$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט" - בצלאל איגר מזהיר: "פירעון מיידי יהיה הרסני לבעלי האג"ח של דוראה"

בניסיון של הרגע האחרון למנוע פירעון, מציעה דוראה לבעלי האג"ח סדרת אג"ח חדשה שניתנת להמרה ל־90% ממניותיה. בעל השליטה: "מחזיקי האג"ח צריכים להחליט: האם הם בוחרים לקבל רק 10% מהחוב עכשיו, או 100–120 מיליון שקל לכמה שנים"

שניר הנדלר 07:0104.09.11

"מישהו הולך להתאבד. הוא מתגלגל במדרון שבסופו יש מצוק בגובה 100 מטר. אם הוא ייפול, הוא ימות, ומישהו צריך לנסות לעצור אותו", כך, בשפה ציורית, מתאר בצלאל איגר, יו"ר ובעל השליטה בדוראה (54%), את החלטת דירקטוריון החברה לפנות בסוף השבוע לבעלי האג"ח של החברה בהצעה חדשה - רגע לפני נעילת ההצבעה על העמדת החוב לפירעון מיידי שתתקיים היום.

 

חברת האחזקות דוראה חייבת למחזיקי איגרות החוב שלה 210 מיליון שקל. בסוף השבוע החליט דירקטוריון דוראה להגיש למחזיקי החוב - אולי כאקט אחרון, רגע לפני פירוק החברה - הצעה נוספת להסדרי החוב שכבר הוצעו לבעלי האג"ח: הצעת נאוסיטי (חברה בורסאית שהסכימה להשקיע בדוראה ובמקביל הציעה הסדר חוב לבעלי האג"ח) שמלווה בתספורת של 45%, והצעתו של איגר עצמו ששיקפה תספורת של 40%.

 

על פי המתווה החדש שמציעה דוראה, בתמורה על ויתור החוב מצד מחזיקי האג"ח היא תנפיק למחזיקים סדרת אג"ח חדשה בהיקף החוב שניתנת להמרה ל־90% ממניות דוראה ללא הצמדה. הסדרה החדשה תישא ריבית של 2% לשנה ותשולם בחמישה תשלומים שנתיים כחמש שנים מיום הקצאתם. מחזיקי האג"ח אף יזכו גם לתשלום מיידי של 5 מיליון שקל.

 

במקביל, דוראה תכין תוכנית למכירת מחצית מאחזקותיה בליברטי (מחזיקה כעת ב־78% מהחברה) הנסחרת בבורסה בתל אביב ופעילה בתחום הנדל"ן המניב בישראל ובאירופה, ובאורתם סהר (42.1%) הציבורית העוסקת בעבודות קבלניות בתחום הבנייה הציבורית ובתחום הבנייה למגורים. במסגרת הצעה זו הסכים איגר להזרים 5 מיליון שקל לדוראה בתוך שנה, ובתמורה תקצה לו דוראה 10% ממניות החברה.

 

אלא שלפי ההסדר המוצע, לדוראה קיימת אפשרות לכפות על בעלי האג"ח את המרתן למניות. המשמעות: אם יקבלו בעלי האג"ח את הצעת דוראה החדשה, הם יוותרו למעשה על החוב ויקבלו בתמורה את החברה. לדברי הדירקטוריון, יתרונה של הצעה זו הוא בכך שההון העצמי של דוראה לאחר המרת החוב מהסדרה החדשה למניות יעמוד על 90 מיליון שקל ויאפשר לה להמשיך לפעול.

 

היום ב־16:00 יהיה המועד האחרון למסירת כתבי ההצבעה, ולאחר מועד זה יתברר האם מחזיקי האג"ח יסכימו לחזור לשולחן הדיונים או שיבחרו במהלך של פירעון מיידי של החוב. איגר, שעד כה נמנע מלהתראיין, מסכים להתייחס לראשונה למצבה של חברת ההחזקות דוראה. "לאחר שבאסיפה האחרונה של מחזיקי האג"ח הוחלט על פירעון מיידי, הדירקטוריון התכנס והיתה תמימות דעים בין חבריו, כי פירעון מיידי יהיה פתרון הרסני לבעלי איגרות החוב", אמר איגר.

 

"אם מחזיקי האג"ח יחליטו על פירעון מיידי הם יוכלו לקבל 20–30 מיליון שקל. על כל אחד ממחזיקי האג"ח לעשות את הניתוח בעצמו ולהחליט במה הוא בוחר: לקבל כעת 10% מהחוב, או לקבל סכום של 100–120 מיליון שקל לאורך כמה שנים. מי שלא מאמין בליברטי, באורתם סהר או בפרויקטים שלנו ברוסיה וחושב שאלה שטויות, יכול להעמיד את האג"ח לפירעון מיידי", מפציר איגר.

 

מחזיקי האג"ח היו מעדיפים שתכניס את הכסף לכיס. לפני חודש הם עיכבו את ההחלטה על פירעון מיידי כי הצעת להזרים 10 מיליון שקל לדוראה. כעת נסוגת מהצעה זו, ולפי ההצעה החדשה אם תזרים כסף, תהיה מוכן להשקיע רק 5 מיליון שקל ורק בעוד שנה.

 

"לפני כחודש היתה הצעה שלי להסדר כבעל שליטה, וההצעה היתה מתואמת לחלוטין עם אנשי הנציגות. מחזיקי האג"ח לא קיבלו את הצעתי, והחל מהיום אין למעשה בעל שליטה בדוראה. אני כבר לא במרכז".

 

לא במרכז? משקיעים נתנו לכם 210 מיליון שקל, ועכשיו למעשה אתם מבקשים מהם לוותר על החוב. הם מעדיפים שתזרים לדוראה כסף.

 

"כדי להזרים 10 מיליון שקל אני צריך משקיע, כרגע אין כזה ואני לא יכול להביא את הסכום הזה. בכל מקרה, מחזיקי האג"ח לא נתנו את הכסף לבעל השליטה בדוראה, הם נתנו את הכסף לחברה".

 

אתה עדיין מחזיק ב־54% מדוראה.

"נו, בסדר, האמנו שעשינו. עשינו חלק טוב וחלק פחות טוב. דוראה כחברת החזקות היא לא חברה שמחזיקה 8%–10% בחברה ומחכה לראות מה קורה עם ההשקעה שלה. אנחנו מעורבים מאוד בחברות. ההפסדים שלנו והנזק העיקרי שלנו נגרמו אך ורק משני מקומות: גרמניה ואנגליה, לכאורה המדינות החזקות באירופה. לא השקענו במזרח אירופה או ביצענו השקעות ספקולטיביות.

 

בהשקעות בגרמניה ובאנגליה הלך כל הכסף, אבל שאר המהלכים שביצענו מחפים על כך. ההשקעה באורתם סהר מוכיחה את עצמה. גם בליברטי עשינו השבחות טובות מאוד, ולאחר שהן יבשילו נוכל לייצר שם הרבה כסף".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x