$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

לן בלווטניק במו"מ למכירת כיתן לקונה ישראלי ב-30 מיליון שקל

ארבעה חודשים לאחר שרכש מידי נוחי דנקנר את השליטה בכלל תעשיות, המחזיקה בכיתן, מנסה לן בלווטניק למכור את יצרנית הטקסטיל הוותיקה שמחזיקה ב-22 סניפים ברחבי הארץ. שוויה של כיתן בספרי כלל כיום הוא 33 מיליון שקל

גולן חזני 07:1013.11.12

ארבעה חודשים אחרי שרכש את השליטה בכלל תעשיות מידי נוחי דנקנר, מתחיל המיליארדר לן בלווטניק בארגון האחזקות של הקבוצה. ל"כלכליסט" נודע כי בלווטניק מנהל מגעים מתקדמים למכירת חברת כיתן לידי גורם ישראלי שקשור לתעשייה תמורת כ-30 מיליון שקל.

 

כיתן תעשיות טקסטיל היא חברה־בת של כלל תעשיות, שמחזיקה ב־22 סניפים ברחבי הארץ, המרכזי שבהם בהדר יוסף בתל אביב, ובהם היא מוכרת מוצרי טקסטיל שהיא מייצרת באירופה ובמזרח הרחוק. החברה מחזיקה גם בזיכיון של המותג "אספרי" ברחבי אירופה.

 

כיתן היתה בעבר הלא רחוק אחד מסמלי תעשיית הטקסטיל בישראל, והעסיקה אלפי עובדים. מפעל החברה בדימונה העסיק יותר מ־700 עובדים אך המשבר בענף הטקסטיל אילץ אותה, כמו חברות אחרות דוגמת דלתא, תפרון ופולגת, להעביר את הייצור למזרח הרחוק ולמזרח אירופה. הפעילות בדימונה צומצמה למינימום ובחברה כולה מועסקים כיום כ־150 עובדים, רק עשרות מהם במפעל בדימונה.

 

כיתן היא חברה מדממת, לפחות לפי נתוני 2011, שבה סבלה מהפסדים של 18 מיליון שקל. בספרי כלל תעשיות היא רשומה תחת שווי של 33 מיליון שקל, לאחר שהיתה שווה 39 מיליון שקל בסוף 2011. הפעילות של כיתן, שהיתה נדבך מרכזי של כלל תעשיות, הפכה ללא מהותית, וכלל אינה מפרסמת אפילו את הדו"חות המלאים שלה.

 

בעבר מנעה קבוצת אי.די.בי, עם מנהלי כלל תעשיות צבי לבנת ואבי פישר, את מכירת החברה מאחר שהדבר היה כרוך בסגירת המפעל בדימונה. לא ברור אם רוכש מיועד ישאיר את פעילות המפעל המפסיד.

 

ל"כלכליסט" נודע כי אחד המתעניינים לאחרונה ברכישת החברה היה הבעלים של רשת טיב טעם, חגי שלום. שלום ראה בפעילות כיתן סינרגטיה לפעילות טיב טעם, אך הצעתו היתה מיליוני שקלים בודדים לחברה, והצדדים כלל לא נכנסו למו"מ.

 

מול כיתן התנהלה תביעה ייצוגית במשך חמש שנים, שהסתיימה במאי האחרון בפשרה. התובעים טענו לחריגת החברה מתקן פליטת המזהמים לאוויר ולנזק של 234 מיליון שקל לתושבי דימונה. התביעה הסתיימה בפשרה והתחייבות של כיתן להפחית את המזהמים.

 

בלווטניק רכש את השליטה בכלל תעשיות ביולי 2012 מנוחי דנקנר תמורת 1.27 מיליארד שקל. כלל מחזיקה בין השאר בחברות נשר, תעבורה, נייר חדרה, כלל ביוטכנולוגיות וגולף. גולף היא חברה אחות של כיתן תעשיות.

 

לכתבה באנגלית לחץ כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x