$
מט"ח וסחורות

"תגליות גז נוספות יחייבו את בנק ישראל לרכוש מיליארדי דולרים"

כך מעריך יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו. שערו היציג של הדולר נקבע על 3.6230 שקלים, ירידה של 0.2%. שערו היציג של היורו נקבע על 4.8392 שקלים, עלייה של 0.2%

מישל אודי 15:3907.12.10

הדולר נחלש היום (ג') והיורו התחזק מול השקל.

 

שערו היציג של הדולר נקבע על 3.6230 שקלים, ירידה של 0.2%. שערו היציג של היורו נקבע על 4.8392 שקלים, עלייה של 0.2%.

 

אתמול התערב בנק ישראל במסחר ורכש לפי הערכות כ-150 מיליון דולר בשעות הצהריים והעביר את המטבע

האמריקאי מירידה של 0.3% ליציבות. בתום יום המסחר אתמול רשם הדולר ירידה של 0.1% ושערו היציג נקבע על 3.631 שקלים.

 

יוסי פריימן, מנכ"ל קבוצת פריקו המתמחה בניהול סיכונים פיננסיים, מסר היום ל"כלכליסט", כי "במקרה שאכן יימצא גז בהיקף משמעותי לחופי ישראל, בנק ישראל ייאלץ להגדיל את רכישות המט"ח ולרכוש מיליארדי דולרים נוספים. היקף הרכישות בעת האחרונה הוא מצומצם מאוד ביחס לכמות המט"ח הגדולה שזורמת לישראל באמצעות השקעות זרים. ויקראם פנדיט, מנכ"ל סיטי בנק, אישש את התחושה, כי ישראל נחשבת לאחד מאיי היציבות הפיננסית בעולם המערבי וכי משקיעים מחו"ל ימשיכו להשקיע בישראל".

 

אתמול פרסם בנק ישראל את דוח יתרות המט"ח ובו גילה הבנק כי נרשמה ירידה של מיליארד דולר ביתרות ל-68.3 מיליארד דולר. הסיבה לירידה בהיקף יתרות המט"ח היא העובדה שהן נקובות בדולרים, למרות שחלק גדול-יחסית מהן מוחזק גם במטבעות אחרים, שהעיקרי בהן הוא היורו. היחלשות היורו ביחס לדולר מקטינה לכן את אותו חלק מיתרות המט"ח המוחזק במטבע האירופי, כאשר הוא מוצג במונחי דולר.

 

ריבית בנק ישראל צפויה להמשיך לעלות בהדרגה ולהגיע בעוד שנה לרמה של 3%, לעומת 2% כיום. כך עולה מההערכה של חטיבת המחקר בבנק ישראל שהוצגה בדיוני הריבית שקיימה הנהלת הבנק בסוף החודש שעבר, בהם הוחלט על הותרתה ללא שינוי. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x