$
בורסת ת"א

הסיבה מאחורי עזיבת שוחט ממזרחי טפחות: חשד כי פעל להדחת היו"ר פרי

בשיחה עם "כלכליסט" אמר היום שוחט כי לא הייתה כוונה להדיח את פרי והאחרון אף עודכן בפרטי ההצעה

שניר הנדלר 15:5504.11.12

יותר מחודשיים לאחר ששר האוצר לשעבר בייגה שוחט הודיע על פרישתו מדירקטוריון בנק מזרחי טפחות, מתברר כעת כי אייל עופר, מבעלי השליטה בבנק, היה זה שעמד מאחורי עזיבתו של שוחט.

ברקע הפרישה, חשדו של עופר כי שוחט, נציג משפחת עופר בדירקטוריון, קיבל הצעה מנציגים של משפחת ורטהיים לחבור אליהם בדירקטוריון כחלק ממהלך ולהדיח את היו"ר הפורש, יעקב פרי, ולהביא לביסוס השליטה של משפחת ורטהיים בבנק על ידי מינויו של שוחט ליו"ר הבנק.

 

בשיחה עם "כלכליסט" אמר היום שוחט כי לא הייתה כוונה להדיח את פרי והאחרון אף עודכן בפרטי ההצעה. "לאחר שקיבלתי את ההצעה להתמנות ליו"ר יידעתי את פרי, יונס וליאורה עופר. לא ניסיתי להדיח אף אחד ולא יזמתי שום דבר", הוסיף שוחט.

  

הרקע לפרישתו של שוחט מדירקטוריון עופר מגיע לאחר שבשבוע שעבר, נשלחה לדירקטוריון בנק מזרחי טיוטת דו"ח הבדיקה של בנק ישראל על רקע ניגוד העניינים של חברי דירקטוריון בנק מזרחי עם חברת קרסו.

 

בטיוטה, הפרוסה על פני כ-20 עמודים ושהוגשה לדירקטוריון הבנק בשבוע שעבר, מלין בנק ישראל על כך שמאבקי השליטה בין נציגי בעלי השליטה משפחת עופר ומוזי ורטהיים, הובילו את הדירקטוריון לקבל החלטות שפגעו בפעילות העסקית של הבנק.

 

בייגה שוחט בייגה שוחט צילום: גיא אסיאג

 

לדברי בנק ישראל, במשך יותר משנה התקשה מזרחי טפחות לאשר עסקאות עם יבואנית כלי הרכב קרסו. הסיבה: לשלושה מתוך ששת חברי ועדת הביקורת בבנק: בייגה שוחט, יוסי שחק, ודב מישור בעלי עניין אישי בקרסו.

 

מאחר והחוק קובע כי על כל עסקה שהבנק מבצע עם חברה שלנושא משרה בבנק יש בה עניין אישי, יש להביא את העסקה לאישור בוועדת הביקורת, העובדה שלמחצית מהוועדה עניין אישי בקרסו, הביאה לכך שלא ניתן היה לאשר לבנק להעניק אשראי או להתקשר באופן כזה או אחר עם קרסו.

 

כדי לפתור את הבעיה שנוצרה, החליט יו"ר הדירקטוריון היוצא, יעקב פרי, למנות את הדירקטורית מטעם משפחת עופר,סבינה בירן לוועדת הביקורת. אלא שחודשים ספורים לאחר מינויה, ביקשו נציגי משפחת ורטהיים להוציא את בירן מהוועדה בטענה שמינויה מפר את האיזון בין בעלי השליטה בוועדה, שכן עד להצטרפותה של בירן, כללה ועדת הביקורת 3 נציגים של משפחת עופר ו-3 נציגים של משפחת ורטהיים.

 

משאישר הדירקטוריון לחזור למצב הקודם – טרם הצטרפה בירן לוועדת הביקורת – שוב לא יכל הבנק לאשר התקשרות כלשהי עם קרסו.

 

בנק ישראל החל לבדוק את אופן קבלת ההחלטות במזרחי טפחות לאחר שמנכ"ל מזרחי אלי יונס קרא להדחתו של שוחט על רקע כפל כהונתו כדירקטור בבנק ובקבוצת הרכב קרסו, כפל שהקשה, לטענת יונס, על הפעילות העסקית של הבנק מול קרסו. חשיפת המכתב עוררה שאלות ביחס לממשל התאגידי בבנק, כאשר מנהל שכיר קורא לכאורה לדירקטור האמור לפקח עליו להתפטר.

 

ממשרדו של אייל עופר נמסר: "אנחנו לא נוהגים להתייחס לעניינים הקשורים בענייני הבנק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x