$
המלצות ואזהרות

רק היום: 4 המלצות קנייה ושורט אחד על ענף כריית הזהב

ארבע מניות ששוות כרייה ואחת שקבורה במעמקי האדמה

רימונה פרקש ברוך 07:2501.08.11

קינרוס (KGC)

ממליץ: ויקי זבולון

 

קינרוס הקנדית (Kinross Gold Corporation) מחזיקה במכרות זהב ופרויקטים בקנדה, ארצות הברית, ברזיל, מערב אפריקה ועוד.

 

הסיכוי: קינרוס נסחרת בשווי של כ־19 מיליארד דולר (מכפיל הון של 1.28) והיא מציגה מאזן חזק, שרובו מורכב מהון עצמי (כ־82% מהמאזן). לפני כשנה רכשה את חברת הכרייה רד באק לפי שווי של כ־8 מיליארד דולר קנדי.

 

קינרוס נמצאת בצמיחה, כאשר הייצור צפוי לגדול ב־77% מצפי הפקה של 2.6–2.5 מיליון אונקיות ב־2011 ל־4.9–4.5 מיליון אונקיות ב־2015. זאת, הודות למכרות זהב באיכות טובה ובאזורים פוריים.

 

מכרה של קינרוס בארצות הברית מכרה של קינרוס בארצות הברית צילום: איי פי

 

ברבעון הראשון של 2011 רשמה קינרוס הכנסות שיא של 937 מיליון דולר, עלייה של 42% לעומת הרבעון הראשון אשתקד. הרווח הנקי של החברה גדל ב־81% בין הרבעונים, ל־180.3 מיליון דולר. בעוד שמחיר הזהב עלה בכ־30% בשנה האחרונה, מניית החברה עלתה בכ־4% בלבד.

 

הסיכון: ירידה אפשרית במחיר הזהב, סיכון תפעולי של החברה וסיכונים גיאו־פוליטיים באזורי המכרות שבהם פעילה החברה.

 

השורה התחתונה

לאור פוטנציאל הצמיחה של החברה, ובהנחה שמחיר הזהב ישמור על רמתו הנוכחית ואף יעלה, נראה כי מניית קינרוס היא דרך טובה וזולה להיחשף לזהב.

 

הכותב הוא מנהל השקעות באדמונד דה רוטשילד

 

גולדקורפ (GG)

ממליץ: צביקה שלזינגר

 

גולדקורפ (Goldcorp) היא אחת מחברות כריית הזהב המובילות בעולם, הנסחרת לפי שווי של כ־40 מיליארד דולר. לחברה מכרות בקנדה, מקסיקו, ארגנטינה ועוד.

 

הסיכוי: מלאי המכרות של גולדקורפ נחשב לאיכותי ולפחות מסוכן גיאו־פוליטית שכן פעילות החברה מרוכזת באזורים יציבים יחסית. ברבעון הראשון של 2011 עלו הכנסות גולדקורפ ב־69% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, תזרים המזומנים מפעילות שוטפת עלה ב־108% והרווח למניה עלה ב־90%. בתקופה זו עלה מחיר הזהב ב־26% "בלבד". כמות הזהב להפקה צפויה לעלות מכ־2.5 מיליון אונקיות כיום לכ־4 מיליון אונקיות בשנת 2015.

 

לחברה מזומנים ושווי מזומנים של 1.3 מיליארד דולר, והיא צפויה לייצר תזרים מזומנים מפעילות שוטפת הגבוה מ־2 מיליארד דולר על בסיס שנתי. עובדה זו מעלה את הסבירות לעלייה בתשואת הדיבידנד המשולם, מרמה של 1.8% ל־2% בשנה הקרובה.

 

הסיכון: למחיר המניה מתאם גבוה למחיר הזהב. ירידה ברמת החששות ואי־הוודאות בשווקים עלולה לגרום לירידה משמעותית במחירו של הזהב.

 

השורה התחתונה

פעילות באזורים יציבים יחסית, צמיחה של 70% בהכנסות ברבעון הראשון של 2011 ועלייה צפויה בדיבידנד הופכים את מניית גולדקורפ להשקעה מעניינת

 

הכותב הוא מנהל תיקים, דסק חו"ל, פעילים ניהול תיקי השקעות

 

באריק (ABX)

ממליץ: איל ליזרוביץ'

 

באריק (Barrick Gold Corporation) היא חברת כריית הזהב הגדולה בעולם, עם הכנסות של כ־11 מיליארד דולר ב־2010.

 

לחברה מכרות בארה"ב, קנדה, דרום אמריקה, אוסטרליה ואפריקה. הודות לאחת מהתגליות המשמעותיות ב־50 השנים האחרונות, מכרה הזהב "קורטז היל", צפויה באריק לייצר 7.6 עד 8 מיליון אונקיות זהב ב־2011, וכ־8.5 מיליון אונקיות ב־2013.

 

הסיכוי: באריק נסחרת לפי שווי שוק של 47 מיליארד דולר עם תשואת דיבידנד של 1%. באפריל רכשה באריק את חברת אקווינוקס, העוסקת בכריית נחושת, תמורת כ־7 מיליארד דולר. רכישה זו, בנוסף לפרויקטים קיימים של באריק, הגדילו את נתח ההכנסות מנחושת מ־10% ליותר משליש. בעקבות הודעת הרכישה ירד מחיר המניה מרמה של 55 דולר לרמה של 43 דולר למניה (נכון לסוף יוני).

 

מכרה קורטז היל בנבדה מכרה קורטז היל בנבדה צילום: בלומברג

 

המחיר הנוכחי מהווה נקודת כניסה מעניינת לחברת כריית הזהב בעלת שיעור הצמיחה הגבוה ביותר בתחום, שלה פרויקטים נוספים בקנה.

 

הסיכון: עלות ייצור גבוהה מהצפוי או התפתחות שלילית בפרויקטים החדשים.

 

השורה התחתונה

חברת כריית הזהב הגדולה בעולם צפויה להגביר את קצב הייצור בשנים הקרובות. מחיר המניה הנמוך יחסית הופך אותה לאפשרות השקעה מסקרנת

 

הכותב הוא מנהל השקעות חו"ל בבית ההשקעות מיטב

 

ניומונט (NEM)

ממליץ: דורון צור

 

ניומונט (Newmont Mining) היא חברה אמריקאית העוסקת בעיקר בכרייה והפקת זהב. החברה נחשבת לאחת מהגדולות בתחום, והיא פועלת, בין היתר, בצפון אמריקה, אוסטרליה, דרום אמריקה ואינדונזיה.

 

הסיכוי: שווי השוק של ניומונט עומד על 28 מיליארד דולר, והרווח הנקי ב־2010 עמד על 2.25 מיליארד דולר. במהלך השנים 2010–2007 עלו רווחי החברה פי שלושה, אך מחיר המניה לא השתנה.

 

הדיבידנד שמחלקת ניומונט צמוד למחיר הזהב, ועל כן מדובר בהשקעה מעניינת גם בגלל מכפיל של 12, שיעניק תשואה שנתית של כ־9%–8% במידה שהרווחים יישארו ברמה הנוכחית (מתוכם 1.5% מתקבלים בדיבידנד והשאר בצבירת רווחים פנימיים).

 

מכרה של ניומונט באוסטרליה מכרה של ניומונט באוסטרליה צילום: בלומברג

 

מעניין לציין כי גם במקרה שמחיר הזהב לא יעלה או יירד מעט, עדיין ניתן יהיה לקבל תשואה על ההשקעה. זאת מאחר שגם אם רווחי החברה יירדו מעט היא עדיין צפויה להרוויח, כך שמדובר בהשקעה שיש בה הגנה מסוימת. כמובן שאם מחיר הזהב יעלה, הרי שמדובר במניה עם מנוף תפעולי גבוה שיקפיץ את הרווחיות.

 

הסיכון: ירידה משמעותית במחיר הזהב תפגע במחיר המניה.

 

השורה התחתונה

ניומונט הציגה צמיחה נאה ברווחים שלא באה לידי ביטוי במחיר המניה. ברמת הרווחים הנוכחית, ההשקעה בניומונט צפויה להניב תשואה של כ־9%

 

הכותב הוא מנכ"ל פסגות קומפס

 

אימפלה (IMP SJ)

ממליץ: אבי מועלם

 

אימפלה פלטינום (Impala Platinum Holdings Ltd) היא חברה אמריקאית העוסקת בזיקוק, כרייה ושיווק של מגוון מתכות ובהן פלטינה, נחושת, זהב וכסף. החברה היא השנייה בגודלה בעולם בייצור פלטינה. היא מעסיקה 38 אלף עובדים ומחזיקה במכרות בדרום אפריקה וזימבבואה.

 

הסיכון: אימפלה פלטינום נסחרת לפי שווי של 126 מיליארד דולר אך השיגה ב־2010 רווח זעום של 801 מיליון דולר, מה שמעמיד את מכפיל החברה על 153. מדובר במכפיל שנחשב גבוה מאוד, לעומת המכפיל הממוצע בתעשייה שעומד על 12.

 

מטה אימפלה בדרום אמריקה מטה אימפלה בדרום אמריקה צילום: בלומברג

 

כמו כן, עיקר הירידה ברווחיות היא תוצאה של ירידה משמעותית במכירות הפלטינה של החברה. בנוסף, קיימים סימני שאלה הנוגעים ליכולתה של אימפלה פלטינום לעמוד בהתחייבויותיה לבעלי איגרות החוב, סממן לבעייתיות בחוסן הפיננסי של החברה.

 

הסיכוי: המשך עליית מחירי המתכות בעולם בשילוב של תהליך התייעלות ארוך טווח יוכל להוביל את אימפלה פלטינום לתוצאות טובות יותר בעתיד.

 

השורה התחתונה

ירידה במכירות הפלטינה, מכפיל גבוה מאוד וסימני שאלה בנוגע ליכולתה לעמוד בהתחייבויות לבעלי האג"ח מרמזים כי לאימפלה חוסן פיננסי נמוך

 

הכותב הוא מנהל השקעות באלומות ספרינט

בטל שלח
    לכל התגובות
    x