שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

למרות הרכישות של פישר: הדולר איבד 0.6% ושערו היציג - 3.64 שקלים

היורו ירד ב-0.2% ל-4.78 שקלים; "זהו התיקון הראשון לאחר העלייה החדה מאז הפחתת ריבית והשקת התוכנית לרכישת דולרים", לפי FXCM

גיא בן סימון 15:3806.06.13

הדולר ירד היום (ה') ב-0.6% ושערו היציג נקבע על 3.64 שקלים וזאת למרות המשך הרכישות של הבנק ישראל בשוק. היורו מטפס ב-0.1% ל-4.79 שקלים.

בנק ישראל רכש גם היום כמות מזערית יחסית של דולרים בשוק. בחודשים אפריל ומאי רכש בנק ישראל סכום כולל של 1.05 מיליארד דולר. כזכור, בחודש אפריל חזר בנק ישראל להתערב במסחר במטבע חוץ, אחרי שנעדר ממנו מאז חודש יולי בשנת 2011. בחודש אפריל רכש הבנק 530 מיליון דולר, ובחודש שעבר הוא רכש 520 מיליון דולר נוספים. הדיווח הרשמי של בנק ישראל על היקפי רכישות הדולרים לפי חלוקה לחודשים שונה מנתונים אלה, בשל העובדה שהבנק ביצע רכישה גדולה ביומיים האחרונים של אפריל, והיא נרשמה בדו"חות שלו רק בחודש מאי. מיליארד הדולרים הנוספים שרכש בנק ישראל בחודשיים האחרונים מצטרפים לכ- 48.8 מיליארד הדולרים שהוא רכש בין השנים 2008 ו- 2011. כתוצאה מכך, מסתכמות כעת יתרות המט"ח שמנהל בנק ישראל בסכום של כ- 77.6 מיליארד דולר.

 

עיני המשקיעים נשואות לארה"ב שם יפורסם מחר דו"ח התעסוקה לחודש מאי. על פי התחזיות הדוח צפוי להצביע על תוספת של 170 אלף משרות חדשות. שעור האבטלה צפוי לעמוד על 7.5%. יו"ר הפד בן ברננקי הצהיר כבר בעבר על המשך ההרחבה הכמותית לשווקים עד אשר שוק העבודה יגלה סימני התאוששות משמעותיים. בינתיים הפד ממשיך בתוכנית הרכישות החודשיות של אג"ח בהיקף 85 מיליארד דולר. לפי FXCM, "נתונים טובים, למרבה האירוניה, עשויים דווקא לעורר חשש בשוק מפני צמצום מוקדם מהצפוי של ההרחבה הכמותית של הפד, ובכך לחזק את הדולר".

 

סטנלי פישר סטנלי פישר צילום: אוראל כהן

 

"בזירההמקומית הדולר דווקא הצליח לשמור על יציבות מול השקל מעל רמת התמיכה הקריטית של 3.65 שקלים", הוסיפו ב-FXCM. "מנגד, לא ראינו מומנטום משמעותי כלפי מעלה, והצמד נבלם ברמת ההתנגדות 3.675 שקלים. נזכיר כי 3.65 שקלים מהווה רמת מפתח מבחינה טכנית, ושבירה מתחתיה עשויה ליצור סחף שלילי כלפי מטה שיהיה קשה לבנק ישראל לבלום, ועל כן בנק ישראל יעשה שימוש באמצעים שלרשותו כדי למנוע תרחיש שכזה. למעשה אנו עדים כעת לתיקון הראשון לאחר העלייה החדה שנוצרה מאז שבנק ישראל הפחית את הריבית והשיק תוכנית לרכישת דולרים. זהו שלב קריטי בהיווצרותה של מגמה. שבירה מתחת ל-3.65 שקלים תאיץ את הירידה עד לאזור התמיכה הבא, ב-3.61-3.62 שקלים".

 

לדברי יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו, "פוטנציאל התחזקות השקל בטווח הקצר נותר מוגבל, בעוד שבראייה לטווח ארוך השקל צפוי להמשיך ולהתחזק לרמות שפל חדשות. אף כי להערכתנו, בראייה לטווח קצר ועל רקע הציפייה כי ביקושים ערים לדולר צפויים סביב רמת 3.5 שקלים לדולר, נותר פוטנציאל ייסוף השקל מוגבל. אולם, בראייה לטווח ארוך השקל צפוי להמשיך ולהתחזק אל עבר רמות שפל חדשות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x