$
בורסת ת"א

"אם תיווצר בעיה באלביט, אני אקח צעד אחורה ולא המנכ"ל"

מנכ"ל אלביט מערכות, יוסי אקרמן, מפרגן למחליפו. אקרמן: "בוצי נבחר כי הוא בוצי, ואת מה שצריך הוא ילמד"

ניר צליק 08:1515.08.12

מנכ"ל אלביט מערכות יוסי אקרמן ייפרד מתפקידו - כפי שנחשף ב"כלכליסט" - רק בסוף הרבעון הראשון של 2013, אבל אתמול, לרגל פרסום דו"חות הרבעון השני, ארגנה לו החברה מפגש מיוחד עם התקשורת. המפגש נערך בנוכחות היו"ר ובעל השליטה (45%) מיקי פדרמן ובצלאל (בוצי) מכליס, המנכ"ל הנבחר שייכנס לנעליו של אקרמן. "המלצתי למיקי פדרמן למנות את בוצי, שיחליף אותי בתפקיד האתגרי מאוד של להוביל את אלביט מערכות ב־16 השנים הבאות", פרגן אקרמן.

 

"בוצי היה שותף לכל האסטרטגיות שעשינו, וזו אחת הסיבות לכך שחשבנו שהוא המועמד הנכון. חיפשנו גם בחוץ, אבל לא מצאנו אף אחד שמשתווה לרמה של האנשים שלנו ולקחנו מישהו מבפנים. בגמרא כתוב שאין אדם מתקנא בבנו, תלמידו ומחליפו, ואנחנו חושבים שיש באלביט צוות מאוד טוב. אני יכול להגיד שהתלבטנו בין שני אנשים מצוינים, ושניהם היו מתוך אלביט".

מה דעתך על מניית אלביט מערכות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

פדרמן משיא את בתו

לדברי פדרמן, "זה יום מיוחד ומשמעותי מאוד בהיסטוריה של אלביט. אפשר להשוות את זה לאבא שמחתן בת. מצד אחד היא עוזבת את הבית והוא מצטער, ומצד שני הוא מאוד שמח וגאה שהיא מצאה חתן שמתאים לו, למשפחה ולה. אני מאוד מצטער שיוסי החליט לפרוש צעיר יחסית. ניסיתי לשכנע אותו להישאר, ותקופה מסוימת הצלחתי. יוסי רוצה להיות ג'נטלמן פארמר, להתעסק בזיתים ובמשפחה בבית לחם הגלילית ובציונות, וללוות את אלביט מלמעלה, ואני בטוח שהקשרים והניסיון שלו ישפיעו עוד רבות על אלביט. אנחנו נעשה הכל כדי שהמעבר הזה יהיה הרמוני וללא חיכוכים מול לקוחות ועובדים ומנהלים אחרים. זה שינוי דרמטי לחברה שמעסיקה יותר מ־10,000 עובדים. יום אחד מישהו יכתוב עבודה על עשר השנים האחרונות באלביט, על רכישת החברות ומיזוגן לתוך החברה".

 

אקרמן צפוי להפוך בתחילת אפריל 2013 ממנכ"ל לסגן יו"ר פעיל, מה שעשוי ליצור חיכוכים בינו לבין מחליפו־חניכו. "זה נכון שזה מצב חדש, אבל אם תיווצר בעיה כל שהיא אני אקח צעד אחורה ולא המנכ"ל. צריך לראות איך עושים את זה בצורה הטובה ביותר". מכליס עצמו אמר, "אני 21 שנה באלביט מערכות, ובעשר השנים האחרונות אני מנהל את חטיבת היבשה והתקשורת ובקרה (תקשו"ב - נ"צ) שלה. אני מכיר את אלביט לפני ולפנים. את הטכנולוגיות, השווקים והאנשים. אני מאמין גדול בעתידה וביכולות שלה. יש אתגר גדול לפניי, אני מלא מוטיבציה ואנרגיה להיכנס לנעליים הגדולות ולהמשיך את דרכו של יוסי אקרמן ואני רוצה להודות למיקי, ליוסי ולדירקטוריון שבחרו בי".

 

 

"המעבר יהיה חלק"

חטיבת היבשה והתקשו"ב היוותה בדו"חות הכספיים כ־10% בלבד מהכנסותיה של אלביט, אלא שלשאלה האם לא היה עדיף שאת אלביט יוביל מישהו שניהל חטיבות גדולות יותר, ענה אקרמן: "החלוקה שבה אנחנו מדווחים לציבור היא לאו דווקא החלוקה האירגונית של אלביט. בחטיבת היבשה יש אמנם גם את תחום היבשה אבל רוב רובו של פרויקט הצבא היבשתי הדיגיטלי נופל לתוכה, והוא מנהל חטיבה גדולה יותר וחשובה יותר מאשר משתקפת בדו"חות, עם פעילות בכל העולם. יחד עם זה, גם הנושאים היבשתיים יהיו חשובים יותר בהשוואה למה שהיה לפני עשר שנים.

 

"בכל מקרה, בוצי נבחר כי הוא בוצי, ומה שצריך ללמוד - הוא ילמד כפי שעשה בנושאים אחרים".

 

באשר לעזיבה של מנהלים בעקבות מינויו של מכליס אמר אקרמן כי "השאלה היא במקומה. במעבר הזה אמרתי שלא תרגישו קפיצות. הניהול היה מקצועי וחלק, ואני צופה שהמעבר הזה יהיה חלק. רוב רובם של האנשים הביע תמיכה במהלך הזה והם הבטיחו לסייע במעבר. אם צריך לקחת מחמאה אחת לעצמי זו יצירת האווירה הזו שכולם תומכים בבוצי". פדרמן הוסיף, "אלה ימים לא קלים, אנחנו בים גועש, אבל אנחנו באלביט תמיד ידענו להתמודד עם מצבים קשים. אני לא רוצה להשלות אף אחד. אנחנו עומדים בפני ימים קשים לתעשייה הזו בארץ ובעולם, אבל כמו שידענו לעבור אתגרים נעבור גם את התקופות הקשות האלה".

 

 

ואכן, אם מסתכלים על אלביט מערכות ועל התחום בו היא פועלת, ניכרת התכווצות ביחס לעבר. בעוד בישראל, התכווצות שנרשמה היא זמנית, דומה שהמצב באירופה עתיד ללוות את החברה לפחות בשנים הקרובות, וגם בארצות הברית אלביט מערכות נכנסת לתקופה של התכווצות.

 

את הרבעון הנוכחי סיימה אלביט עם הכנסות של 676.4 מיליון דולר, ירידה של 2.2% לעומת הרבעון המקביל בו היו הכנסותיה 691.6 מיליון דולר. הכנסות החברה ברבעון ירדו בישראל ב־40.5% - ל־111 מיליון דולר - בארה"ב הן ירדו ב־8.3% - ל־200 מיליון דולר - ובאירופה ירדו בכ־1% ל־127 מיליון דולר, כאשר על הירידה חיפו אזורים אחרים - כגון אוסטרליה, אסיה ודרום אמריקה - בהם עלו ההכנסות ב־51% ל־238.5 מיליון דולר. אלביט מערכות חתמה את הרבעון עם רווח נקי של 48.2 מיליון דולר לעומת 50.5 מיליון דולר ברבעון המקביל. צבר ההזמנות נשאר יציב, כ־5.5 מיליארד דולר.

 

בצלאל מכליס, המנכ"ל הבא של אלביט מערכות בצלאל מכליס, המנכ"ל הבא של אלביט מערכות צילום: ישראל סאן

 

סמנכ"ל הכספים, יוסי גספר, תלה את ירידת המכירות בישראל "בתקופת מעבר במערכת צבא היבשה הדיגיטלי. אבל אם מסתכלים על צבר ההזמנות — ש־26% ממנו מיועד לישראל - אפשר להסיק שנחזור לרמה של רבע מהמכירות שלנו בישראל בעתיד. המכירות באסיה הפסיפית ואמריקה הלטינית נמצאות בצמיחה ואלה אזורים עם תקציבי ביטחון שהולכים וגדלים. מה שמיוחד ברבעון הזה מבחינת ההוצאות התפעוליות הן שהסבנו משאבים מהוצאות ההנהלה והכלליות לעבר הוצאות שיווק ופיתוח כדי לבנות את העתיד של החברה".

 

אקרמן והשוקולד הבלגי

באשר לאסטרטגיה העתידית של החברה אמר אקרמן כי "אני לא רוצה לדבר על זה. הרבה אנשים שואלים למה בחרת לעזוב כשאתה לא על אלונקה ויודע לספור עד עשר בלי שגיאות. מה שראינו מול עינינו זו טובתה של החברה. אמנם היו הישגים גדולים למנכ"ל הנוכחי והוא גאה בהם, אבל צריך שיבוא מישהו שיראה את המצב הנוכחי כהתחלה וישאף להישגים חדשים כשהמנכ"ל הנוכחי יכול לתמוך. בוצי יכין אסטרטגיה חדשה. כרגע ממשיכים באסטרטגיה הקיימת. זה לא זמן לבשורות חדשות.

 

"אני לא הולך להשתלב בשום תעשייה גדולה ביטחונית או אחרת. אם אני רוצה להיות בתעשייה, בטכנולוגיה ובניהול אנשים ואסטרטגיה אז אלביט היא המקום", סיכם אקרמן. "מי שהתרגל לשוקולד בלגי מתרגל אליו וזהו. אני לא מתכוון לעבוד בשום דבר אחר ובשום תפקיד אחר. בנוגע לתפקידי כסגן יו"ר, זה תפקיד חדש באלביט ויש לנו חצי שנה לחשוב עליו. אם מיקי השווה את זה לאחד שמשיא את בתו, אז אני רוצה לוודא שיהיו לבני הזוג הרבה ילדים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x