$
בורסת ת"א

המיזוג של מיטב ודש לא עצר את הפדיונות בקופות הגמל

מתחילת השנה העבירו לקוחות קופות הגמל של בית ההשקעות הממוזג מיליארד שקל למתחרים. הכספים ממשיכים לזרום לקופות אלטשולר שגייסו 2.6 מיליארד שקל מתחילת השנה. מחקר של בנק ישראל: "משקיעי הגמל רודפים אחר תשואות"

רחלי בינדמן 09:2124.06.13

המיזוג הטרי בין בתי ההשקעות מיטב ודש, שהושלם במרץ ויצר את חברת הגמל השנייה בגודלה בישראל (אחרי פסגות), לא מסייע לקופות הגמל של דש להתאושש מגל הפדיונות ששוטף אותן בשנתיים האחרונות. מנתוני הגיוסים של חודש מאי עולה כי מקופות הגמל של מיטב ודש, המנוהלות על ידי איציק אסטרייכר, יצאו במאי 280 מיליון שקל לטובת המתחרים, ומתחילת השנה העבירו הלקוחות מיליארד שקל למתחרים בתעשייה.

 

 צילום: shutterstock

 

הדבקה במגמת הפדיונות

בסיכום 12 החודשים האחרונים עזבו את קופות מיטב־דש 2.2 מיליארד שקל לטובת המתחרים. אלא שהנתון המעניין הוא שנראה כי הפדיונות בקופות של דש יוצרים סוג של הדבקה גם לקופות של מיטב, שלא סבלו קודם לכן מפדיונות גבוהים, וזאת ברקע המיזוג שזיהה בין שני המותגים. קופות מיטב איבדו במאי 60 מיליון שקל למתחרים, הסכום הגבוה ביותר ב־12 החודשים האחרונים שיצא מקופות מיטב. נראה כי הפדיונות לא נובעים מהתשואות שמייצרות הקופות הממוקמות דווקא בטווח העליון לאורך זמן, אלא בעיקר בגלל כאוס ברמת השיווק והשימור.  

כפי שנחשף לראשונה ב"כלכליסט", עידו בירמן שנבחר לכהן כראש מערך המכירות של הגוף הממוזג, התפטר במפתיע על רקע חילוקי דעות עם מנכ"ל מיטב דש אילן רביב על אופי בניית המערך, זאת לאחר ששורה של מנהלי מכירות ותיקים סיימה את תפקידה במסגרת המיזוג. הפער בין היקף נכסי מיטב דש לקופות כלל ביטוח כה מינורי כך שתמונת המצב יכולה בקלות להשתנות וכלל תחזור להיות הגוף השני בגודלו בתעשייה.

 

עוד בצד הפודים בולטת חברת הגמל של מגדל, שמחזיקה בקרן ההשתלמות הגדולה בישראל - קהל - עם העברות שליליות של 362 מיליון שקל מתחילת השנה. כן בולטות קופות אנליסט עם העברות למתחרים של 583 מיליון שקל מתחילת השנה (כ־5.7% מסך הנכסים).

 

בצד השני של המתרס בולטות קופות הגמל של אלטשולר שממשיכות לדהור קדימה עם גיוסים ממתחרים של 2.6 מיליארד שקל מתחילת שנה ושל 5.5 מיליארד שקל ב־12 החודשים האחרונים. הרקע לגיוסים העודפים של אלטשולר מקורו בתשואות העודפות שהציגו הקופות בשנים 2012-2011, הגם שב־2013 אלטשולר כבר לא מתברג בראש טבלאות התשואות.

 

השפעות לטווח ארוך

במחקר שפרסם בנק ישראל בתחילת השנה נמצא כי התשואה היא הגורם העיקרי שמניע חוסכים להעביר כסף מקופה לקופה. המחקר מצא כי משקיעים נוטים לעבור בין קופות גמל על סמך התשואות והצבירות של הקופות בטווח הקצר וכי צבירות חיוביות נוטות להשפיע חיובית על תשואות הקופה. מסקנות המחקר הן שהמשקיעים רודפים אחר תשואות בקבלת החלטות ביחס לחיסכון בקופת הגמל שלהם. מעניין כי לפי המחקר תשואות עודפות בצורה משמעותית יכולות לייצר תגובה של צבירה עודפת 12 חודשים לאחר שנוצרו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x