$
בורסת ת"א

"יותר כסף הולך לזרום לתחום הנדל"ן בגרמניה"

אופיר רחמים, מנכ"ל חברת בראק קפיטל, בטוח לגבי השוק הגרמני: "השכירות בתחום הדיור תעלה"

ענת ציפקין 21:0609.07.12

"בשנה וחצי האחרונות לא ראיתי תזוזה משמעותית כלפי מטה במחירי הנדל"ן למגורים ובתחום המסחרי בגרמניה - להפך, הנטייה היא כלפי מעלה", כך מסביר אופיר רחמים, מנכ"ל משותף בחברת בראק קפיטל אן.וי, הפועלת בתחום הנדל"ן בגרמניה. "גרמניה היא החוליה החזקה באירופה, הן מבחינת שיעורי אבטלה והן מבחינת הצמיחה".

 

בראק, שמחזיקה ב־37 נכסים מניבים, מרביתם מגורים להשכרה והשאר מרכזים מסחריים להשכרה בהיקף כולל של 589 אלף מ"ר, דיווחה אתמול כי חתמה על חוזים למכירת 26 דירות בתמורה ל־52 מיליון שקל במתחם בן 150 דונם בדיסלדורף. במתחם זה מתכננת החברה להקים כ־1,000 יחידות דיור ופארק משרדים בהיקף של 124 אלף מ"ר.

 

לדברי רחמים, החוסן של שוק הנדל"ן הגרמני נובע מכך שהוא לא חווה את ניפוח מחירי הנדל"ן שנרשם במזרח אירופה ובכמה מדינות אחרות באירופה בתקופת המשבר של 2007. "גרמניה עדיין נתפסת כמקלט למשקיעים רבים. מי שרוצה להיחשף לאירופה מעדיף שזה יהיה לגרמניה, שנתפסת ובצדק ככלכלה החזקה ביותר בגוש".

 

בתחום הנדל"ן למגורים מחזיקה בראק ב־5,300 יחידות דיור להשכרה בשטח כולל של כ־312 אלף מ"ר, בשיעור תפוסה ממוצע של 95%. עד סוף 2012 מתכננת החברה להרחיב את פורטפוליו המגורים שלה ל־7,000 יחידות דיור. בתחום הנדל"ן המסחרי בבעלותה 28 מרכזים מסחריים מעוגני סופרמרקטים, בשטח כולל של 277 אלף מ"ר בעיקר במערב גרמניה, שמושכרים בתפוסה של 97% עם מח"מ לשכירות ארוך של 12 שנים בממוצע.

מה דעתך על מניית בראק אן וי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

"ירידה בעלויות המימון"

 

לדברי רחמים, אחת התוצאות המפתיעות לטובה של המשבר הנוכחי היא שבשל הירידה ברמות הריבית, מאז נובמבר 2011, היוריבור (הריבית הבין־בנקאית באירופה) לשלושה חודשים ירדה בקרוב ל־1%, דבר שהוריד את עלות החוב של חלק לא מבוטל מהחברות ושיפר את יחסי הכיסוי. "הורדת הריבית גרמה לכך שחברות ששרדו את המשבר בגרמניה נהנות מירידה בעלויות המימון. מכיוון שגרמניה נתפסת כמקום מקלט, גם בתחום הנדל"ן, אני מעריך שיותר כסף יזרום פנימה, יעלה מחירים ויוריד תשואות בעיקר בתחום הנדל"ן למגורים להשכרה שנתפס כבטוח מאוד".

 

"הבנקים הגדולים יצאו"

 

בנוגע למחנק האשראי טוען רחמים כי השינוי המהותי שמורגש בגרמניה הוא יציאת בנקים בינלאומיים גדולים מתחום הנדל"ן, בעיקר הבנקים האנגלו־סקסיים דוגמת RBS הבריטי או ואקוביה וג'יי.פי מורגן האמריקאיים. "אלו היו הבנקים שמימנו במהלך המשבר של 2007 את ההעסקאות הממונפות של הנכסים מגובי המשכנתאות ומוצרים פיננסיים אחרים.כשהשוק הזה התייבש הם ספגו מכה קשה מאוד בגרמניה ויצאו מהתמונה. חברות הנדל"ן בגרמניה מקבלות אשראי בנקאי מהבנקים המקומיים לחיסכון.

 

"הבנקים האלה לא שרפו את הידיים שלהם במשבר, הם עובדים בעיקר מול משקי הבית שהם מאוד יציבים, ונותנים הלוואות רק כנגד משכורות שמופקדות שם. מעטים מהם נכנסו למשבר וחולצו על ידי הממשלה הגרמנית. בראק מעדיפה מימון באמצעות אשראי בנקאי ממוסדות מקומיים".

 

את הרבעון הראשון של 2012 סיכמה בראק עם הכנסות של 10.2 מיליון יורו - פי שלושה מבתקופה המקבילה אשתקד. בשורה התחתונה, לאחר שרשמה שיערוך חיובי של 7 מיליון יורו על הנדל"ן שבבעלותה, דיווחה החברה על רווח נקי של 9.8 מיליון יורו, לעומת הפסד של 626 אלף יורו ברבעון המקביל, שנבע בין היתר משיערוך שלילי גבוה של 2.9 מיליון יורו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x