שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

הנפט זינק ב-1.8% בצל שביתת עובדי הנפט בנורבגיה

מחירה של חבית נפט נקבע על 86 דולר. עובדי הקידוחים הימיים בנורבגיה דורשים להקדים את גיל הפרישה ומעוררים זעם בגלל שכרם הגבוה

סוכנויות הידיעות 22:0509.07.12

החוזה העתידי על מחיר הנפט למסירה באוגוסט זינק היום בצל דיווחים על שביתת עובדי הנפט של נורבגיה.

 

מחירה של חבית נפט עלה ב-1.8% בתום יום המסחר בבורסת הסחורות של ניו יורק והגיע ל-85.99 דולר.

 

בעוד שהזעם הציבורי באירופה ובארה"ב מופנה כנגד חבילות השכר המנופחות

של הבנקאים, בנורבגיה קם זעם ציבורי נגד עובדי קידוחי הנפט הימיים השובתים זה שבועיים בדרישה להקדמת גיל הפרישה, למרות תנאי שכרם המפליגים - על כך מדווח ה"פייננשל טיימס" הבריטי.

 

מחר עשויה התעשייה להגיע להשבתה מוחלטת, כאשר להערכת אנליסטים, ממשלת נורבגיה תשקול להפעיל צווי ריתוק כדי להביא לסיומה.

 

בעיירת הנפט העשירה סטאוונגר, שם התגלה הנפט בשלהי שנות השישים, לא קשה להרגיש את העוינות כלפי המגזר, למרות טענתם כי רצונם להקדים את גיל הפרישה נובע מכך שהם עוסקים בעבודה פיזית קשה. "רובם מיליונרים שעובדים 16 שבועות בשנה, כך שזה קצת מוגזם שהם מתלוננים על הפנסיות שלהם", אמר לעיתון ליי קחונאס, מהנדס מכונות, באחד הברים הפופולריים בקרב עובדי תעשיית הנפט.

 

השביתה בת השבועיים שפתחו בה שלושת איגודי העובדים הגדולים כבר הביאה לסגירת תשע אסדות קידוח ולצמצום תפוקת הנפט של נורבגיה ב־15%. משמעות הדבר: אובדן הכנסה של 490 מיליון דולר ליצואנית הנפט החמישית בגודלה בעולם. האובדן הפוטנציאלי של יותר מ־2 מיליון חביות ביום של נפט נורבגי - שווה ערך לצריכה היומית של צרפת - מגיע בתקופה קשה לשוק הנפט העולמי, שנאלץ להתמודד עם השלכות הסנקציות על הנפט האיראני ושיבושים ביצוא הנפט מלוב.

 

אנליסטים אומרים כי אם אוסלו לא תמנע את השביתה, והיא תימשך יותר מכמה ימים, סוכנות האנרגיה הבינלאומית עשויה להורות על שחרור מאגרי נפט אסטרטגיים כדי למנוע מצב של מחסור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x