$
בורסת ת"א

נחשף ב"כלכליסט" - נוחי דנקנר לווה 300 מיליון שקל מקרן בראשית ומנורה

על ההסכם שנחתם בין הגופים פורסם לראשונה ב"כלכליסט" לפני כשבוע. הלוואות צפויות לשמש לפירעון איגרות החוב של אי.די.בי פתוח בשנה הקרובה. קרן בראשית היא חלק מקרנות שהוקמו בשיתוף עם המדינה כדי לסייע לחברות שנקלעות לקשיים במחזור חוב

גולן חזני ושי סלינס 11:0702.05.12

אי.די.בי פתוח הודיעה היום (ד') לבורסה בתל אביב כי התקשרה עם שני גופים פיננסים בהסכמי הלוואות בסך כולל של 300 מיליון שקל. על ההלוואות שנטלה הקבוצה שבשליטת נוחי דנקנר פורסם לראשונה ב"כלכליסט" לפני כשבוע.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" המו"מ מתקיים מול קרן בראשית ומנורה,

כאשר כל אחד מהגופים יעמיד הלוואה של 150 מיליון שקל תמורת איגרות חוב פרטיות של אי.די.בי פתוח, בריבית של 6.9% הנמוכה משמעותית מהריבית שלפיה נסחרות איגרות החוב של החברה בבורסה. ההלוואות יעמדו עד שנת 2018, ואי.די.בי פתוח צפויה לשעבד תמורתן מניות חופשיות משעבוד של החברות הבנות: דסק"ש, כור או כלל ביטוח.

 

הלוואות צפויות לשמש לפירעון איגרות החוב של אי.די.בי פתוח בשנה הקרובה. נכון להיום לחברה כ-900 מיליון שקל בקופה, כך שלאחר קבלת ההלוואות יהיו בקופתה כ-1.2 מיליארד שקל. ההלוואה מבראשית היא במח"מ (משך חיים ממוצע) של ארבע שנים ואילו של מנורה היא לשש שנים. עדיין לא ברור אם מנורה תעמיד את ההלוואה מכספי הנוסטרו שלה או מכספי העמיתים.

 

כמו כן, במהלך תקופת ההלוואה, אי.די.בי תידרש לעמוד באמת המידה הפיננסית, לפיה החוב נטו של החברה (סולו) ושל חברות בת ייעודיות בבעלות מלאה לא יעלה על 6.7 מיליארד שקל.

 

בנוסף אי.די.בי תוכל לפרוע את כל אחת מההלוואות בפרעון מוקדם, בתנאים שהוסכמו ובכפוף לתשלום עמלת פרעון מוקדם. התנאים לפיהם כל אחת מההלוואות האמורות עשויה לעמוד לפירעון מיידי כוללים בנוסף לתנאים מקובלים להלוואות מסוג זה, בין היתר, אירוע של העמדה לפירעון מיידי של הלוואה אחרת של החברה, העברת שליטה בחברה, בדסק"ש או בכת"ש, או מיזוג של החברה עם חברה אחרת ובלבד שהחברה אינה החברה הקולטת.

 

לפי ההערכות, העמדת האשראי הנוכחית מהווה מעין הלוואת גישור לקראת השלמתם של כמה מהלכים עסקיים משמעותיים בקבוצת אי.די.בי, הצפויים לקרות בחודשים הקרובים ואשר עשויים להבטיח את כל תשלומי האג"ח כסדרם עד לשנת 2014 לפחות.

 

קרן בראשית היא חלק מקרנות שהוקמו בשיתוף עם המדינה כדי לסייע לחברות שנקלעות לקשיים במחזור חוב.

 

תשואת האג"ח של אי.די.בי חצתה את ה־20%

 

בזמן ששוק האג"ח הקונצרני שומר על יציבות, ספגו אתמול סדרות האג"ח של קבוצת אי.די.בי ירידות שערים חדות של עד 2.8%, בהובלת הסדרות הארוכות אי.די.בי אחזקות ד' ואי.די.בי פתוח ט'. הסיבה: הפגיעה ביכולת של חלק מהחברות בקבוצה לחלק דיבידנדים.

 

בעקבות הירידה, השלימה אג"ח ד' של אי.די.בי אחזקות צניחה של כ־9% מתחילת השנה והתשואה שלה לפדיון חצתה אתמול לראשונה את רף ה־20% - שיא לא מעודד לתשואות האג"ח של אי.די.בי. מחיר אג"ח ד' בשוק עומד כעת על 62 אגורות ונמוך בכ־48% מערך הפארי שלה - 119.6 אגורות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x