$
שווקי חו"ל

אחרי הצלחת ההנפקה: לינקדין יותר מהכפילה את שוויה ביום המסחר הראשון

אתמול גייסה לינקדין 352.8 מיליון דולר אחרי שכבר העלתה את טווח המחירים בהנפקה ב-30%. אחזקות קרנות הפרייבט אקוויטי שהשקיעו בחברה והמייסד עומדות על 2.5 מיליארד דולר - טרם הזינוק היום

שהם לוי ויוסי גורביץ 23:1019.05.11

הנפקת לינקדין הושלמה אתמול (ד') בהצלחה יתרה אחרי שמפעילת הרשת החברתית המפורסמת, המתמקדת באנשי עסקים ובמקומות עבודה, הצליחה לגייס 352.8 מיליון דולר על ידי מכירת 7.84 מיליון ממניותיה.

 

מניות החברה החלו להיסחר היום בבורסת ניו יורק תחת הסימול LNKD ועלו ב-109.4%

ביום המסחר הראשון. רק שלשום העלתה החברה את טווח המחירים בהנפקה ב-30% כך שעמד על 45-42 דולר למניה, בהשוואה לטווח מחירים של 35-32 דולר קודם לכן.

 

ביום המסחר הראשון מזנקת מניית החברה ביותר מ-80%, מה שהעלה את הדיון בוול סטריט סביב סוגיית התמחור של מניית החברה.

 

לינקדן מתכוונת להשתמש בכספים לצורך פיתוח והרחבה של עסקיה הקיימים, כולל רכישה של חברות או טכנולוגיות. כ-62% מהמניות שנמכרו בהנפקה היו של לינקדין עצמה והיתר של המייסדים. שווי לינקדין עומד על 4.25 מיליארד דולר. שוויה של לינקדין עמד על 15 מיליון דולר כשקרן סקויה נכנסה להשקעה בה בשנת 2003, כך מסרו שני גורמים המקורבים להנפקה. השווי הנוכחי של הרשת החברתית על פי מחיר הבסיס בו פתחה את יום המסחר הראשון, משקף תשואה של פי 280 על ההשקעה הראשונית של סקויה.

 

הביקוש הגדול להנפקה של לינקדין  צפוי להכשיר את הקרקע להנפקות נוספות של חברות הפועלות בתחום הרשתות החברתיות בחודשים, או בשנים הקרובות. על הקטגוריה הזאת נמנות בין היתר פייסבוק, גרופון, טוויטר וזינגה.

 

מייסד לינקדין, ריד הופמן ושלושת שותפיו מקרנות הון סיכון, יחזיקו במשותף ממניות החברה בשווי של 2.5 מיליארד דולר, אחרי שמונה שנים שבהן חיכו להנפקת החברה. שלוש קרנות ההון סיכון השותפות בחברה השקיעו במרוצת השנים במשותף 100 מיליון דולר.

 

האם שווי לינקדין מופרז?

 

ההחזקה של סקויה נאמדת כעת ב-757.8 מיליון דולר וההחזקה של גריילוק פרטנס עומדת על 632.2 מיליון דולר. הופמן, בעל המניות הגדול ביותר בלינקדין, מחזיק במניות החברה בשווי של 858 מיליון דולר. ההחזקה של קרן בסמר ונצ'ורס נאמדת ב-206 מיליון דולר.

 

המייסדים והמשקיעים הגדולים בלינקדין נאלצו להמתין דווקא זמן גדול של 7 שנים בהשוואה להנפקות אחרות של חברות אינטרנט כמו גוגל, יאהו ואיביי. כתבת הטכנולוגיה המובילה קארה סווישר (All Things D) ציינה כי שווי לינקדין נראה מופרז, משום שהכנסותיה ב-2010 עמדו על 243 מיליון דולר ורווחיה עמדו על 15 מיליון דולר בלבד.

 

לשם השוואה, גוגל הנפיקה את עצמה ב-2004 לפי שווי של 4.3 מיליארד דולר, והיא כבר היתה חברה מבוססת ורווחית מאוד בשלב זה. עם זאת, ללינקדין יש 100 מיליון משתמשים עסקיים.

 

כתב הטכנולוגיה של Daily Beast, גארי ריבלין, מעריך כי מחיר המניה מופרז. האנליסט דיוויד מנילו אמר לריבלין: "המנטליות של המשקיעים היא 'אנחנו לא יכולים להכנס לפייסבוק, טוויטר או גרופון, אז נשלם כמה שצריך כדי לקבל את התחליף הזה'". הוא הזהיר כי משקיעים קטנים שיתפתו לרכוש את מניות לינקדין במחיר שהוצעו עלולים לגלות שההשקעה תקרוס תוך זמן קצר. ביקורות אחרות ברשת הביעו חשש כי המחיר מייצג בועה בתחום ההייטק בכלל, והרשתות החברתיות בפרט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x