$
בורסת ת"א

המשבר בענף הספנות עשוי להחריף

ב־12 החודשים האחרונים צנחו מחירי התובלה הימית ב־26% וביצועי חברות הספנות התרסקו שוב. בשל כניסת אוניות חדשות, המשבר חמור מבעבר

נעמה סיקולר 06:5722.12.11

ענף התובלה הימית תנודתי במיוחד, והוא סובל מרגישות רבה להאטה בביקושים הנוצרת כתוצאה ממשבר עולמי, למחירי הנפט ולמחירי התובלה הימית. ב־2009, לראשונה זה שני עשורים, רשמו הביקושים להובלה ימית במכולות קיטון של כ־10%, לעומת ממוצע גידול שנתי של 9%. בתחילת 2010 התהפכה המגמה,

הביקושים שבו לעלות וחברות הספנות - וצים ביניהן - דיווחו על שיפור בביצועים. החגיגה נגמרה מהר: ב־12 החודשים האחרונים צנחו מחירי התובלה הימית ב־26% (לפי מדד SCFI, שמודד את מחירי התובלה הימית במכולות) וביצועי חברות הספנות התרסקו שוב.

 

המחזור הנוכחי חמור במיוחד ומאופיין בכניסה מסיבית של אוניות חדשות לשוק, שהפרה את המאזן בין היצע לביקוש. מדובר בהזדמנויות שנדחו מהמשבר הקודם מתוך הנחה מוטעית כי 2011—2012 יהיו חיוביות לענף. הבעיה השנייה בענף היא סביבת מחירי נפט גבוהים שהובילה לייקור מחירי הדלק.

 

התוצאות החלשות של צים ברבעון השלישי אפיינו את רוב החברות הגדולות בענף, ובהן ענקית ספנות כמו חברת מרסק שעברה להפסד דרמטי של 297 מיליון דולר. התוצאות הגרועות בולטות במיוחד על רקע העובדה שדווקא ברבעון השלישי נרשמה עלייה בביקושים להובלה ימית, אך זו נמחקה תחת ההשפעה השלילית של מחירי הנפט הגבוהים ומחירי התובלה הנמוכים. בחודשים הקרובים צפויה גם ירידה בביקושים בצל המשבר באירופה, כך שהתחזית לענף ממשיכה להיות שלילית עם סיכוי טוב אף להחרפה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x