שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

מקלט המס האירי של גוגל חסך לה 3.1 מיליארד דולר

תכנוני מס המכונים "אירי כפול" ו"סנדביץ' הולנדי" סייעו לגוגל לשלם מס של 2.4% בחו"ל לעומת 5%-26% באפל, מיקרוסופט, IBM ואורקל

סוכנויות הידיעות 21:4521.10.10

בדרך כלל כשמזמינים אירי כפול הכוונה לג'יימסון לא לתכנון מס מורכב באיי האמרלד.

 

אלא שמסתבר, כי גוגל וחברות רבות אחרות מנצלות את תמרוני המס כדי להפחית באופן דרמטי את היקף המס שישלמו על רווחים שהושגו מחוץ לארה"ב, לפי ניתוח של ביזנסוויק / בלומברג.

 

לב הפעילות של גוגל הוא משרד מחופה זכוכית כסופה במרכז דבלין, קרוב לגרנד קאנאל. ב-2009 יוחסו למשרד הזה, המאכלס בסביבות 2,000 עובדי גוגל,כ-88% ממכירות החברה מחוץ לארה"ב שהסתכמו ב-12.5 מיליארד דולר. רוב הרווחים הגיעו למקלטי מס באיי ברמודה.

 

כדי להפחית את המס בחו"ל, גוגל משתמשת בתכנון מס מורכב שחסך לה 3.1 מיליארד דולר מאז 2007 והגדיל את רווחי אשתקד ב-26%. גוגל הצליחה להוריד את המס שהיא משלמת בהיקף גדול מעמיתותיה לענף הטק.

 

מאז 2007 שיעור המס ששילמה עמד על 2.4%. לפי דיווחי החברות, אפל, אורקל, מיקרוסופט ו-IBM - המרכיבות יחד עם גוגל את חמש הגדולות בטכנולוגיה - שילמו מס בשיעורים של 4.5% עד 25.8% על פעילותן בחו"ל בשנים 2007 עד 2009.

 

"מדהים לראות שהמס האפקטיבי של גוגל נמוך כל כך", אמר מרטין סאליבן, כלכלן מיסוי שעבד בעבר עבור האוצר האמריקאי. "החברה הזו פועלת בחו"ל במדינות עם מס גבוה בהן מס החברות הממוצע הוא מעל 20%". מס החברות בבריטניה, השוק השני בגודלו של גוגל אחרי ארה"ב, הוא 28%.

 

אלא שבברמודה אין מס חברות בכלל. רווחי גוגל מטיילים לחולות האי בנתיב הידוע כ"אירי כפול" ו"סנדביץ' הולנדי". במקרה של גוגל זה עובד כך:

 

כשחברה באירופה, המזרח התיכון או אפריקה קונה מודעת פרסום באמצעות גוגל, היא שולחת את הכסף לגוגל אירלנד. הממשלה האירית ממס חברות ב-12.5% אלא שגוגל חומקת מהמס מאחר שרווחיה לא נשארים בסניף שדבלין, שדיווח על רווח לפני מס בהיקף של פחות מאחוז מההכנסות ב-2008.

 

גוגל לא שולחת את הכסף מדבלין ישירות לברמודה, מאחר שהאירים ממסים אותו בגדול. במקום, הכסף עושה עיקוף להולנד, שהיא אחת המדינות שאירלנד לא ממסה תשלומים שנעשים לחברות שבתחומה. כאשר הכסף כבר נמצא בהולנד, גוגל מנצלת את חוקי המס הנדיבים של הולנד. גוגל ההולנדית היא חברת בועה, שאינה מעסיקה עובדים ומעבירה 99.8% מהכסף שמגיע אליה לברמודה. החברה של גוגל בברמודה היא למשה חברה אירית, לכן התרגיל הזה נקרא "אירי כפול". 

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x