$
בורסת ת"א

מלחמה בעמלות הפנסיה בעזרת חוכמת ההמונים

הסטארט אפ החדש של המייסד אורי לוין ובוגרי תוכנית היזמים של המרכז הבינתחומי מאפשר לכל חוסך להשוות את גובה העמלה שלו בקרנות ההשתלמות, קופות הגמל ועמלות ני"ע בבנקים. השלב הבא – קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים. החסכון הממוצע למשתמשים עד כה – 24 אלף שקל

אסף גילעם 16:5108.05.13
כלי חדש במלחמה על עמלות ודמי הניהול בחיסכון הפנסיוני. סטארט אפ חדש מבטיח לאפשר לחוסכים בישראל לבדוק בחינם את גובה העמלה שהם משלמים, כמה הם אמורים לשלם ואיך הם יכולים להוריד את העמלה. אתר feex.co.il, אשר נמצא בגרסת אלפא ראשונית עד כה, הושק היום לכלל הציבור.

פרויקט פיקס נולד במסגרת תוכנית "זל" לייזמות של המרכז הבינתחומי. במסגרת התוכנית נבחרים 20 סטודנטים מתוך 700 ומקימים מיזם משלהם בשיתוף עם "מנטור" רלוונטי מעולם העסקים הישראלי.

 

אורי לוין אורי לוין צילום: אוראל כהן

 

במסגרת התוכנית, יואב צוראל, מנכ"ל פיקס כיום ודויד וייס קיבלו את ההדכה מידי אורי לוין, שהפך בהמשך ליו"ר פעיל ולמשקיע העיקרי. בשיחה עם "כלכליסט" לרגל השקת האתר הסביר צרואל, מנכ"ל פיקס, כי הפרויקט נולד מתוך כשל שזוהה בשוק – פער המידה בין החוסכים והצרכנים הפיננסים לבין הגופים המנהלים את כספם. "זיהינו כשל שוק רציני, לקוחות לא קוראים או לא מבינים את הדו"חות שהם מקבלים הביתה, כשבדיקה פשוטה יכולה להוריד את סכום העמלות שהוא נדרש לשלם בחצי, אם רק ישלח בקשה במייל".

 

בפיקס מסבירים כי "גובה העמלות שרובנו משלמים במהלך חיינו גדול יותר מגודל המשכנתא שאנו לוקחים". על פי החישובים של פיקס, בכל שנה משלם הציבור 38 מיליארד שקל עמלות למוסדות הפיננסים.

 

לאחר רישום מהיר מערכת פיקס מאפשרת למשתמשים לחשב כמה הם משלמים על השירותים הפיננסיים שלהם, כמה הם אמורים לשלם וכיצד לעשות זאת. על מנת להשתמש בפיקס, כל שעל המשתמשים לעשות הוא להקליד את הדו"ח האחרון שקיבלו או לצלם אותו ולשלוח ישירות לאתר.

 

המערכת מזהה בצורה אוטומטית את הגוף הפיננסי אליו שייך המשתמש ומשווה את היקף העמלות שהוא משלם לאנשים אחרים התואמים במיוחד לפרופיל שלו באמצעות "מד הפראייר" באתר יכול המשתמש לראות היכן מיקומו ביחס לשאר. באופן זה, לוין פועל בצורה דומה לווייז, אשר גם ניזונה ממידע מהמשתמשים עצמם, למען אותם משתמשים.

 

צוראל מדגיש כי השימוש בפיקס נעשה באנונימיות מוחלטת. "אפשר למחוק את פרטיכם המזהים לפני שאתם שולחים את דף החשבון. המערכת שלנו לא שומרת את שמות המשתמשים או את מספר תעודת הזהות שלהם במילא".

 

השירות של פיקס ניתן חינם למשתמשים פרטיים, ולדברי צוראל ימשיך כך תמיד כשבעתיד יופעל השירות בתשלום רק לעסקים. לדברי צוראל, "אנחנו רוצים להיות החבר הפיננסי של כולם, הרובין הוד של העמלות". האתר שהיה במתכונת אלפא הופץ רק במסגרת משפחה וחברים, מספק כבר שירות לחסכונות בהיקף של 15 מיליון שקל, וחסך לפי נתוני פיקס סכום של כ-23,979 שקל בממוצע למשתמשים.

 

כרגע פיקס, המעסיקה כ-13 עובדים, מספקת שירות להשוואת עמלות בקרנות השתלמות, קופות גמל ועמלות ני"ע ומט"ח בבנקים. בחודשים הקרובים היא צפויה לפתוח שירות דומה גם לקרנות פנסיה וביטוחי מנהלים. בהמשך השירות צפוי לאפשר גם השוואת תשלומים בכרטיסי אשראי, ביטוחי חיים, משכנתאות, חשבון השקעות, הלוואות ופיקדונות. לאחר זאת, שואפים המייסדים להעתיק את הפעילות גם לשוק האמריקאי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x