בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

סוכנות דוידוף: "השימוש במסלקה הפנסיונית לא ישים"

המסלקה אמורה לאפשר זרימת מידע פשוטה על חסכונות הציבור. במכתב שהפיץ אייל גורן, מנכ"ל דוידוף, נכתב כי "מבדיקות המידע המתקבל מהמסלקה, עולה כי הוא לא תמיד נכון"

רחלי בינדמן 08:0404.12.13

השבוע, לאחר כמה עיכובים, הודיע אגף שוק ההון במשרד האוצר על תחילת הפעלת השימוש במסלקה הפנסיונית. המסלקה אמורה לאפשר זרימת מידע פשוטה על חסכונות הציבור ובכך להגדיל את התחרות בשוק הפנסיוני. האגף יחייב את הפעילים בענף להשתמש במסלקה, אלא שבקרב הפעילים לא ממש מרוצים מתפקוד המסלקה וטוענים כי אינה ישימה. 

לידי "כלכליסט" הגיע מכתב שנשלח על ידי אייל גורן, מנכ"ל סוכנות ההסדרים הפנסיונים דוידוף, למעסיקים המשתמשים בשירותי הסוכנות המשווקת מוצרים פנסיוניים לעובדיהם.

 

גורן קובע במכתבו כי "המסלקה הנה דבר מבורך, אולם בשלב זה תהליכי העבודה בה אינם ישימים. אנו מבצעים בדיקות לגבי המידע המתקבל מהמסלקה, אך בשלב זה המידע לא תמיד נכון". עוד מציין גורן כי "דוידוף ופורום מנהלי ההסדר פעלו נמרצות בשבוע החולף מול אגף שוק ההון לדחיית מועד יישום חובת השימוש במסלקה, אולם אגף שוק ההון לא הסכים, למרות כל הראיות שהועברו אליהם בדבר ליקויים בעבודה עם המסלקה".

 

המסלקה שאת הפעלתה הוביל המפקח על הביטוח הקודם, פרופ' עודד שריג, פועלת כעת רק כמסלקת מידע בלבד. השירות שהיא מציעה כרגע הוא שירות "פישינג" — מבוטח יכול להזין את פרטי תעודת הזהות שלו ובעצם לפנות לכל גופי הפנסיה כדי לנסות ולגלות אם ברשותו חיסכון צבור באחד מהם ולקבל פרטים בגינו. אלא שגורן טוען כי אף על פי שמדובר בהליך פשוט לכאורה, הוא למעשה לא ישים כיוון שהוא דורש מהחוסך לבקש מידע תוך הזנת גם פרטי כרטיס אשראי.

 

אייל גורן מסר ל"כלכליסט": "יש עיכובים ונושאים שיש לבדוק, אך הדרך היחידה בתרבות הישראלית לקדם תהליכים חוצי גבולות היא לקבוע יעדים ולוחות זמנים ברורים ולגרום לכולם להתאים את עצמם לכללים. זאת אף על פי שברור שייתכן שהדבר הזה לא עובד באופן מיידי. אני מצפה שמשרד האוצר ילך לכל היצרנים (חברות הביטוח ובתי ההשקעות) וינקוט אכיפה מינהלית כדי לגרום להם להעביר את המידע בזמן ובאופן הנכון".

 

מהאוצר נמסר בתגובה: "לפני המסלקה הסוכן או היועץ היו צריכים, כל אחד, לדעת לדבר עם 109 גופים, והמסלקה יצרה מכנה משותף. אנחנו שוללים מכל וכל את הטענות. מסתתר פה חוסר מוכנות של הגופים לעבוד עם המסלקה כי הם לא נערכו כיאות, וכעת מנסים להפעיל לחץ לחזור לעידן טרום־מסלקה". 

 

 המפקח על הביטוח לשעבר עודד שריג, והמפקחת הנוכחית דורית סלינגר המפקח על הביטוח לשעבר עודד שריג, והמפקחת הנוכחית דורית סלינגר צילום: מיקי נועם אלון, אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x