.

  

מניות במרכז

סקירה חיובית לחברת בריינסווי: חברת היעוץ Cameron Associates פרסמה היום תחזית אופטימית לחברה העוסקת במחקר ופיתוח של מכשיר רפואי לטיפול בהפרעות בתפקודי המוח, וציינה כי פוטנציאל ההכנסות השנתיות שלה עשוי להגיע לעשות מיליוני דולרים. המניה סיימה את המסחר עם מחזור של 22.4 מיליון שקל - פי 10 ממחזור המסחר היומי הממוצע.

 

UBS הוריד את המלצתו על כילמ"קנייה" ל"ניטראלי", והפחית את מחיר היעד של המניה מ-32 שקל ל-31.5 שקל. "אנו מורידים את הדירוג לניטראלי בשל העובדה שהמניה התקרבה למחיר היעד שלנו, וכן לנוכח האתגרים העומדים בפני כיל", נאמר בעדכון. מחיר מניית כיל בבורסה עמד בתום המסחר בחמישי על מעט פחות מ-29 שקל.

 

שאול אלוביץ', בעל השליטה בחברת בזק, פועל למחזור החוב בהסכם המימון החדש שנחתם מול בנק הפועליםבצורה של פירעונו והחלפתו במימון זר. ל"כלכליסט" נודע כי אלוביץ' חידש באינטנסיביות את המהלך לגיוס ענק של 600 מיליון דולר (יותר מ־2 מיליארד שקל) באיגרות חוב מגופים בינלאומיים בחו"ל. האג"ח יגויסו בידי החברה־האם של בזק, בי קומיוניקיישנס (בי־קום), וישמשו כדי לפרוע חלקית ולדחות את מועד הפירעון של החוב שניטל למימון רכישת השליטה בבזק.    

 

מניית אופקושמאבדת גובה בימים האחרונים בעקבות סקירת אנליסטים שלילית של לבית ההשקעות לייקווד, חוזרת לתל אביב עם פער ארביטראז' שלילי של 8.7%.

 

מניות בולטות נוספות שחוזרות לתל אביב עם פער ארביטראז': קמהדע, עם פער שלילי של 3.8%; ולייבפרסון עם פער חיובי של 3.8%.

 

מניות חברות חברות הביטוח, ובהן מגדל, כלל ביטוח, מנורה ו הפניקס יירכזו עניין במסחר על רקע הסופה הגדולה בסוף השבוע. הנזקים לרשויות המקומיות נאמדים ביותר מ-300 מיליון שקל, ולחברת החשמל - ב-200 מיליון שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x