שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הערכה ראשונית: נזקי הסופה לרשויות המקומיות - מעל 300 מיליון שקל

עיקר ההוצאות יירשמו בירושלים ובצפת; האוצר צפוי לכסות כל הוצאה מיוחדת של הרשויות עבור הצלת חיי אדם וסיוע לנזקקים

גיל קליאן 14:1514.12.13

מעל 300 מיליון שקל - זאת ההערכה הראשונית של מרכז השלטון המקומי לנזקים וההוצאות של הרשויות המקומיות בעקבות הסופה הקשה שמתחוללת בסוף השבוע. עיקר ההוצאות יירשמו להערכת אנשי השלטון המקומי בצפת ובירושלים, שהן כנראה הנפגעות הגדולות מהסופה.

 

 

 

מפנייה של מרכז השלטון המקומי לאוצר עולה כי האוצר מבין שהרשויות המקומיות לא יוכלו לשאת בהוצאות האלה. שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מעלות תרשיחא, ושר האוצר יאיר לפיד סיכמו כי האוצר יכסה כל הוצאה מיוחדת של הרשויות בגין הסופה עבור הצלת חיי אדם וסיוע לנזקקים.

 

שלג בירושלים שלג בירושלים צילום: רן פלג

 

 

למרות זאת יצא בוחבוט נגד רשויות המדינה ואמר כי "הימים האלה חושפים את מחדל ההיערכות של מדינת ישראל. לא ייתכן שמדינה שלמה תושבת ללא פתרון וכי לרשויות המקומיות לא ימצאו האמצעים הנדרשים כדי לסייע לאזרחים בשעה זו. חובתה של המדינה להקים גוף מרכזי אחד שיטפל בכל הנזקים שנגרמו וכן להיערך לבאות. כך למשל, יש להקים מחסני ציוד אזוריים שיספקו את הציוד הנדרש לרשויות בעיתות חירום".

 

תמונת המצב בחקלאות ובתעשייה עדיין לא ברורה. במשרד הכלכלה לא ידעו לכמת את נזקי הסופה אך יעשו כן בימים הקרובים. בנוסף לא ידעו לספר על תקלות מהותיות במפעלים, ונראה כי עיתוי הסופה, בסוף השבוע, הביא לכך שלא נגרמו הפרעות רבות לפעילות המפעלים. עם זאת, לא מן הנמנע כי נזקי מזג האוויר פגעו בתשתיות ופגיעות אלה יתגלו רק מחר.

 

ארגוני החקלאים ומשרד החקלאות לא ידעו להעריך את היקף הנזקים לחקלאים, אך נראה כי גם כאן יהיו נזקים בהיקפים גדולים. בשיא הגשמים של החורף שעבר נגרמו נזקים של עשרות מיליוני שקלים לגידולים כמו מלפפונים ותפוחי אדמה, ונראה כי גם בסופה הנוכחית יירשמו סכומי פיצוי לא מבוטלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x