$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": צים דורשת מהעובדים לוותר על הטבות ולהסכים לקיצוץ בשכר

אחרי שקיצצה את שכר העובדים המועסקים בחוזים אישיים, דורשת צים מהעובדים המועסקים בהסכם קיבוצי להסכים להקפאת שכרם. העובדים כולם נדרשים לוותר על ימי חופשה, מתנות לחג וסבסוד ארוחות. שווי הקיצוץ: 10 מיליון דולר

נעמה סיקולר 07:0008.01.12

ועד העובדים של צים מתנגד לכל פיטורים בחברה, אך צפוי להסכים חלקית לקיצוצים שמבקשת החברה לערוך בהטבות המוענקות היום לעובדים. ביום חמישי האחרון נפגשו העובדים וההנהלה כדי לדון ברשימה ארוכה של קיצוצים וויתורים שמבקשת ההנהלה מהעובדים לבצע בשל מצבה הקשה של החברה. ל"כלכליסט" נודע כי ההנהלה דורשת מהעובדים להסכים לקיצוץ רוחבי בשכר ולוותר על שורת הטבות שמהן נהנים כ־2,000 עובדי החברה והפנסיונרים שלה.

 

מדובר בוויתור על ימי חופשה, ויתור על מתנות בחגים או הסכמה לקיצוץ מהותי בהיקפן (בראש השנה האחרון קיבלו עובדי החברה 1,200 שקל לכבוד החג) וכן העלאת השתתפות העובדים בתעריף ארוחת הצהריים המסובסדת המוענקת במטה החברה שבחיפה.

 

הדרישה לוויתורים מצטרפת לרצון של החברה לפטר כ־100 עובדים, צעד שאליו מתנגד ועד העובדים. עם זאת, בימים האחרונים הסירה החברה את התנגדותה לשלם לפורשים מרצון פיצויים מוגדלים, מה שצפוי, על פי הערכות, לסלול את הדרך לפרישה מוקדמת מרצון של כמה עשרות עובדים.

 

העובדים כבר הודיעו כי יסכימו לוותר לשנה על משכורת 13 ועל המענק השנתי לתשלום ארנונה. שווי סך הקיצוץ שמקווה החברה להשיג בסעיפים השונים הקשורים בנושאי כוח אדם — 10 מיליון דולר.

 

הנהלת צים הודיעה כי החליטה לקצץ 10% בשכרם של עשרות עובדים המועסקים בחוזים אישיים. במקביל, הוצגה לוועד העובדים דרישה מקבילה ביחס ל־900 עובדי החברה הכפופים להסכם הקיבוצי. לפני שנה הסכימה ההנהלה להעלות את שכר העובדים בכ־14% בתוך שלוש שנים, וכעת היא מבקשת לעצור את הפעימה הנוכחית של העלאות השכר הניתנות באופן דיפרנציאלי לעובדים. מדובר בעצירת העלאת שכר שאמורה להיות שוות ערך לקיצוץ של כ־5% בשכר העובדים.

 

ההערכה היא כי העובדים יסכימו לדחיית הפעימה, אולם בהנהלה רוצים להשיג ויתור קבוע על ההעלאה. גובה הקיצוץ הסופי והשאלה האם הקיצוץ יהיה קבוע או זמני, נתונים עדיין במשא ומתן. בנוסף מתדיינים הצדדים מחדש בנוגע לגידול של 1% שתוכנן ביחס להפרשותיהם הפנסיוניות.

 

צים שבשליטת החברה לישראלשל עידן עופר נקלעה לקשיים על רקע המצב הקשה בשוק התובלה הימית. מדובר במשבר שני שאליו נקלעת החברה בשלוש השנים האחרונות. במשבר הקודם הגיעה להסדר פריסת חובות ענק מול מחזיקי האג"ח שלה.

 

בימים אלו נמצאת צים בעיצומה של תוכנית התייעלות שנועדה לחזק את מצבה הפיננסי של החברה שהיקף ההתחייבויות הפיננסיות שלה עומד על 2.8 מיליארד דולר, בעיקר לבנקים בחו"ל. החברה פועלת בימים אלה לשינוי ההתניות הפיננסיות שלה, ועד סוף החודש היא צפויה להציג לבנקים תוכנית התייעלות מקיפה. מצים לא נמסרה תגובה לדברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x