$
בורסת ת"א

סמנכ"ל הכספים של צים: "מדינות אחרות העניקו סיוע לחברות ספנות; ישראל יושבת על הגדר"

"עקב מחנק האשראי אין זמן מיותר להמתין ולראות מה יקרה לחברות שמספקות שירות חיוני, כגון חשמל, אנרגיה ותחבורה שנמצאות במשבר", אמר אלון רווה בכנס של PWC Israel

מעין מנלה 18:4816.01.12
"עקב מחנק האשראי אין זמן מיותר להמתין ולראות מה יקרה לחברות שמספקות שירות חיוני, כגון חשמל, אנרגיה ותחבורה שנמצאות במשבר. על המדינה לנקוט בגישה יותר אקטיבית, ולקבוע איזה סקטור אסטרטגי עבורה וכיצד עליה לפעול", אמר היום (ב') סמנכ"ל הכספים של צים, אלון רווה, בכנס התאגידים של פירמת רואי החשבון PWC Israel בשיתוף פורום ה-CFO. "מדינות אחרות, כמו גרמניה, אנגליה וצרפת, העניקו סיוע לבנקים, חברות ביטוח, חברות ספנות, תעשייה ואחרות. כשהיא רוצה המדינה יודעת לסייע, אך כרגע המדינה יושבת על הגדר", אמר.  

 

מה דעתך על מניית חברה לישראל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
לשאלה כיצד בכוונתו להתמודד עם מחנק האשראי הצפוי עקב הגדלת יחס הלימות ההון הנדרשת מהבנקים, אמר רווה כי "היות ושוק הספנות מתממן באירופה, מבחינתנו קיים מחנק אשראי מסוף 2008. כל חברה תלויה ביכולת מחזור חוב. כשמדובר על מימון הון חוזר בהיקף מוגבל יותר קל למחזר חוב. אבל כשמדובר בסכומי אשראי גדולים, בהחלט אנחנו מרגישים את הבעיה של המקורות בצד המימוני וזאת הסיבה שממשלות בעולם נכנסו לתמונה כדי לגשר על הפער הזה בשל התקופה".

 

רווה התייחס ללקחים מהמשבר ב-2008 ואמר כי אחרי שמשנת 2000 ראתה צים, שבשליטת החברה לישראל של עידן עופר, כל שנה גידול בביקוש של כ-10%, בעקבות המשבר חלה ב-2009 ירידה בהיקף הביקושים ב-10%, אירוע שאותו לא צפו ואשר הוביל למשבר בענף הספנות. בעקבות כך "ביצענו הסדר חוב שברובו היה בנקאי ובמהלך 2009 השלמנו את ההסדר מתוך הנחה שהענף יתאושש לאורך תקופה של 5 שנים. הצענו פתרון לגירעון של מיליארד דולר".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x