• תפריט
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הראשונה של ג'רמי לוין? טבע לוטשת עיניים לחברת אמארין

שבועיים אחרי שהכריז כי הוא לא צפוי לבצע רכישות גדולות בקרוב, לוין עשוי להוביל את טבע לרכוש את חברת התרופות האירית, שקיבלה לאחרונה אישור FDA לתרופת מקור שפיתחה. אמארין נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר

גולן חזני ושניר הנדלר 07:0515.11.12

לפני כשבועיים אמר ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע, בשיחת הוועידה שקיימה החברה לאחר פרסום הדו"חות לרבעון השלישי, כי טבע לא צפויה לבצע רכישות גדולות בקרוב. אולם ל"כלכליסט" נודע כי טבע היא אחת המתמודדות המובילות לרכישת חברת התרופות האירית אמארין (Amarin), שנמצאת על המדף, כשפרט לטבע ישנן עוד מועמדות לרכישתה, בהן אסטרה־זנקה הבריטית.

 

אמארין נסחרת בבורסת נאסד"ק לפי שווי של כ־1.7 מיליארד דולר. ביולי האחרון קיבלה החברה ממינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישור לשיווק התרופה וסקפה (Vascepa) כטיפול נלווה לדיאטה להורדת רמת הטריגליצרידים (שומנים בדם). זאת לאחר שבניסוי הקליני הקובע רשמו החולים שטופלו בתרופה הפחתה של 33% ברמות הטריגליצרידים לעומת חולים שטופלו בפלסבו בתקופה של 12 שבועות.

 

פרשת הדרכים של אמארין

 

לאמארין אין מפעל ייצור, ולצורך ייצור החומר הפעיל של התרופה היא נעזרת בחברת Nisshin היפנית, אולם בעקבות אישור התרופה לשיווק וההכנות לייצור מסחרי ברבעון הראשון של 2013, היא בוחנת אפשרות להעביר את ייצור התרופה ליצרנית אחרת. למעשה, אמארין נמצאת היום בפרשת דרכים: עליה להחליט אם לשכור עובדים חדשים שיפיצו וישווקו את התרופה, כשאפשרות אחרת היא התקשרות עם חברה אחרת לצורך כך. במקביל, דירקטוריון החברה מקדם כאמור את מכירתה. לא מן הנמנע כי הרוכשת תיאלץ לשלם לבעלי המניות שלה יותר מ־2.2 מיליארד דולר.

 

נוסף על התרופה המאושרת לשיווק, לאמארין פורטפוליו מוצרים בפיתוח בתחום מערכת העצבים המרכזית (CNS) — תחום הפעילות האינובטיבי המוביל היום של טבע הכולל, בין היתר, את התרופה קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה, והתרופות פרוביג'יל, נוביג'יל ואזילקט.

 

עדיין ללא הכנסות

 

בשנתיים האחרונות אמארין הקפיאה את פיתוח המולקולות עקב מצוקת מזומנים ורצונה להתמקד בפיתוח הקליני של הווסקפה. קו המוצרים בפיתוח של אמארין כולל תרופה לטיפול בהנטיגטון. אם טבע אכן תרכוש לבסוף את אמארין, תרופה זו תצטרף למולקולה אחרת שרכשה טבע בספטמבר האחרון מחברת NeuroSearch הדנית לטיפול בהפרעות בתנועת
ידיים, יציבה והליכה בחולים במחלת הנטינגטון. תרופה אחרת שפיתחה אמארין היא ה־AMR103 לטיפול בפרקינסון.

 

אמארין סיימה את תשעת החודשים הראשונים של 2012 ללא הכנסות. בשורה התחתונה ספגה החברה הפסד של כ־169 מיליון דולר. לשם השוואה, בתקופה המקבילה רשמה החברה הפסד של כ־87 מיליון דולר. נכון לסוף ספטמבר, בקופתה של אמארין מזומנים והשקעות לטווח קצר בשווי של כ־215 מיליון דולר.

 

מטבע נמסר בתגובה כי היא "אינה מגיבה ומתייחסת לשמועות בשוק. טבע תעדכן את הציבור אם וכאשר יהיה לה במה לעדכן".

 

אמארין

מנכ"ל: ג'וזף זקרזווסקי

תחום: פיתוח תרופות מקור לטיפול במערכת העצבים המרכזית (CNS)

שווי שוק: 1.7 מיליארד דולר

סימול בנאסד"ק: AMRN

מטה: דבלין, אירלנד

מספר עובדים: 31

הפסד בתשעת החודשים הראשונים של 2012: 169 מיליון דולר

לכתבות נוספות בנושא שוק ההון 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x