$
שווקי חו"ל

פרשת השוחד מקשה על תוכנית ההתרחבות הגלובלית של וול מארט

הניו יורק טיימס מדווח כי בלוס אנג'לס בוחנים מחדש אישור בנייה לחנות וול מארט, בניו יורק המועצה העירונית חוקרת עסקה לרכישת קרקע של החברה בברוקלין

סוכנויות הידיעות 12:0830.04.12

במספר ערים בארצות הברית בחנו המחוקקים בשבוע האחרון הסכמים שונים של רשת הקמעונות וול מארט, זאת בעקבות חשיפת שערוריית שוחד שבמרכזה החברה הבת המקסיקנית שלה. "בין לילה השתנתה האווירה במובן של האסטרטגיה של וול מארט בערים הגדולות, וביכולת לשכנע את הפוליטיקאים המקומיים", אומר

דוריאן וורן, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת קולומביה.

 

הניו יורק טיימס מדווח כי בלוס אנג'לס בוחנים מחדש אישור בנייה לחנות וול מארט, בניו יורק המועצה העירונית חוקרת עסקה לרכישת קרקע של החברה בברוקלין, בעוד שמחוקק בקליפורניה קורא לערוך ביקורת להצעה שהגישה וול מארט לפתיחת סניף בסן דייגו. במקביל, תושבים בבוסטון דוחקים בפוליטיקאים לחשוף האם קיבלו טובות הנאה מהחברה.

 

בשבוע שעבר וול מארט נקטה במספר צעדים שנועדו להוכיח את רצינותה לחקור את פרשת השוחד במקסיקו, ולמנוע הישנות של המקרה. אולם האנליסטים מעריכים כי הנזק עשוי להיות משמעותי יותר.

 

"חשיפת השערורייה מעניקה למבקרים יותר כוח וזה עשוי להיות הגורם הבעייתי ביותר מבחינת וול מארט", מסביר לניו יורק טיימס האנליסט דיוויד שטראסר. מאז ומתמיד הייתה התנגדות לפתיחת חנויות חדשות של הרשת, כשהטענה המרכזית היא שמדיניות המחירים הנמוכים של הרשת מובילה לסגירתם של עסקים קטנים רבים. אולם כעת, השערורייה החדשה מספקת למתנגדים תחמושת נוספת.

 

עם זאת בוול מארט מתעקשים כי אין בכוונתם לשנות את המדיניות, במסגרתה העניקה תרומות לפוליטיקאים ולמלכ"רים מקומיים. סטיבן רסביוטו, דובר החברה מסר כי בניו יורק תרמה וול מארט למעלה מ-13 מיליו דולר לארגוני צדקה מאז 2007, וכן העניקה קרוב ל-200 אלף דולר למפלגה הרפובליקאית ב-2011.

 

"אנחנו גאים בתרומות שלנו, ואנחנו תומכים במי שמקדם נושאים שחשובים ללקוחות, ארגונים ובעלי המניות שלנו באזורים שבהם אנחנו פועלים", מסר רסביוטו. "כשאנחנו מעניקים תרומות לפוליטיקאים, אנחנו עושים זאת בצורה אתית, חוקית ושקופה".

 

כך או כך, הנהלת ענקית הקמעונאות האמריקאית וולמארט דוחה בתוקף את הטענה כי לוביסטים שלה פעלו לביצוע שינויים בחוק נגד השחיתות, כך דיווחה ביום חמישי האחרון  סוכנות הידיעות רויטרס. החוק האמור אוסר על חברות אמריקאיות לשחד פקידים גם מחוץ לגבולות המדינה והופך זאת לעבירה פלילית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x