$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט" - המנכ"ל משה שטרן התפטר: "אי.אי.אר נולדה טרם זמנה"

גרינסטון חתמה על הסכם למכירת אחזקותיה בחברת מיחזור הפסולת, אי.אי.אר, לשלד הבורסאי RVB בעסקת בעלי עניין, תמורת 16 מיליון דולר ולפי שווי חברה של 52 מיליון דולר. בתוך כך צחי אפלויג, יו"ר לידר השקעות, החל לראיין מועמדים למנכ"ל אי.אי.אר

גולן חזני וניר צליק 07:4005.07.11

עסקת בעלי העניין של לידר השקעות יוצאת לדרך. חברת אי.אי.אר, שעוסקת במיחזור פסולת ונשלטת על ידי דן דוד באמצעות גרינסטון, בדרכה להפוך לחברה בורסאית. על פי מתווה העסקה, גרינסטון, האוחזת (30%) במניות אי.אי.אר, תמכור את כל אחזקותיה ל־RVB - השלד הבורסאי של (65%) גרינסטון - שנסחרת מעבר לדלפק בארצות הברית, תמורת כ־15.7 מיליון דולר, ולפי שווי של כ־52 מיליון דולר.

 

בתוך כך, נודע ל"כלכליסט" כי משה שטרן, מייסד, נשיא ומנכ"ל אי.אי.אר פורש מתפקידיו הפעילים בחברה. צחי אפלויג, יו"ר חברת לידר השקעות מקבוצת דן דוד שרכשה את השליטה בחברה, החל לראיין מועמדים לתפקיד המנכ"ל.

 

"אי.אי.אר נולדה טרם זמנה והיא מציעה את הטיפול הטוב בעולם לפסולת. אי.אי.אר לא היתה מעולם במצב של פיתוח עסקי טוב כפי שהיא נמצאת היום למרות כל הקשיים שהיו מנת חלקי כמנכ"ל ויזם, וזאת הודות לעבודה של קומץ עובדים שנתנו את נשמתם לחברה"' כתב שטרן במכתב למשקיעים ובעלי המניות לחברה.

 

מן המכתב עולה כי הרקע לעזיבה הינה תכניות של אפלויג לשינויים בחברה. "אינני נוטש את אי.אי.אר ואני מכבד את החלטתו של צחי לשhנויים המנהלתיים והמבניים של החברה שאני חלק מהם.

 

"אפלויג מונה ליו"ר החברה והוא מקדיש לה את מיטב מרצו מדי יום ומביא עמו מעבר להשקעה הפיננסית שהפיחה רוח חיים באי.אי.אר גם יכולות, ידע וקשרים מקומיים ובינלאומיים שיוכלו להעלות את החברה על המפה העולמית". שטרן יישאר יועץ לאי.אי.אר, בעל מניות ב־RVB ונציג בדירקטוריון.

 

התפטרותו של שטרן שהקים את החברה לפני עשר שנים באה על רקע השלמת עסקת מכירת פעילותה של אי.אי.אר. על פי מתווה העסקה, תמכור גם חברת אקורד - בעלת מניות (8%) נוספת באי.אי.אר - את אחזקותיה ב־אי.אי.אר ל־RVB תמורת הקצאת מניות של RVB. השלמת העסקה תלויה בהמרת כל חובותיה של אי.אי.אר לבעלי המניות הקיימים שלה, כמו גם שחרור של גרינסטון ואקורד מערבותן להלוואה של 700 אלף דולר שנטלה אי.אי.אר מתאגיד בנקאי. המכירה תלויה באישור אסיפת בעלי המניות של RVB שאמורה להיערך באוגוסט, כאשר בכפוף לאישור, תציע RVB ליתר בעלי מניות אי.אי.אר למכור את אחזקותיהם לחברה בתמורה למניות RVB.

 

בהנחה שכל בעלי מניות אי.אי.אר ייעתרו להצעה, הם יחזיקו בכ־60% מהון המניות המונפק של RVB. בסופו של דבר אמורה RVB להחזיק בכל מניות אי.אי.אר. ההנחה היא שבעלי המניות של אי.אי.אר אמורים לקדם את המהלך בברכה, שכן כעת הם מחזיקים במניות של חברה פרטית שאינה סחירה, והפיכתה לחברה בורסאית תאפשר להם לממש את אחזקותיהם בשוק ההון, אם יירצו בכך. בכפוף להשלמת הסכם הרכישה - אך לפני השלמתו - תחלק RVB לבעלי המניות שלה דיבידנד מזומן של כ־10 מיליון דולר כאשר חלקה של גרינסטון בדיווידנד יהיה כ־6.5 מיליון דולר.

 

מבחינתה של גרינסטון, שהיא חברה־בת של לידר החזקות, מדובר במהלך שיאפשר לה להקטין את החשיפה לפעילות המדממת של אי.אי.אר, שרשמה הפסדים של יותר מ־100 מיליון שקל מאז שנת 2007.

 

RVB הוא שלד בורסאי שהיה בשליטת אביב צידון ונמכר לגרינסטון בתמורה לכ־23 מיליון דולר. שמה הקודם של החברה היה BVR מערכות, והיא עסקה בפיתוח סימולטורים, כאשר פעילותה העסקית נמכרה לאלביט ב־34 מיליון דולר. בעקבות המכירה שינתה החברה את שמה ל־RVB.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x