$
בורסת ת"א

תשובה מסרב לחתום: דלק נדל"ן לקראת הקפאת הליכים

התפוצצה הפגישה בין אנשי החברה לבין שתיים מתוך שלוש נציגויות בעלי האג"ח, לאחר שתשובה סירב לחתום על הסדר החוב; אם לא תימצא פשרה תוך חמישה ימים, דלק נדל"ן צפויה לבקש הקפאת הליכים

לירוי פרי 21:2326.01.12

הימים האחרונים מספקים שלל אירועים הנוגעים להסדר החוב בדלק נדל"ן. בתוך רבע שעה פוצצה הערב הפגישה שזומנה על ידי דלק נדל"ן ובה נכחו שתיים מתוך שלוש נציגויות בעלי האג"ח. אם לא תימצא פשרה יצירתית בין כל הצדדים תוך 5 ימים, דלק נדל"ן צפויה לבקש הקפאת הליכים.

 

הבוקר הונחה על שולחנם של דלק נדל"ן ושל בעל השליטה בה, יצחק תשובה, הצעה להסדר חוב מצד שתי נציגויות – סדרה ד' ו-ה', אשר החוב עבורן מסתכם בכ-1.4 מיליארד שקל.

 

שעה קלה לאחר מכן, החלה אסיפת האג"ח של הסדרה השלישית (סדרה כ"ה), בה אמרו נציגיה אדוארד קלר ועו"ד גיא גיסין, כי "המתווה שהונח על ידי שתי הסדרות הינו מעניין ויכול להוות בסיס להמשך המשא ומתן. אך המתווה הזה, כפי שהוא, מהווה תספורת הרבה גדולה שאנחנו לא מוכנים לקבל".

 

הדברים נטעו תקווה קלה במנכ"ל דלק נדל"ן, ערן מיטל ובנציג בעל השליטה, עידן וולס, אך כאמור בערב חלה תפנית חדה בעלילה.

 

מטרת הפגישה הייתה להגיע להסכמות אחרונות, באשר למתווה שהונח הבוקר מטעם שתי הנציגויות ואלו עיקריו: החברה תחליף את סדרות האג"ח הקיימות בהיקף כולל של 2.2 מיליארד שקל בשתי סדרות אג"ח חדשות. סדרה ראשונה שערכה הנקוב יעמוד על 875 מיליון שקל, ותשלום הקרן של אותה סדרה יתבצע בחמישה תשלומים שווים שישולמו החל מתום חמש שנים להסדר והריבית עליה תעמוד על 4% בארבע השנים הראשונות ו-7% בשנים שלאחר מכן. סדרת האג"ח השנייה שתנפיק החברה תהיה בערך נקוב של 400 מיליון שקל צמוד למדד המחירים לצרכן, ובתנאי ריבית זהים לסדרה הראשונה.

 

מבחינת השעבודים, הסדרה הראשונה תובטח כולה בשעבודים ואילו השנייה תזכה גם היא לשעבודים, אם כי נחותים ביחס לסדרה הראשונה. בסך הכל, הוצע כי תשובה יזרם לחברה כ-500 מיליון שקלים ועוד כ-80 מיליון שקל במזומן שישולמו ישירות למחזיקי האג"ח עת יושלם ההסדר.

 

כל צד תפס כיוון אחר

 

כאמור הימים דוחקים במיוחד ביצחק תשובה שעד ה-31 לחודש צריך להציג מתווה כולל להסדר חוב. לא רק זה, אלא שאם לא יוצג הסדר עד למועד זה, תשובה יצטרך לשלם 63 מיליון שקל במסגרת רכישה חוזרת של אג"ח מכלל הסדרות.

 

בפגישה הערב, הביעו מיטל ווולס שלוש התנגדויות מרכזיות: הראשונה הינה כי יש לבטל את אותם 80 מיליון שקלים שדורשים בעלי האג"ח מתשובה "מחוץ להסדר", משמע ישירות לחשבונות הבנק של בעלי האג"ח. התנגדות שנייה היא לדרישת הנציגויות כי הסכומים שתשובה יזרים להסדר יהיו צמודים למדד המחירים לצרכן. והתנגדות אחרונה מתייחסת לדרישת הנציגות להעלות את הריביות על סדרות האג"ח.

 

על פי ההתנגדויות מצד תשובה, ניתן ללמוד כי התספורת אותה מבקש תשובה הינה בטווח שבין 30% ל-40%.

 

אתמול פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה לאיליק רוז'נסקי, מנכ"ל דלק נדל"ן לשעבר, כי בכוונתה להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע, בחשד כי כלל פרטים מטעים בדוחות החברה. ממצאי החקירה של הרשות עלה כי רוז'נסקי פעל לכאורה לשינוי הסיווג החשבונאי של החברה הבת רודשף בספרי דלק נדל"ן, כשמטרתו של רוז'נסקי הייתה להימנע מרישום פחת שנתי של כ-125 מיליון שקל בדוחותיה הכספיים של החברה. עוד עלה מהממצאים, כי לצורך הימנעות מרישום הפחת החשבונאי, החברה - ואיליק רוז'נסקי בראשה - היטעו לכאורה את הרשות ורואי החשבון ויצרו כלפיהם מצגי שווא בקשר להסכם הניהול.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x